Mi a titka azoknak az embereknek, akik nagy megpróbáltatások idején, erőt vagy épp hitet próbáló kihívások közepette, vagy a mindennapi stressz ellenére képesek egészségesek maradni? Bohár-Kovács Janka pszichológus erről szóló írása a Hétről hétre naplónkban jelent meg először.
Régóta foglalkoztatja a bevezetőben feltett kérdés a kérdés a lelki egészség kutatóit is. Az egyik kulcsfontosságú tulajdonságot, melyet az ilyen emberek tulajdonságai közt találtak a háttérben, rezilienciának nevezték el.
A magyarul lelki ellenállóképességként vagy lelki erőként használatos fogalom azt a képességet takarja, hogy mennyire vagyunk hatékonyak az új helyzetekhez való alkalmazkodásban, illetve egy nehéz helyzet (pl. trauma) után mennyire gyorsan vagyunk képesek regenerálódni.
Mielőtt egy rendíthetetlen vagy rideg szuperhős képe jelenne meg a szemeink előtt, fontos tisztázni, hogy
a reziliens személyek erőssége nem a sebezhetetlenségben vagy az érzelmi távolságtartásban rejlik.
Érdemes inkább úgy elképzelni a rezilienciát, mint egy különleges gyógyulási képességet. A fizikai, testi gyógyulásra gondolva, tudhatjuk, hogy bizonyos körülmények elősegítik egy sérülés regenerációját. Fontos például megfelelő módon megtisztítani a sebet, pótolni a folyadékveszteséget, pihentetni és kímélni a fájó testrészt. A lelkünkkel sincs ez másképp!
Számomra a címben lévő igevers nagyon szépen megragadja azt, mit tehetünk annak érdekében, hogy reziliens személyekké váljunk. Azt mondja az Írás, hogy óvjuk a szívünket. Vagyis vigyázzunk rá, gondoskodjunk róla. Gondoljunk például egy gyermekét szerető Édesanyára, aki odaadóan figyeli síró babája minden rezdülését, vajon mire lehet szüksége. Vagy egy kertészre, aki szeretett növényei számára megfelelő körülményeket teremt a növekedéshez.
Lelki ellenállóképességünket viszonylag kicsi odafigyeléssel is növelhetjük: pihentető és elégséges alvás, kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás, a digitális eszközökkel töltött idő mérséklése, minőségi idő töltése olyan emberekkel, akiknek a társaságában feltöltődünk.
Időnként azonban előfordulhat az is, hogy komolyabb beavatkozásra is szükség van, például tisztázni rendezetlen kapcsolatainkat, vagy épp a megbocsátatlanságot, haragot a szívünk mélyén.
Az biztos, hogy Teremtőnk mint drága kincset bízza ránk szívünket,
és hiszem azt is, hogy ha elakadtunk vagy tanácstalanok vagyunk a gondozásával kapcsolatban, akkor a kellő segítséget is meg fogja adni hozzá. Csak kérnünk kell.
Bohár-Kovács Janka