Keresztényként felmerülhet bennünk a kérdés, hogy hogyan viszonyuljunk más vallások követőihez, ha a Szentírásban azt olvassuk és valljuk, hogy Jézus az út, az igazság és az élet, és hogy senki sem juthat el az Atyához, csak Őáltala. Ez a kérdés a napokban világszerte napirendre került keresztény körökben, mivel Ferenc pápa egy fiataloknak tartott vallásközi találkozón úgy nyilatkozott, hogy “minden vallás egy Istenhez vezető út”, és “a különböző vallások olyanok, mint a különböző nyelvek”. Hol van az igazság, ki juthat el Istenhez és majd élete végén a Mennyországba? Robert Barron amerikai püspök ide kapcsolódó beszédét szemlézzük most, melyben arra hívja fel a figyelmünket, hogy sem a vallási diadalmaskodás, sem a vallási relativizmus nem helyes irány.
vallás
Az Európai Unió Bírósága szerint indokolt lehet betiltani a vallási szimbólumok munkahelyi viselését. A szabályozás tagállami szinten születik, és egységesnek kell lennie.
Lehet-e egy tudós hívő? Mennyire könnyű a tudományos életben felvállalni a hitet? Milyen kérdésekre nem tud választ adni a tudomány? A napokban izgalmas kerekasztal-beszélgetésre került sor, amely során egy örökérvényű témát, a hit és a tudomány kapcsolatát boncolgatta három elismert tudós.
Mi magunk is tapasztaljuk, hogy a templomba járók száma csökken, éljünk akár egy kistelepülésen vagy nagyvárosban. A koronavírus-járvány csak felgyorsította a folyamatokat a plébániák bezárásával; az emberek elszoktak a templomba járástól, és azok, akik korábban megszokásból jártak vagy nem tartották elég fontosnak a szentmisét, a pandémia után sem tértek vissza. De milyen egyéb indokokból távolodnak el az emberek az Egyháztól? A következő cikk egy amerikai kutatás eredményei alapján íródott, de nagy valószínűséggel a hazai lakosság is hasonló okokat nevezne meg.
A Notre Dame Egyetem szociológusa, Christian Smith évtizedekig tanulmányozta fiatal emberek kapcsolatát a vallással; kutatásai végeztével meglepő megállapításokra jutott.
Májusban elindulnak az építkezési munkálatok a világ első univerzális vallási épületén Berlinben. A House of One (Egy Ház) nevet viselő építmény három vallás imahelyeit egyesíti magában: zsinagógát, mecsetet és templomot.
Te miért jársz templomba? Meleg van? Kényelmesek a padok? Szimpatikus a pap? Makulátlan emberek vesznek körül? Elgondolkodtató írás kering az interneten.
Fontos döntést hozott az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság az Egyesült Államokban. A szervezet jóváhagyta Donald Trump elnök kormányzatának korábbi intézkedését, amely lehetővé teszi vallási intézményeknek, hogy ne finanszírozzák munkavállalóik egészségbiztosításában az abortuszt.
Várszegi Asztrik megnyitotta az apátság kapuit a menekültek előtt. A hvg-nek adott interjújában a mai keresztény Európa létezését kérdőjelezi meg, a kultúrák együttélését pedig a történelemmel hozza párhuzamba. A teljes beszélgetés a hvg.hu-n olvasható.
Időnként úgy érezhetjük, szinte teljesen ki kell szakadnunk világnézetünk miatt az átlagemberek életéből, mivel teljesen más az értékrendünk. Amit mi értéknek tekintünk, az a vallástalan ember számára gyakran csak nevetség tárgya, rosszabb esetben abnormálisnak is tekinthetik.