“Valamivel több, mint egy éve élek jegyességben és az elmúlt időszakban sokszor kérdezték már, hogy hol lesz az esküvő, mikor házasodunk már meg, és hasonlók. Ami a legmeglepőbb, mikor keresztényektől kapok olyan kérdést, hogy miért nem költözünk össze a vőlegényemmel, „csak hogy kipróbáljuk, milyen együtt élni.” Végül is honnan tudhatnánk, hogy összeillünk, vagy sem? De ez nem éppen így van.” A Relevant Magazine cikkét olvashatjátok.
Megértem, ha valaki lát logikát az együttélésben, én viszont sehogy sem tudom összeegyeztetni azokkal az isteni alapvetésekkel, amelyeket az Úr adott számunkra. Ebből következően a házasság előtti együttélés nemcsak a kettőnk kapcsolatát képes megsebezni, hanem az Istennel való viszonyunkat is. Ami viszont jó hír, hogy megvannak számunkra azok a Biblikus útmutatások, amelyek révén Isten segít nekünk felépíteni az egészséges párkapcsolatokat.
Néhány érv amellett, hogy a házasság előtti együttélésnek negatív következményei vannak:
1. A kompromisszum csábítása
Az egymás iránti vágy hajlamos kompromisszumra késztetni. Az, hogy valakik egy fedél alatt élnek, nem feltétlenül számít bűnnek, de az e mögött lévő motivációk és vágyak lehetnek azok – ezt az Úr fogja majd mérlegre tenni. Fontos emlékeznünk, hogy a szívünk csalóka lehet az érzelmeink generálta „köd” miatt. Mindez képes belesodorni a bűnbe, mégpedig úgy, hogy egyedül nem kell elszámolnunk senkinek a tetteinkkel. Másodikként, erős vágy él bennünk a partnerünk irányában. A harmadik dolog, hogy nehéz úgy elmenekülni a csábítás elől, hogy annak tárgya (a partnered) ott él veled együtt. Az összeköltözés előtt fel kell tenni az alábbi kérdéseket:
Bölcs dolog számomra és számára is összeköltözni?
Előnyös az összeköltözés? A tisztaságunk szempontjából is?
Vajon az Úr dicsőségére válik a közös életünk?
Jó példával járunk elől mások számára?
Ha megválaszoljuk ezeket a kérdéseket, az világosan megmutatja, hogy mi a jó döntés. Az Efezusiaknak írt levél 5:3 jól alátámasztja a fentieket.
2. A keret igenis számít
Isten a szexualitás ajándékát a házasság keretrendszerén belül képzelte el, mert tudta, hogy ez így jó és helyes. Az elköteleződés, a szerelem, de még a jegyesség sem tartozik bele ebbe a kategóriába. Fontos, hogy még mindig nem önmagával az együttéléssel van a probléma, hanem a benne rejlő veszélyekkel a kapcsolatra nézve. Az, hogy két egymást szerető ember együtt él, erős vágyat ébreszt mindkettejükben, ami közvetett módon feszültséghez is vezethet. A szexualitás egy szent kötelék férfi és nő között, egy egységes egész Isten szemében. Különleges és egyedi abban az értelemben, hogy a két fél csakis egymáséi. Ez felette áll a jegyességen, a baráton, barátnőn, mert mindegyiknél magasabb szinten áll. Számos példa akad, hogy felbomlik a jegyesség különböző okok miatt. Így tehát nem lehet egyenértékűvé tenni a házassággal, mert még nincs kimondva Isten előtt az igen, még ha te már ki is mondtad a párodra.
3. Az egészséges kapcsolat felépítése
Az együttélés nem a legjobb módszer arra, hogy kiderítsük, vajon „kompatibilisek” vagyunk-e egymás számára. Pont az oltár előtt ki nem mondott igen hiányában képes a pár megmérgezni a kapcsolatot, mert nincs meg az a bizonyos kötelék, ami által szentesítve lenne a kettejük házassága. Az egészséges kapcsolatnak első sorban lelki alapokon és az Úr által kiszabott határokon kell nyugodnia. Ha befogadjuk Istent a kapcsolatunkba, mint harmadik személyt, akkor ő megteremti hozzá a megfelelő környezetet, amiben felfedezhetitek egymás vágyait, hobbiait és hitét. A házasság másik aspektusa a legjobb-baráti viszony kialakítása.
Mindezek ellenére fel kell készülni arra is, hogy nem minden az elvárásaink szerint fog alakulni, mert nem vagyunk tökéletesek.
Fontos, hogy észben tartsuk, hogy a krisztusi életre való törekvés, a jó és helyes kommunikáció, a konfliktuskezelés és az együtt töltött idő mind fontos annak a bizonyos „kompatibilitásnak” a kialakításában. A legfontosabb azonban, hogy a kapcsolat Isten dicsőségére váljon.
Stu Escalona
Forrás: relevantmagazine.com
Ezt a cikket Dallos Bence önkéntes fordítónknak köszönhetően olvashattad el magyarul.
Ne feledd, a megosztással evangelizálhatsz!