A kamaszkornak megvannak a maga szépségei és ugyanakkor a nehéz időszakai is egyaránt. Az első szerelem, a barátságok, szárnybontogatások és dacolás minden ellen, ami a nézeteikkel szembe megy. Érzékeny ponttá válik megtalálni az egyensúlyt az otthonról hozott értékek és az új környezet „elvárásai” között.
Fiatalokkal beszélgetve, de ugyanúgy a saját tapasztalataim alapján is megállapítható, hogy sokszor kerül két tűz közé az ember. Amikor a szíve mélyén tudja mi (lenne) a helyes, de a környezeti tényezők befolyásolhatóvá teszik. A nagyböjt idején tapasztalható, hogy az otthonról hozott önmegtartóztatás – leginkább egy fiatal életében – egyes körökben már furcsán hat. Ha csak azokat a lemondásokat tekintjük, amik alapvetőek egy hívő számára, mint a szigorú böjti napok betartása, egy másik környezetben felvethet kritikus kérdéseket.
Érzékeny korszak ez az ember életében. Épp ekkor számít jobban a barát/barátnő, szerelmek véleménye. Kézzel fogható tapasztalatokat, racionális érveket gyűjt maga köré, amiket meg lehet magyarázni.
Viszont beláthatjuk, hogy a hitünk egy része a szent titkon alapszik. A Feltámadás is misztérium.
Ha csupán tényszerű adatokat, vennénk figyelembe, az csak a történeti Jézust ismertetné meg velünk. A hit azonban ennél jóval több. Aki nem vallásos környezetből jön, vagy csupán materialista szemmel tekint a világra, neki ez érthetetlen. Kamaszként, de sokszor felnőttként is nehéz megmagyarázni egy ilyen szemléletű embernek, hogy miért is fontos, hogy nagyböjtben lemondást vállalunk. Miért nem eszünk (legalább) hamvazószerdán és péntekenként húst? Miért megyünk gyónni? Miért végzünk lelkigyakorlatot? És még sorolhatnám… Nem biztos, hogy otthon kapnak erre választ, hiszen vannak családok, akik szintén nem tudnak érveket felhozni, de mivel a felmenőik is böjtöltek, ezért ezt a „hagyományt” nem szeretnék megszakítani. Kicsit olyan ez, mint a főzés. Mindenkinek van egy jól bevált receptje, egy „nagyi titka” otthon, de hogy ez miért vagy hogyan alakult ki, nem sokan tudnak rá választ adni. Általában „mert így szoktuk”-kal el van intézve. Ez is nevezhető misztériumnak. Senki nem tudja az eredetét, de mindenki e szerint készíti az ételt.
Épp ezért nehéz a hit gyakorlása is egy olyan környezetben, ami nagy befolyással van a fiatal életére abban az esetben, ha a baráti társaság vagy épp a nagy szerelem nem rendelkezik vallásos háttérrel. Ha pénteken mindenki hamburgert eszik, neki kell kilógni a sorból, hogy salátát kér. Ha az egész osztály az új sorozatról beszél, de ő önként lemondott erre az időszakra a képernyőzésről, az is tud nehézségeket szülni. Persze vannak, akik nagyon is szilárdak és határozottak tudnak lenni, és nem bizonytalanodnak el a többség vagy épp egy befolyásos személy hatására, de lássuk be, a kamaszkorban valóban nem egyszerű a helyes utat választani.
Egyre ritkább az a környezet, ahol a többség rendelkezik istenfélő háttérrel, ahol nem tabu a hitről beszélni.
Ezt több tényező is befolyásolja. Például régen még figyeltek arra, hogy az iskola menzán péntekenként ne legyen hús, ma már egyre kevésbé. Nem a múltban élünk, tudom jól és a jelenben is megtalálható rengeteg jó dolog. Van lehetőség az online térben is különböző platformokon podcasteket, interjúkat hallgatni hiteles emberekkel. Visszanézhetünk tanúságtételeket. Kaphatunk választ olyan kérdésekre, amiket nem mernénk vagy nem tudnánk kinek feltenni. Mindenki talál saját maga számára megfelelő műsorokat, a lehetőségek tárháza szinte végtelenné vált. Viszont csapdába is kerülhetünk, hiszen ezeken a felületeken mindenki egyénileg döntheti el mit szeretne hallani.
De a vallás nem olyan, mint egy svédasztal, amiről mi választjuk ki, mi az, ami tetszik, mi az, ami már nem komfortos.
A mai fiatalokkal beszélgetve, egyre kevesebben látják „értelmét” a böjti időszaknak. Azt mondják, hogy a környezetükben nem nagyon látnak példát, nincs, aki elmagyarázná nekik a nagyböjt fontosságát. Legfőképpen azt, hogy ez nem egy negatív dolog. Nem ellenünk, hanem éppen értünk van. Ha leteszünk egy (rossz) szokást, azzal lehet épp az egészségünket szolgáljuk. Ha pedig újat vezetünk be, azzal megújulhatunk.
Egy szemléletváltás sokat segíthet a böjt felfogásán, hiszen maga Jézus mondta:
„Amikor pedig te böjtölsz, kend meg a fejedet, és mosd meg az arcodat, hogy böjtölésedet ne az emberek lássák, hanem Atyád, aki rejtve van; és Atyád, aki látja, ami titokban történik, megfizet neked.” (Máté 6,17-18)