Pál Feri katolikus pap, mentálhigiénés szakember szerint az önmegvalósítás nemcsak az egyénről, hanem a közösségről és az emberségről is szól, hiába terel minket minden a mai világban az individualizmus felé. A Forbes cikkét szemlézzük.
önismeret
Különösen ránk fér a pihenés egy ilyen nehéz időszak után, de hasonlóan fontos, hogy szembe nézzünk azzal az új emberrel, akivé a megpróbáltatások faragtak minket és felrázzuk magunkat a karantén okozta sokkból. Erre lehet kiváló alkalom egy utazás, amit talán egyre nyugodtabb szívvel tehetünk majd meg.
Vajon létezik olyan ember, olyan nő, aki tökéletesen meg van elégedve önmagával? A testének minden egyes négyzetcentiméterével?
Sokan vágyunk párkapcsolatra, de gyakran csak addig a kérdésig jutunk el, hogy „miért nem történik már valami?”. Ennél sokkal fontosabb, önmagunkról szóló kérdéseket érdemes feltenni magunknak, ha még keressük a társunkat. Tapolyai Emőke keresztény pszichológus nemrég közzétett előadása nyomán.
Az élet tele van szépséggel és olyan pillanatokkal, amelyeket érdemes teljesen átélni. Egy színdarab, amely könnyeket fakaszt, egy kiváló steak egy étteremben a legjobb barátainkkal, egy tengerparti naplemente a kedvesünkkel, egy ima, amiben valóban találkozunk a Szenttel… Ezek azok a pillanatok, amelyekért igazán érdemes élni. De ahhoz, hogy ezeket a pillanatokat, amikor eljön az idejük, teljes valójukban át tudjuk élni, a hétköznapokban kell elkezdenünk a felkészülést; napról napra tanulni jelen lenni, megérkezni az itt és mostba.
Csak kapkodom a fejem, annyi eljegyzés, házasság történik körülöttem hétről hétre. Néha már kedvem sincs megnyitni a közösségi oldalakat, mert elkerülhetetlen, hogy legalább egy ilyen bejegyzés szembejöjjön velem – és én még mindig egyedül. Vagy mégsem akkora probléma ez, mint ahogy a világ sugallja? Valójában nélkülözhetetlen időszak az életemben, számos dolog kiforrhat, megszilárdulhat, ami aztán a párkapcsolatot minőségivé teszi. Íme 7 ok, amiért igenis lehet élvezni az egyedüllétet!
Ha épp egyedül vagy, ismerős érzések lesznek ezek. Ha nem vagy egyedül, akkor vagy talán még emlékszel, vagy látod a barátnőiden (barátaidon?) a “frusztrációt”, amit okoz a magány és az egyedüllét. Ha egyedül vagy, akkor ezeket az elég rossz belső hangokat kell(ene) elhallgattatni, átformálni. Ha nem vagy egyedül, akkor ezek miatt kell(ene) megértened másokat és segítened őket.
Ebben a bejegyzésben nem keresek megoldásokat, csak helyzeteket, érzéseket tárok fel, amiket az elmúlt 1,5 évben tapasztaltam.
Tapolyai Emőke pszichológus nagyszerű előadást tartott még áprilisban a Budapestifi alkalmán a fals keresztény mintákról. Lépésről-lépésre ment végig azokon a kategóriákon, amelyek gyakran jellemzőek ránk, keresztényekre. A legfontosabb gondolatait szemléztük, de mindenképp érdemes végignézni előadását!
Pszichomókus, dilidoki… bőrkanapé… elalszik… csak a pénzem kell neki… szerintem van még pár hasonló sztereotípia, de nem ezekről szeretnék most mesélni, hanem arról, hogy én is jártam pszichológushoz. Anyukám jól ki is akadt rajta. Meg volt még, aki furcsán nézett, csalódott, meg ilyenek. Elmesélem, hogy milyen volt, és hogy nekem miért érte meg ez a kb. 1 év.
Manapság minden a külsőségekről szól. Hajlamosak vagyunk a másik embert a külseje alapján megítélni akarva-akaratlanul is. Reggelente általában a kinézetünkre több időt szánunk, mint bármi másra. A következő könyv nem kimondottan lelki olvasmány, de nagyon fontos értékeket képviselő, közvetítő regény. Egy nem mindennapi amerikai mű, ráadásul egy keresztény írónő írta.