Ha van keserédes és vérlázító történet, akkor ez az. Moldvában évtizedek óta küzdenek a pusztinaiak, hogy bemehessenek falujuk egyetlen templomába és végre magyarul hallgathassák Isten Igéjét, legalább vasárnaponként. Tántoríthatatlan elszántsággal igyekeztek elérni céljukat, de még mindig csak félig örülhetnek. Hogy a jászvásári román püspök éppenséggel miért pont a havonta egyszer Bákón tartandó magyar nyelvű misével percre pontosan egybeeső időpontban engedélyezte a pusztinait? Vagy, hogy miért olyan bosszantó egyesek számára három román mise mellett egy árva magyar nyelvű? Jó kérdés!
Gál Petra Júlia
Véletlen lenne a veleméri templom ablakainak és festményeinek olyan elhelyezése, miszerint óramű pontossággal esik a napsugár mondjuk december 6-án épp a Szent Miklós freskóra? Derítsük ki!
A 2025-ös jubileumi év megkezdéséhez elengedhetetlen volt, hogy Ferenc pápa december 24-én kinyitotta a Szent Péter Bazilika szent kapuját.
A demencia rengeteg család életében jelen van, a betegekkel szinte egybeolvadnak a hozzátartozóik. Dorka – a Feledhetetlen Alapítvány memóriakövete – nagymamája által érintett a demenciában. Mi az a demencia? Hogy lehet kiszűrni? Van rá gyógyszer? Hogy ápoljam otthon a szerettemet, ha dolgozom, gyerekeim vannak? Milyen károkat okozhat mindez a családi életben? Mekkora lelki teher az otthonba adás mellett elköteleződni? Mi, fiatalok, unokák hogy segíthetünk szüleinknek ebben a krízisben? Hogy lehet valakit még életében elgyászolni? Beszélgetésünk végére pedig megláthatjuk a csodát, hogy lehet a demencia Isten kegyelméből való…
Az első női országgyűlési képviselő Slachta Margit volt, őt követte Kéthly Anna. Bár nem álltak azonos ideológiai alapokon, mégis több dologban hasonlítottak, mint különböztek egymástól. Most szeptemberben jelent meg egy rövid film, amely e két nagyszerű nő életét meséli el nekünk.
Dr. Filemon Norberttel, az Axióma Központ kutatási vezetőjével az eutanázia témáját jártuk körbe, amely kiváló szellemi muníciót szolgáltat nekünk, keresztényeknek, ha életpárti álláspontunkat kéne megvédenünk egy vita során. Vértezzük fel magunkat az eutanázia-párti szólamokkal szemben!
Hogy lesz egy családban minden gyerekből református lelkész? Milyen többletet jelent nőként szolgálni az egyházat? Hogy kerül egy magyar lelkész Princetonba, Clevelandba, Miamiba? Interjúnk Lukácsiné Kádár Évával, nyugalmazott református lelkésszel, aki 33 évet töltött az Egyesült Államokban.
Szinte mindenki őriz valamit a családi legendáriumban 1956-ról. Forradalom, szabadság, lyukas zászló, fiatalok hajthatatlan hazaszretettel, ikonikus fotók, ballonkabátok bátor menetelése egy jobb világ felé. A „pesti srácok és lányok” mellett vidéken is számos ember állt ki az elnyomók ellen. 68 éve remény szállt a levegőben, izzó erők és fogyhatatlan lendület. Október 23-án, hogy mindannyian kicsit megállhassunk merengeni, büszkének és hálásnak lenni, könnyen találhatunk ehhez elfoglaltságot. Számos program, ingyenes múzeumi tárlatok, megemlékezések vánrnak bennünket a fővárosban és vidéken is. Emellett versek, dalok és ikonikus filmek repíthetnek vissza oda, ahol őseink életüket áldozva kiálltak a szabadságért, így értünk is.
Átadták a Zsindelyné Tüdős Klára-díjakat október 12-én, inspiráló nők áldozatkész munkáját ismerték el a Református Nőszövetségben. Ha példaképet keresel, jó helyen jársz! Íme pár asszony, akik „Isten munkatársaiként” tevékeny életükkel szolgálják a Református Egyházat.
1849. október 6-án végezték ki a tizenhárom aradi vértanút. Önzetlen hivatástudatban szolgálták hazánkat, mártírhaláluk záloga a mi életünknek is. Az 1848-1849-es szabadságharc alatt elesettek, és az utána kövekező időkben emigrációba kényszerült, börtönben tengődő őseink szellemének emléke legyen példa előttünk! Hogy „szemükben biztatás vagy vád” vegyül, mikor letekintenek ránk, csak rajtunk áll, viseljük méltóképp sorsunkat, ahhoz az eszméhez, szellemi örökséghez hűséggel, amiért ők készek voltak életüket adni. Fel kell nőnünk ahhoz a feladathoz, hogy magyarnak teremtett bennünket a Jóisten.