“Az egyetlen ok, amiért már tíz éve nem vagyok nőkkel, az az, hogy elkezdtem megtapasztalni Istent, megismerni az Ő szívét, és rájönni arra, hogy Ő jó, és minden, ami Tőle származik, jó.” Kim Zember katolikus családban nőtt fel. Korán felfedezte, hogy nem a férfiakhoz, hanem a nőkhöz vonzódik, majd eleinte csak titokban, később pedig nyíltan is felvállalta homoszexuális életmódját, de ahogy fogalmazott, sosem volt békéje. Aztán egy radikális Istenélmény hatására feladta korábbi életmódját, és az önmegtartóztatás mellett döntött – ennek már tíz éve. Kim nemrég egy podcastadásban osztotta meg tanúságtételét, ezt szemlézzük most.
homoszexualitás
Ferenc pápa nemrég írásban válaszolt olyan kritikus témákat érintő kérdésekre, mint például a nők pappászentelésének lehetősége, a szinodalitás létjogosultsága és a meleg párok megáldásának gyakorlata. Az öt bíboros által előterjesztett kérdéseket (latinul „dubia”, azaz kétségek) a Hittani dikasztérium tette közzé október 2-án, hétfőn, azóta pedig jó pár cikk napvilágot látott, melyek szerint Ferenc pápa támogatja a meleg párok megáldását. De mit mondott valójában a főpásztor?
2021 augusztusában megjelent egy Netflixes film, a Pray away (Istennel a vágy ellen), ami egy olyan keresztény szervezetet mutat be, melynek célja a homoszexuális irányultság megváltoztatása. A filmben a közösség több korábbi vezetője is vall arról, hogy az azonos neműek iránt érzett vágyuk valójában sosem múlt el, és hogy ma már bánják, hogy népszerűsítették azt a gondolatot, miszerint a szexuális irányultság megváltoztatható. Mit gondoljunk keresztényként erről a filmről, illetve a hasonló terápiákról? A Shoeshine interjút készített egy névtelenséget kérő pszichológussal, aki beszélt a film pozitívumairól és hiányosságairól, a terápiás lehetőségekről és korlátokról, valamint az Egyház és a keresztények feladatáról. Az interjú legérdekesebb kérdéseit és válaszait szemlézzük.
Az utóbbi napokban rengetegen felszólaltak a „pedofiltörvényként” elhíresült tervezet ellen, amelyet a parlament is elfogadott. Tüntetések is voltak annak kapcsán, hogy egyenlőségjelet tesznek a pedofília és a homoszexualitás között. Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek, metropolita videóüzenetben reagált a törvénytervezetre. Ezt szemlézzük most!
Miért vállalkozott egy katolikus pap „comig outra”? Mik azok a gondolatok, amelyek legbelül vannak benne és most feltárja nekünk? Egyáltalán mit gondol arról, hogy vannak-e homoszexuális emberek? Ezeket a témákat is érintette Tokodi Laci atya vlogjában.
Az elmúlt hetekben hatalmas vitát váltott ki a magyar alaptörvény azon módosítása, amely leszögezi, hogy az apa férfi és az anya nő. A “Család az család” címszóval ellenkampány indult a közösségi médiában, amelyhez közéleti szereplők és politikusok is csatlakoztak. Keresztény oldalként – amely azt is jelenti, hogy cikkeinket a Szentírás értékei vezetik – kiállunk amellett, hogy egy gyermeknek apára és anyára van szüksége. A politizálást tudatosan elkerüljük, ugyanakkor az értékeink mellett kiállunk, ezért arra kértük Márkus Tamás református lelkészt, hogy írjon egy cikket a témában. Hálásak vagyunk azért, hogy egy ennyire alapos írással tette meg mindezt.
Megalapozottnak találta a bíróság a közösség elleni uszítás vádját Olaf Latzel brémai evangélikus lelkipásztor ügyében – írja a Szólj Be a Papnak blog. A 8100 eurós pénzbüntetés – közel 3 millió forint – a kiszabható legalacsonyabb büntetéshez áll közel, és nem kerül be az erkölcsi bizonyítványba. A bírónő indoklása szerint Latzel szándékosan szította a homoszexuálisok iránti gyűlöletet.
Szerdán mutatták be a Római Filmfesztiválon a Ferenc pápáról szóló dokumentumfilmet, amelyben a szentatya homoszexuálisokról is nyilatkozott, ez pedig nagy port kavart a világsajtóban. Sokan rögtön elítélték ezt, de vajon jogos-e egy nyilatkozat alapján pálcát törnünk valaki felett? Isten is egy tettünk alapján ítél meg minket?
Számos vihart kavart az elmúlt hetekben a Labrisz Leszbikus Egyesület által kiadott „Meseország mindenkié” című könyv, mely hazánkban elsőként próbálja meg gyermekek számára befogadható(?) módon eladni az LMBTQ-mozgalom céljait és elképzeléseit. Olvastam pro és kontra sok mindent, számos vitában vettem részt és közben bennem is megfogalmazódott pár dolog.
Három újabb nehéz, de nagyon fontos témában érkezett kérdés Papp Miklós görögkatolikus paphoz és családapához: vajon mennyire fontos a törvény, melyik a legjobb imafajta, és végezetül egy homoszexuális fiatalember üzenete. Továbbra is várjuk kérdéseiteket – egyben köszönjük is türelmeteket, hiszen számtalan levél érkezik a rovat kapcsán!