A Gyűrűk Ura minden idők egyik legsikeresebb könyv-és filmtrilógiája. De vajon van karácsonyi ützenete? Jézus születésének története tükröződik abban, amikor a szövetség tagjai küldetésükre indulnak – de legfőképpen Galadriel ajándékaiban látjuk az evangélium szimbolikáját.
Minden év decemberében kommentháborúk törnek ki a közösségi médiában arról, hogy a Die Hard vajon karácsonyi film-e. Nemrég azonban hasonló vita alakult ki egy másik film, A Gyűrűk Ura kapcsán is.
Keressük meg a karácsonyt A Gyűrűk Urában!
A Gyűrűk Ura könyvei, bár nem kifejezetten a karácsonyról szólnak,
rengeteg olyan témát tartalmaznak, amelyekről Tolkien jól tudta, hogy a karácsonyi ünnepekre emlékeztetnek.
Tolkien hívő katolikus volt, és a regényei tele vannak katolikus teológiával és kulturális utalásokkal.
A Gyűrű Szövetsége című regényben például a csapat december 25-én indul útnak Völgyzugolyból az Egy Gyűrűvel. A könyv szövege szerint ez „egy hideg, szürke nap volt december vége felé”, de a lelkes olvasók észrevették, hogy a függelékben Tolkien a konkrét napot 25-nek jelöli meg. Más szóval, a Szövetség karácsony napján indul hősies útjára, hogy megváltsa a világot az Egy Gyűrűben rejlő bűntől.
Az aznap megkezdett küldetés végül békét eredményez a Földön, de csak miután Frodó és Samu felmászik a Kálvária-hegy fiktív változatára, hogy elpusztítsa a Gyűrűt. Krisztus karácsonyi születése egy olyan isteni tervet indít útjára, amely csak a Kereszthez vezethet.
Galadriel ajándékai
A legérdekesebb karácsonyi téma egy kicsit később jelenik meg a könyvekben, amikor a csapat megérkezik Lothlorienbe, és időt tölt Galadriellel, a tündével. Mielőtt elhagyják a királyságát, búcsúlakomát rendeznek, ahol ajándékokat kapnak. A Szövetség minden tagja kap egy-egy személyre szabott ajándékot – elf köpenyeket és brossokat, egy különleges kötelet Samunak, egy arany övet Boromirnak, egy ezüst övet Pippinnek, egy elf hajból és nyilakból felfűzött íjat Legolasnak és még sok mást. Mint minden jó karácsonyi ajándék, mindegyik gondosan a címzettnek van kiválasztva.
Galadriel ajándékai tökéletesen képviselik a karácsony szellemét. Nagylelkűen adják őket, és nem várnak cserébe semmit. Az ajándékokban azonban nem is az a lenyűgöző, hogy mennyire jól vannak kiválasztva, hanem az, hogy ki adja őket.
Galadriel, az ajándékozó Szűz Máriát jelképezi.
Tolkien ezt egy barátjának írt levelében így ismeri el: „Azt hiszem, igaz, hogy sokat köszönhetek ennél a karakternél (Galadriel) a keresztény és katolikus hagyománynak és a Máriáról szóló tanításnak”.
A bibliai történetben Mária ajándéka a világnak a Fia, Jézus. Általa a világ megváltást nyer és új életet kap. Ahogyan a Szűzanya ajándéka megújítja a világot, úgy Galadriel ajándékai is segítik a Szövetséget Középfölde megmentésében.
Életadó kenyér
Galadriel legnagyobb ajándéka a szövetségnek valószínűleg a tündekenyér, vagyis a lembas. A kenyér az Eucharisztia szimbóluma. A tündék „útravaló kenyérnek” nevezik. Látványra és ízlelésre átlagos ételnek tűnik, de valójában „a kenyérnek volt egy olyan erénye, amely nélkül már rég feladták volna a szereplők: táplálta az akaratot, és erőt adott a kitartáshoz”.
Galadriel eucharisztiát jelképező ajándéka jelenti a különbséget élet és halál között a szövetség számára, ahogyan Krisztus, az Élet Kenyere jelenti számunkra az örök életet.
Krisztus a Szűzanya legfontosabb karácsonyi ajándéka.
Tolkien a maga mesteri módján finoman utal a Mi Urunk születésére anélkül, hogy az utalás erőltetetté válna. Persze tovább vitatkozhatunk az interneten arról, hogy ettől a Gyűrűk Ura egy igazi karácsonyi történet-e vagy sem.
Mégis úgy gondolom, hogy A Gyűrűk Ura csodálatos adventi olvasmány lehet, hogy felkészítsük szívünket a valódi karácsonyi ajándék, vagyis Krisztus befogadására.
Forrás: Aleteia
Fordította: Szilágyi Anna