2020. 09. 04.

Járványügyi intézkedések, megváltozó miseszöveg – az MKPK közleménye

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia őszi rendes tanácskozásán fontos járványügyi szabályokról döntött. Tóth Tamás, az MKPK titkára a tanácskozást követő sajtótájékoztatón elmondta, nem tervezik a katolikus templomok bezárását és változik a mise szövege.

Tóth Tamás elárulta, hogy a misekönyv készülő új fordításában a korábban a miatyánk végén szereplő „Köszöntsétek egymást a béke jelével!” felszólítás helyett az „Engesztelődjetek ki szívből egymással!” mondat szerepel, de ez a „békejobb nyújtásának lehetőségét – eltekintve a mostani járványos időszaktól – nem szűkíti”. Az MKPK járványügyi közleménye az alábbiakban olvasható.

„A ránkbízottakért érzett felelősségtől vezérelve a COVID-19 járvány felerősödése miatt az alábbi rendelkezéseket adjuk ki:

A jelenlegi új koronavírus járvány elsősorban direkt módon cseppfertőzéssel terjed, azaz a vírus terjedése szempontjából a legnagyobb veszélyt a megbetegedett köhögő, tüsszögő ember jelenti. Ezért

hirdetés

az elsődleges és legfontosabb megelőző intézkedés, hogy a szentmisén és közösségi alkalmakon a fenti tüneteket nem mutató személy vegyen részt.

Ezen feltétel betartására nyomatékosan fel kell hívni a hívők figyelmét.

A különböző felületekre került vírus inaktiválása érdekében kérjük a templom, plébánia fertőtlenítő szerrel történő fokozott, rendszeres, azaz minden közösségi alkalom, szentmise utáni takarítását, különös tekintettel a kézzel gyakran érintett felületekre (például padok, kilincsek, kapcsolók).

  1. Templomok

– Továbbra is kérjük, hogy a szentmisében a kézfogást mellőzzék;

– az áldoztatás a latin rítusban továbbiakban is kézbe történjen;

– kérjük a paptestvéreket és minden áldoztatót, hogy a szentmisék előtt és után, illetve az áldoztatás megkezdése előtt fertőtlenítsék kezüket;

– gyóntatáskor használjunk maszkot és igyekezzünk a megfelelő távolságot tartani gyóntató és gyónó között;

– lehetőleg jól szellőző helyiségben vagy szabadtéren gyóntassunk;

– továbbra is kérjük a szenteltvíztartók kiürítését, azok használatának mellőzését;

– a templomok bejáratánál helyezzünk el kézfertőtlenítőt;

– kérjük meg a híveket, hogy lehetőleg használjanak maszkot és tartsanak egymástól 1,5–2 méter távolságot;

– továbbra is kérjük, hogy a perselyezés a szentmise végén legyen.

  1. Egyházi intézmények és plébániák

– Kérjük, mindenben kövessék az illetékes hatóságok előírásait;

– zárt térben a kórokozók koncentrációjának minimalizálása érdekében kiemelt figyelmet fordítsunk a fokozott és folyamatos szellőztetésre az egyedi lehetőségek szerint;

– kérjük, hogy az illemhelyek mindig legyenek ellátva elegendő kézmosó és fertőtlenítő szerrel;

– kérjük a kézfertőtlenítési lehetőség biztosítását az épületbe belépők számára, valamint az étkezésre szolgáló helyiségekben;

– az egyházi iskolák ezen felül tartsák meg az EKIF által megjelölt óvatossági szabályokat.

  1. Betegellátás

– Kérjük, a betegellátásban és az idősotthonok ellátásában résztvevők az országos tisztifőorvos és az illetékes helyi hatóságok által kiadott járványügyi rendelkezéseket tartsák be;

– a házi betegellátásban – amennyiben nem COVID 19-ben szenvedő betegekről van szó – kérjük a paptestvéreket, hogy a látogatás alkalmával használjanak maszkot, előtte és utána pedig fertőtlenítsék kezüket;

– a COVID 19-ben szenvedők esetében csak erre külön kijelölt és engedéllyel rendelkező személyek végezzenek bármilyen szolgálatot a legszigorúbb orvosi előírások szerint;

– célszerű a beteglátogatás megkezdése előtt a lakás átszellőztetése (legalább 10 perc) az ablakok kinyitásával (ha ez biztonságosan megoldható), a betegnél töltött idő során is gondoskodjunk a friss levegőről, a levegőcseréről.

Az Egyházi Törvénykönyv 838. kánonja értelmében az egyes megyéspüspökök, illetve akik a jogban velük egyenlő elbírálás alá esnek, ettől eltérő rendelkezéseket is hozhatnak.

Budapest, 2020. szeptember 4.

a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia”

Forrás: katolikus.hu

Borítókép - Fotó: Asafta | Dreamstime.com
Hírek
hirdetés

2 hozzászólás

  • Válasz envagyok 2020. 09. 05. 05:54

    És ha azt látjuk, hogy egy templomban mégis nyelvre (is) áldoztatnak, mit gondoljunk?…

  • Válasz aksi 2020. 09. 11. 20:32

    “Továbbra is kérjük, hogy a szentmisében a kézfogást mellőzzék”
    Mindig látom, hogy (oké, hogy valószínűleg együtt lakó családtagok többnyire, de akkor is) nem csak kezet fognak, hanem egyenesen megolelik, megpusziljak egymást…

    “az áldoztatás a latin rítusban továbbiakban is kézbe történjen”
    Voltam olyan templomban, ahol csak egy-két hétig volt így, aztan pedig direkt fel is hívta rá a figyelmet a pap, hogy aki nem kézbe, hanem nyelvre szeretne áldozni, az melyik sorba álljon be…

    “kérjük meg a híveket, hogy lehetőleg használjanak maszkot és tartsanak egymástól 1,5–2 méter távolságot”
    Ezt sem tartották be több templomban sem – de nem is próbálták betartatni pl. azzal, hogy minden második padot lezártak volna legalább ott, ahol máshogy esélytelen lett volna betartani a távolságot. Így ha valaki direkt olyan helyre ült, ahol (akkor még) nem ült senki a közelében, akkor is simán elofordult, hogy pár perccel később beult kozvetlenul mögé akár egy egész család – akik közül egy idő után valaki még tusszentett is időnkent…

    “továbbra is kérjük, hogy a perselyezés a szentmise végén legyen.”
    Ezt is csak egy-két hétig tartották mifelénk, aztan egyszercsak megint a mise közben, még aldozás előtt voltam kénytelen pénzt tapenolni…

    Miért nem tudunk egymásra (és ezáltal egymás szeretteire!) jobban vigyázni? Miért nem tudjuk egymást jobban szeretni?