2024. 11. 18.

November, tele kihívásokkal

Száraz november. No-shave november. Movember. No skip november. Csak, hogy néhányat említsek a kihívások és a mai trendek közül. Na de tudjuk egyáltalán, melyik mit takar? És miben lehet nekünk, keresztény embereknek is javunkra egy-egy kezdeményezés?

A száraz november az egész hónapos alkoholmegvonást jelenti. Bár vannak, akik heccből a másiknak elküldik ezt a kihívást, gondolván úgysem, vagy csak nagyon nehezen tudja megállni az illető. Közben pedig igenis mély tartalom húzódik meg mögötte. Nem mindig és mindenben jó első helyen lenni. Egy tavalyi statisztika szerint

Magyarország világelső az alkoholfogyasztás tekintetében. Döbbenetes, hogy minden 10. ember küzd alkoholproblémával hazánkban és ez egyre fiatalabb korban elkezdődik.

A száraz november erre hívja fel a figyelmet és nem arra, hogy a másiknak odaszúrjunk!

Ez a kezdeményezés minden embernek útmutató. Nekünk keresztényeknek viszont talán mélyebb tartalmat is ad. Jakab levelében így fogalmaz a függőségekkel kapcsolatban: ,,Boldog ember az, aki a kísértés idején kitart, mert miután kiállta a próbát, elnyeri az élet koronáját, amelyet az Úr megígért az őt szeretőknek. Senki se mondja, amikor kísértésbe jut: „Isten kísért engem”, mert Isten a gonosztól nem kísérthető, és ő maga sem kísért senkit a gonosszal. Mert mindenki saját kívánságától vonzva és csalogatva esik kísértésbe. Azután a kívánság megfoganva bűnt szül, a bűn pedig kiteljesedve halált nemz.” (Jak 1,12-15)

A No-shave november sem csak azt akarja, hogy szőrös legyen a férfi fizimiskája. Egyébként nőkre is vonatkozik, abban az értelemben, hogy ebben a hónapban nem mehetnek hajat vágatni. A kezdeményezés célja a daganatos betegségekre való felhívás. Mivel elég látványos egy bajusz és/vagy szakáll növekedése, ezért a rákban szenvedőkre nagyobb fény vetülhet ezáltal, hiszen aki ismeri a mögöttes tartalmat, jobban oda tud figyelni magára vagy a környezetében élőkre.

A Movember hasonló, mint az előző kihívás. Szintén a daganatos betegségre kívánja felhívni a figyelmet azzal, hogy a férfiak csak a bajszukat növesztik meg. Nem véletlen, hogy a középpontba inkább a férfiemberek kerülnek, hiszen ők azok, akik a statisztikák szerint kevesebbet és ritkábban járnak szűrővizsgálatokra.

Ezeknél a kezdeményezéseknél szintén Jakab levelét vehetjük figyelembe, aki a betegséget úgy említi, mint a keresztény élet nehéz helyzetét, amelyben az egyéni élményen túl, a közösség is szerepet kap.

A No skip November nem annyira ismert. Azt jelenti, hogy ebben a hónapban nem leszünk Pató Pál urak. Nem halogatunk, nem keresünk kifogásokat, nem engedünk a lustaság csábításának, nem hagyunk ki edzést például.

A hét főbűn egyike a restség. A Szentírásban a példabeszéd szerint lusta az, aki a szolgai félelem miatt elásta az Istentől kapott talentumot (Mt 25,26). A Teremtő munkára alkotott minket, azért helyezett minket a világba, hogy az ember „művelje és gondozza azt” (Ter 2,15). „A lustaság a hanyagságot és a tétlenséget jelenti. Az ebben szenvedő nem valósítja meg a Teremtő akaratát.”

Véleményem szerint mindegy, hogy az ember milyen trendet követ, foglalkozik-e ilyesfajta kihívásokkal. A lényeg, hogy bármilyen jó ügy érdekében próbáljunk meg tenni valamit. Akár egy apró tett, egy kis lépés vagy társadalmi szintű kezdeményezés hasznos lehet, ha azzal segíteni tudjuk embertársainkat vagy éppen saját magunkat.

Borítókép - Fotó: Dreamstime.com
Blog Marton-Gazdag Rita
hirdetés