Sztojka Szabinától először barátai kérdezték meg, hogy nem gondolkodott-e el a lelkészi hivatáson, később pedig egy igehirdetés során hallotta meg az Istentől érkező hívást. Szabina azonban nem csak lelkipásztori feladatokat lát el; a vegyes házasságból származó fiatal nő cigány és nem cigány közösségekben is otthonosan tud mozogni, és már egyetemista korában csatlakozott az Országos Református Cigánymisszió munkájához, két évvel ezelőtt pedig felkérték, hogy legyen a szolgálat vezetője. Interjúnkban nem csak Szabina útja tárul elénk; beszélgetünk a cigányok társadalmi megítéléséről, hitéletükről, sebekről és kiengesztelődésről.
misszió
“Szomorú volt látni, hogy egyre kevesebben járnak templomba, mígnem realizáltam, hogy az Egyház mi vagyunk, nemcsak a papok, hanem az egész hívő közösség, így a saját szintemen én is tehetek a változásért.” Karáth Péter és Werner András egyetemista fiatalok, akik a közelmúltban csatlakoztak az ÉlesztŐ misszióhoz, hogy az Evangélium örömhírét minél többekhez eljuttassák. A Magyar Schönstatt Mozgalomból indult kezdeményezéshez mára már több tucat fiatal kapcsolódott. Péter és Andris megosztotta, hogyan próbálják megszólítani az embereket a missziós hét során, milyen megérintő találkozásokban volt részük, és hogyan formálja a szolgálat saját istenkapcsolatukat.
„Hatalmas változás, hogy már nem tud úgy rángatni a világ, mint korábban. Felemelő megtapasztalni azt, hogy szabad vagyok” – Bögös Dani a Jeunesse Lumiére, magyarul az Ifjú Lámpás Közösségben töltött el egy évet. A missziós iskola Roska Péter atyának köszönhetően néhány éve már nem csak külföldön, Magyarországon is működik. Hogyan teltek a fiatalok mindennapjai az evangelizációs iskolában, mit tanult Dani önmagáról és Istenről, milyen változást hozott az életébe ez az egy év? Ezekről is kérdeztük őt.
„Egy ferencesnek a nagyon egyszerű embertől kezdve a sokdiplomásig mindenkit el kell érnie” – hangsúlyozta beszélgetésünk során Dobszay Benedek OFM, azaz Bence atya. A ferences rend tevékenységét szemlélve hamar rájövünk, hogy ez a kijelentés ma sem marad meg csupán vágynak; a testvérek az élet sok-sok területén szolgálnak, az oktatástól kezdve az ifjúságpasztoráción és a szegények megsegítésén át a lelki egészség megőrzéséig. A szolgálatok a rend központi alapítványa, a Ferences Alapítvány támogatásával működnek. Bence atyával rendjének szerteágazó, folyamatosan megújuló tevékenységeiről és személyes megtapasztalásairól beszélgettünk.
Az őszi napsütésben izgatottan sétálok a Horváth Mihály téren, szemeimmel a HungaRio feliratot keresem. Ismeretlen környék, új hely és kedves arcok várnak; Zita és Cecília, a Katolikus Shalom Közösség két misszionáriusa áll az ajtóban. A szeretetteli fogadtatás már a kávézóba való belépésem előtt arról beszél, hogy nem egy egyszerű vendéglátóhelyre térek be. De kik ők pontosan és mit jelent missziót folytatni egy kávézóban?
„A drogosok tanítottak meg arra, hogyan kell szeretni” – egy fiatal magyar misszionárius Brazíliában
Fejér Domonkos egy 24 éves, élettel és hittel teli fiatal, aki nap mint nap megéli az Istenre való hagyatkozást. Néhány éve kezdte meg misszióját Brazíliában, ahol a Fazenda Esperança közösség keretein belül drogosokkal él együtt, így segítve őket a gyógyulásban. Doma a 777-nek őszintén beszélt arról, hogy mi segítette ahhoz, hogy nekivágjon ennek a kalandnak, hogyan formálódott a személyisége és az istenkapcsolata a misszió során, milyen a brazil élet, és hogy miért életre szólók az itt szerzett tapasztalatok.
Sohajda Levente és Sohajdáné Samu Zsuzsanna mindketten református lelkipásztorok, akiknek közös álmuk az volt, hogy egy olyan helyre költözzenek, ahova senki nem megy, és ott lendítsék fel az életet. Így vezetett útjuk egy Borsod megyei kis településre, Göncruszkára, ahol a családi élet mellett évek óta aktív missziót folytatnak.
A katolikus egyházban ma ünneplik a missziók vasárnapját. Ennek apropóján osztjuk meg Emmanuel Ilo nigériai missziós kispap gondolatait, aki hazánkban lát el missziós feladatokat.
Megjárta a börtönt, lopott az anyagért, éveket élt az utcán, végül a zártosztályra sem fogadták be Bajcsi Norbertet, akinek az élete akkor végleg fordulópontra jutott. Megpróbáltatásairól és megtéréséről beszélgettünk egy nagyon megindító interjú során, melyben azt is elmondta, milyen veszélyek leselkednek a fiatalabb generációkra.
Ha azt mondom, Papp Jácintának, vagy ahogyan a legtöbben ismerik, Cintinek kalandos az életútja, akkor még finoman fejeztem ki magam. Itt van egy lány, aki miután tinédzserkorában megtért, több évig missziózott Indiában, ma pedig egy nemzetközi gyülekezet pásztora itthon, tajvani vezetők megbízásából. Cinti tűzzel, szenvedélyesen, és valóban őszintén, a kétségeit, megtorpanásait, megtöretéseit is felvállalva beszélt nekünk a hitéről és arról, milyen is a gyakorlatban a misszió.