Keresztény családban felnőni egyszerre kiváltság, ugyanakkor kihívás is. Én magam is tapasztaltam előnyeit és hátrányait is, amíg igent nem mondtam Isten hívására.
Lelkiség
A hideg időben egyre többen vannak, akik magukba fordulnak, hiszen a komor szürkeség nem éppen egy barátságos időszak a természetben, így minden élőlényt megvisel valamilyen módon. Sokan bezárkóznak és kedvetlenné válnak ilyenkor, miközben saját maguknak és a szeretteiknek is átragasztják az unalom, motiválatlanság és az ezekhez hasonló, nem éppen pozitív érzéseket. De mit tehetünk, ha úgy érezzük, hogy a hideg nem csak kívül, hanem belül is megérkezett az életünkbe?
Földi-Kovács Andrea újságíró, korábban a HírTV munkatársa, ma pedig már az Axióma szerkesztője, a Carpe Deum műsor vezetője. Október elején, a rózsafüzér hónapjának kezdetén Kissné Berta Rita arról kérdezte, mit jelent számára a rózsafüzér. Fogadjátok szeretettel tanúságételét a Szűzanya anyai gondoskodásáról, közbenjárásának evangéliumi hátteréről, a rózsafüzér ismétlődő ritmusának lélekre gyakorolt hatásáról, és élete „szériafelszereléséről”!
Szent Jeromosra mindenekelőtt két dolog miatt emlékeznek az emberek: a bibliafordítói munkássága, valamint a dühkitörései miatt. Közeli emléknapja (szeptember 30.) alkalmából kössük össze ezt a kettőt, és nézzünk utána a Szentírásban, hogyan birkózhatunk meg a haraggal! Mészáros Anna írása.
Életünk különböző szakaszaiban másként és másként viszonyulunk a minket körülvevő világhoz, ami Istenkeresésünkben is megmutatkozik. Ahogyan szüleinkről is másképpen vélekedünk gyermek vagy felnőtt korunkban, úgy az Istenképünknek is érnie kell. A hitbéli válság megoldásáról és a lelki fejlődés szakaszairól írt Thomas Reese jezsuita atya.
Keresztényként felmerülhet bennünk a kérdés, hogy hogyan viszonyuljunk más vallások követőihez, ha a Szentírásban azt olvassuk és valljuk, hogy Jézus az út, az igazság és az élet, és hogy senki sem juthat el az Atyához, csak Őáltala. Ez a kérdés a napokban világszerte napirendre került keresztény körökben, mivel Ferenc pápa egy fiataloknak tartott vallásközi találkozón úgy nyilatkozott, hogy “minden vallás egy Istenhez vezető út”, és “a különböző vallások olyanok, mint a különböző nyelvek”. Hol van az igazság, ki juthat el Istenhez és majd élete végén a Mennyországba? Robert Barron amerikai püspök ide kapcsolódó beszédét szemlézzük most, melyben arra hívja fel a figyelmünket, hogy sem a vallási diadalmaskodás, sem a vallási relativizmus nem helyes irány.
A farizeusi lelkület nemcsak Jézus idejében fordult elő; van, hogy túl szigorúak vagyunk, ítélkezünk mások és önmagunk felett. Olykor pont mi vonjuk meg magunkat Isten szeretetétől. Itt az ideje, hogy teret adjunk az Ő irgalmának! Papp Dorka írása.
Nap mint nap látjuk, amint a szegényeket kizsákmányolják, a védteleneket megsebzik, a szükséget szenvedőket pedig magukra hagyják… Hol van ilyenkor Isten, hogy igazságos ítéletet hozzon a gonosztevők felett? Mi történne, ha lenne igazság a Földön? A választ egy gyilkos jegyzetfüzet és egy hatalmas pofára esés története adhatja meg számunkra (figyelem, a cikk SPOILERT tartalmaz a Death Note című animéből!). Mészáros Anna elgondolkodtató írása.
“Az egyetlen ok, amiért már tíz éve nem vagyok nőkkel, az az, hogy elkezdtem megtapasztalni Istent, megismerni az Ő szívét, és rájönni arra, hogy Ő jó, és minden, ami Tőle származik, jó.” Kim Zember katolikus családban nőtt fel. Korán felfedezte, hogy nem a férfiakhoz, hanem a nőkhöz vonzódik, majd eleinte csak titokban, később pedig nyíltan is felvállalta homoszexuális életmódját, de ahogy fogalmazott, sosem volt békéje. Aztán egy radikális Istenélmény hatására feladta korábbi életmódját, és az önmegtartóztatás mellett döntött – ennek már tíz éve. Kim nemrég egy podcastadásban osztotta meg tanúságtételét, ezt szemlézzük most.
Tegnap a vasárnapi szentmisén Márk evangéliumából hallhattunk egy részletet, mikor is a farizeusok – látszólag a szent hagyományok tiszteletének képviseletében – felháborodással fordulnak Jézus felé. Ez az evangéliumi szakasz nem csupán kortörténeti leírás, hanem a mai korunkra, ránk, hívő emberekre is jól vonatkoztatható, hiszen, ahogy Feri atya fogalmazott, ma is találkozunk azzal egyéni, csoportos és társadalmi szinten (így az Egyházban is), hogy Istent embertelenül képviseljük. Pál Feri atya felrázó szentbeszéde!