Szent Jeromosra mindenekelőtt két dolog miatt emlékeznek az emberek: a bibliafordítói munkássága, valamint a dühkitörései miatt. Közeli emléknapja (szeptember 30.) alkalmából kössük össze ezt a kettőt, és nézzünk utána a Szentírásban, hogyan birkózhatunk meg a haraggal! Mészáros Anna írása.
harag
Ki ne hallott volna már Gary Chapman világhírű íróról, az öt szeretetnyelv koncepciójának megalkotójáról? A 85 éves amerikai párkapcsolati szakértő és baptista lelkipásztor emberek millióinak segített már tanácsadó könyveivel. Vele nyílt lehetőségünk a beszélgetésre, melynek során természetesen a szeretetnyelvek is előkerültek, de sok más téma, így például a válás, az újrakezdés, a harag kezelése, és a jó házasság alapjai is.
Mit jelent a megbocsátás és milyen a biblikus megbocsátás? Hogyan lehet úgy eljárni egy konfliktushelyzetben, hogy azzal ne szomorítsuk el Istent? Ezekről és más izgalmas kérdésekről beszélgetett Martí Zoltán a Válaszkeresők podcast legújabb adásában Kozma-Vízkeleti Dániel klinikai szakpszichológus, család és párterapeutával.
„Örök harag” – mondja a gyermek, de tíz perc sem telik bele, és ismét önfeledten kergetőzik a másikkal. „Semmi baj” – mondja a felnőtt, aztán évtizedekkel később még mindig felhánytorgatja a vélt vagy valós sérelmeit. Jézus pedig azt mondja: „Ha olyanok nem lesztek, mint a kisgyermek, nem mentek be a mennyeknek országába”. A TeSó blog elgondolkodtató írását szemlézzük.
Időnként mindannyian bosszankodunk, de az, hogy miként reagálunk ezekben a szituációkban, esély lehet arra, hogy növekedjünk az erényben és a hitben.
A Hajónapló Fésülködő című műsorában beszélgetett Tapolyai Emőke pszichológus Vörös Krisztinával a szakember Fals keresztény minták című előadása kapcsán. Az interjú során olyan témákat érintettek, mint a mindennapi életünk és istenkapcsolatunk összefüggése, vagy a mai ember, a mai társadalom vallásossága, istenkeresése.
A düh és az agresszió velünk él, sokszor félünk tőlük, viszont megfelelő eszközökkel irányíthatóak lesznek, és sokat tanulhatunk tőlük. Hat egyszerű lépésben máris közelebb kerülhetünk saját dühünkhöz, és ezáltal a másik emberhez is.
A megbocsátás halogatása nemcsak a lelki, hanem a testi egészséget is aláássa – vallja egy asszony, aki könyvben írta meg a megbocsátásért vívott kemény küzdelmét. A cikk a christianae.wordpress.com-on olvasható.