Kálnoky Katalin és Dudás Márk a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának negyed- és ötödéves hallgatói, akik semmit nem csinálnának másként, ami az egyetemválasztást illeti. „Pázmány. Kiválóság. Közösség.” – a hallgatók válaszaiból kiderülnek mit is jelent ez a három szó a Pázmányra nézve.
Hogyan találkoztatok először a Pázmánnyal? Miért döntöttetek az Egyetem mellett?
Kati: A pályaválasztás során úgy gondolom legtöbbünknek a konkrét irány, szak megtalálása okozza a legnagyobb fejtörést. Ezzel én is így voltam, egy gap year-be tellett, hogy kitaláljam jogot szeretnék tanulni. A nagynéném az első pázmányos évfolyamok egyikén végzett, így az ő történetei hatással voltak rám, valamint az, hogy katolikusként egy olyan képzésre járhassak, ahol büszkén vallhatom és vállalhatom az értékrendemet kellően meggyőzőnek bizonyultak, így fel sem merült más egyetem mint alternatíva a Pázmány mellett. A döntésemet meghatározta az is, hogy közösségi emberként fontos volt számomra, hogy egy olyan helyen töltsek öt évet ahová szeretek járni, ahol jó hangulatúak az órák, és ahol nyitott, barátságos közeg fogad. Azóta minden év egyre jobban megerősíti ezt a döntést és igazolja ezt az alaphangulatot, amit a Pázmánytól reméltem.
Márk: Első találkozásom a Pázmánnyal a Pázmány Bölcs-Ész Országos Tanulmányi Versenyhez fűződik. Többnyire eredménytelenül, de nagy lelkesedéssel vettem részt ezeken a versenyeken, angol, irodalom, történelem és művészettörténet tárgyakból. Elég sok minden érdekelt. Tizenkettedikes koromban sokat versenyeztem földrajzból is, ennek következtében fel is vettek több angol egyetemre. Mégis amellett döntöttem, hogy a jogász hivatást választom, mert az igazságkeresés erősebb volt bennem a kalandvágynál, egyúttal úgy láttam, hogy ezzel a hivatással jobban fogok tudni segíteni az embereknek a későbbiekben. Ötödéves egyetemistaként nyugodt lelkiismerettel állíthatom, hogy a Pázmányra jönni életem egyik legjobb döntése volt.
Gólyaként milyen segítséget kaptatok?
Kati: Meghatározó élmény volt számomra az első gólyatalálkozók egyike. E téren nagy köszönet illeti a tutorok munkáját, akiknek hála a sok ismeretlen diák előbb-utóbb ismerőssé és a gólyacsoportokon keresztül barátokká is vált. Nagy segítség volt a tanulmányi előadóm nyitottsága és rugalmassága is. Bevallom kellett pár hónap (de lehet inkább egy év vagy kettő), hogy bele tanuljak az egyetemi lét által megkövetelt önállóságba, ehhez azonban – mint említettem –szerintem épp kellő segítséget nyújtott a Kar, teret hagyva a fejlődésnek is.
Márk: Az első év számomra legkiemelkedőbb tapasztalata a Gradus ad Facultatem módszertani szemináriuma volt. Két kiváló tanár, Unger Anikó és Dr. Erdődy János tanított minket, akiktől meghatározó visszajelzéseket, megerősítéseket, bátorításokat kaphattunk. Emellett már elsőéves koromban opponensként becsatlakozhattam a kari Tudományos Diákkörbe és az OTDK-n is opponálhattam. Jó érzés volt, hogy a tanáraink már elsőévesként kollégaként tekintettek ránk.
Jogász hallgatók vagytok, meséljetek a szakról!
Márk: Osztatlan jogász mesterképzésére járok, idén lettem ötödéves hallgató. Az ötéves képzés során számtalan jogterület, kurzus, hallgatói szervezet és versenylehetőség közül választhatunk. Ezek mellett lehetőség van a külföldi ösztöndíjakban – elsősorban Erasmus mobilitásban – való részvételre a másodévtől kezdődően. Fontos volt számomra, hogy hivatásommal a magyar embereknek tudjak segíteni, másrészről fontos volt az is, hogy mindez kellő intellektuális örömöt és kihívást adjon.
Kati: A Jog- és Államtudományi Kar negyedéves jogász szakos hallgatója vagyok, és reményeim szerint másfél év múlva kezemben tarthatom majd a diplomámat. A jogász képzés alapvetően egy ötéves elméleti képzés, ami rengeteg jogterületet felölel. Így egyaránt érdekes lehet azok számára, akiket a gazdaság vagy a kereskedelem érdekel, de azok számára is, akik inkább társadalomtudományi irányba keresgélnek.
Mennyire volt fontos, hogy egy katolikus egyetem mellett döntsetek?
Kati: Számomra döntő jelentősége volt az egyetem szemléletének. Az, hogy katolikus, rengeteg mindent jelent, bőven túlmutat az egyházi vezetésen. Tapasztalatom szerint a katolikusság az egyetemi életben emberséget mutat, azt, hogy tudatában vagyunk annak, hogy az egyetemen, ahol a tudományokat és az emberi tehetséget, képességeket ünnepeljük, az mind a teremtett világot dicséri. Nekem az is fontos volt még, hogy lehetőségem legyen a tantárgyakat olyan megközelítésben hallgatni, amelyekben megjelenik a katolikus értékrend.
Márk: Számomra is nagyon fontos volt, de elsősorban nem közösségi szempontok miatt, hanem az értékrend és jogszemlélet miatt. A hit gyakorlása pedig nem csupán a Pázmányon fontos, hanem mindenhol és mindig. Ebben a tekintetben indifferens, hogy a Pázmányon gyakoroljuk-e a hitünket vagy azon kívül. Más kérdés az, hogy a Pázmányon mi magunk kaphatunk egy olyan többletet, amely a küldetéstudatunkat erősíti.
Milyen lehetőségeket tartogat a JÁK?
Márk: A Pázmány a lehetőségek kész tárházát adja minden tekintetben. Kétszer volt alkalmam az ÚNKP, egyszer az EKÖP ösztöndíjat elnyerni, továbbá idén megkaphattam a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjat, illetve a Pázmány Alapítvány is bizalmat szavazott éves ösztöndíjával. A legnagyobb egyetemi ösztöndíjas élményem azonban Salzburghoz fűződik, ahol hallgatótársaimmal a Summer School of European Private Law nyári egyetemen vehettünk részt. A Pázmányon ugyanakkor a nemzetközi porondon való versenyzésre is nyitott a lehetőség. (Ezen a ponton Márk szerényen hallgat arról, hogy a 2023-as párizsi Cross-Examination Moot Courton Karunk csapatának tagjaként döntőbe jutottak. – a szerk.) Mindezek mellett az Erasmus programban való részvétel is hatalmas élményt jelentett, mert a Leuveni Katolikus Egyetemen tanulhattam egy szemeszter erejéig.
Kata: Szerintem általánosságban igaz az egyetemi évekre, hogy annyit vesz ki belőle az ember, amennyit beletesz. Természetesen maga az egyetem is kínál lehetőségeket, hirdet programokat, ösztöndíjakat, de fontos a proaktív hozzáállás, hogy meg is találja az ember ezeket. Négy fő vonalat említenék. Egyfelől nagyon hálás vagyok a jogi kar oktatóinak, akik a kezdetektől fogva hangsúlyozzák a tudományos tevékenységet (pl.: TDK). Továbbá, remek szervezetekhez lehet csatlakozni a Karon. Harmadrészt pedig érdemes az Egyetem köremaileire figyelmet fordítani. Valamint, akit a nemzetközi vonal érdekel, érdemes a különböző nyári egyetemi lehetőségekre figyelnie, mert azokból is akad a Karon bőven.
A Pázmány egészére jellemző a családias hangulat, mit gondoltok erről?
Márk: A családias hangulat esetemben idén augusztus óta hatványozottan érezhető, hiszen a feleségem egyúttal az évfolyamtársam is lett. Ez a világ egyik legjobb dolga! Ugyanazokat az örömöket és kihívásokat élhetjük át, közösen TDK-zunk, tanulunk, készülünk a záróvizsgákra. Másrészről olyan tanáraink vannak, akik a legnagyobbaktól tanultak, illetve már ők maguk a legnagyobbak: mind szakmai, mind emberi értelemben. Így a különböző jogágak családfája is megfigyelhető, ahogy a tudás mesterről tanítványra száll. Ezek mellett pedig kiváló barátságok szövődtek az Egyetemen, a hangulat pazar!
Kati: Abszolút. Nagy hangsúlyt fektet a Kar vezetősége és valamennyi oktatója, hogy ez fennálljon. A hallgatók pedig kellően nyitottak ehhez. Ez nem jelenti a tisztelet hiányát, sőt, szerintem kifejezetten igazolja azt, hogy mi, hallgatók is tiszteletet kapunk az oktatóktól. Érdemes hosszútávú, gyümölcsöző kapcsolatokat kialakítani az egyetemen egymással és a tanárokkal is, végső soron sokan az egyetem után tényleg kollégák leszünk.
Mit tanácsoltok a felvételizőknek, miért a Pázmány Jog- és Államtudományi Karát válasszátok?
Márk: Schanda Balázs professzor úr szokta azt mondani érettségi előtt állóknak, hogy az legyen jogász, aki már évek óta biztos abban, hogy jogász akar lenni, vagy az, aki számára még nem tisztázódott le teljesen, hogy mivel szeretne foglalkozni. Úgy gondolom, hogy a Pázmányon mindenki számára nyitott a lehetőség a kibontakozásra, akár tudja, hogy melyik jogterület vagy hivatásrend érdekli, akár még keresi hivatásának útját.
Kati: A diploma komolyságot és olvasottságot biztosít az azt megszerző részére, és nem utolsó sorban szakmát nyújt annak, aki elvégezte tanulmányait. Mindenkinek ajánlom, aki szeretne egy nagyon jó hangulatú helyen öt évet eltölteni egy olyan helyen, ahol adott a szakmai fejlődés lehetősége. Számtalanszor háláltam már meg magamnak, hogy ezt az egyetemet választottam. Egészen biztos, hogy az itt tanultaknak és az itt szerzett kapcsolatoknak meghatározó szerepe lesz a későbbiekben, szakmai pályafutásom során.