A kollégáinkkal, főnökünkkel való kapcsolat fontos szerepet tölt be az életünkben, hiszen felnőtt életünk nagy részét a munkahelyünkön töltjük. Vajon hogyan vagyunk ott jelen, a viselkedésünk, hozzáállásunk alapján meg tudnák-e rólunk mondani munkatársaink, hogy hívők vagyunk? Íme néhány tipp, hogy képviselni tudd Jézust a munkahelyeden is!
pszichológia
“Míg az édesapáknak az a kihívás, hogy több időt töltsenek a gyermekeikkel, hogy közelebb lépjenek hozzájuk, addig az anyáknak sokkal inkább az, hogy egy kicsit kijjebb vonuljanak a gyermekük életéből.” A gyermek személyiségének fejlődése szempontjából kulcskérdés az, hogy az édesanya fokozatosan el tudja őt engedni, az anyák mégis félnek ettől a folyamattól. Mi tud nekik segíteni az elengedésben, miért fontos, hogy jó önismerettel rendelkezzenek, és hogy van jelen Isten ebben a folyamatban? Beszélgetés Süvegesné Rudan Margittal az anyai hivatásról, férjével, Gergővel nemrégiben megjelentetett könyvük kapcsán.
Mindannyian keressük a boldogságot, de rossz helyeken, rossz módon kutatva sokszor nem leljük. Hol találhatunk rá mégis? Talán azon lenne érdemes elgondolkodnunk, hogy milyen korábbi helyzetekben éreztük igazán boldognak magunkat. Bagdy Emőke a Kossuth Rádió reggeli adásában beszélt a témáról ma, a boldogság világnapján.
Hűtlenség, viszony megelőzése és a házasság értelme – ezekben a témákban érkezett kérdés Kozma-Vízkeleti Dániel pár-és családterapeutához, akitől a Válaszkeresők podcast legújabb adásában fontos gondolatok hangzottak el.
Mi lehet az oka, hogy egyre több fiatal keresztény pár dönt a válás mellett? Mikor “elfogadható” a válás – ha egyáltalán van ilyen helyzet? Kozma-Vízkeleti Dániel család-pszichoterapeuta a Válaszkeresők podcast legújabb adásában ezekre a kérdésekre is válaszol!
Milyen tényezők gátolhatják a leválást, és milyen következményei lehetnek a mindennapjainkra vagy akár a párkapcsolatunkra nézve, ha túl nagy befolyással vannak ránk a szüleink? Honnan tudhatjuk, hogy még nem váltunk le teljesen? Létezik erre egy skála? Ezekről és más izgalmas kérdésekről beszélgetett Szilágyi Anna és Fekete Ági a 777 Úton podcastrovatának legújabb adásában, személyes történeteket is megosztva.
Miért érintik a fiatalokat nagyobb arányban a mentális betegségek? Hogyan ismerhetők fel a szorongás és a depresszió jelei? Miért fontos keresztényként nem csupán a lelki, hanem a pszichés egészségünkkel is törődni? Hogyan lehet a krízis esély a fejlődésre? Ezekről is beszélgettünk páros interjú keretében két keresztény szakemberrel, Frivaldszkyné Jung Csilla klinikai szakpszichológussal, logoterápiás szakemberrel és Somogyi Klára tanácsadó szakpszichológussal, család- és párterapeutával.
Gersei Csenge tanúságtételét az anorexiából való kigyógyulásáról már sokan hallhattátok. Mostani beszélgetésünk mégis sok újat hordoz magában, hiszen az évek során Csenge végzős pszichológus hallgató lett, folyamatosan jár egyéni terápiára, így betegségére jóval mélyebb rálátása van. Ma már tudja, hogy a testképzavar csak a “jéghegy csúcsa”, és sok minden vár felfedezésre a víz alatt. Milyen belső és külső tényezők juttatták el az anorexiához? Hogyan épült fel lelkileg? Hogy tudott újra kapcsolódni Istenhez? Őszinte beszélgetés Gersei Csengével.
A vallásos emberek is fordulnak pszichológushoz? Lehet túlzásba vinni a hitet vagy a spirituális gondolkodást? A Petőfi TV Én vagyok itt című műsorában Kacsur Adrienn pszichológus, és Thoma László református lelkész válaszoltak a sokakat foglalkoztató kérdésekre.
A papság ma már szinte elképzelhetetlen mentálhigiénés ismeretek nélkül, így nem érdemes szembeállítani egymással a pszichológiát és kereszténységet sem – mondta a Mária Rádiónak Balogh László atya, aki a teológián kívül mentálhigiénét is tanult. A két terület kiegészíti egymást: a papoknak is fontos rálátni a lelki folyamatokra, de a pszichológusok is választhatják azt, hogy Istent helyezik a középpontba. A rádiós beszélgetés leginkább elgondolkodtató részeit szemlézzük.