Szent Jeromosra mindenekelőtt két dolog miatt emlékeznek az emberek: a bibliafordítói munkássága, valamint a dühkitörései miatt. Közeli emléknapja (szeptember 30.) alkalmából kössük össze ezt a kettőt, és nézzünk utána a Szentírásban, hogyan birkózhatunk meg a haraggal! Mészáros Anna írása.
megbocsátás
Wass Albert életútját és munkásságát ismerve álltam neki olvasni az „Adjátok vissza a hegyeimet” c. regényét, így talán kevésbé ért váratlanul a könyv depresszív hangulata, melyet 1949-ben írt. A regény röviden összefoglalja az erdélyi magyarság hányattatott sorsát a világháborúk idején, azaz a 20. század elején. A könyv lassúsága és a tájleírások, amelyek az emberi érzésekhez sokszor hasonulnak csak fokozzák a komorságot és mélabús hangulatot, amelyet a mű áraszt magából.
A regény telis-tele van mélyebbnél mélyebb üzenetekkel, olyan mondatokkal, melyek a mai kor emberére is vonatkoznak.
Hűtlenség, viszony megelőzése és a házasság értelme – ezekben a témákban érkezett kérdés Kozma-Vízkeleti Dániel pár-és családterapeutához, akitől a Válaszkeresők podcast legújabb adásában fontos gondolatok hangzottak el.
Mit jelent a megbocsátás és milyen a biblikus megbocsátás? Hogyan lehet úgy eljárni egy konfliktushelyzetben, hogy azzal ne szomorítsuk el Istent? Ezekről és más izgalmas kérdésekről beszélgetett Martí Zoltán a Válaszkeresők podcast legújabb adásában Kozma-Vízkeleti Dániel klinikai szakpszichológus, család és párterapeutával.
Szemet szemért, fogat fogért – ez volt a régi parancs, amit Jézus eljövetelekor megújított; „én pedig azt mondom nektek: ne szállj szembe a gonosszal, hanem ha megütik arcod jobb felét, fordítsd oda a balt is” (Mt 5,39). Vajon hogyan szolgálhatja a javamat az, ha visszavágás helyett megbocsátok és elengedem a sérelmem?
„Örök harag” – mondja a gyermek, de tíz perc sem telik bele, és ismét önfeledten kergetőzik a másikkal. „Semmi baj” – mondja a felnőtt, aztán évtizedekkel később még mindig felhánytorgatja a vélt vagy valós sérelmeit. Jézus pedig azt mondja: „Ha olyanok nem lesztek, mint a kisgyermek, nem mentek be a mennyeknek országába”. A TeSó blog elgondolkodtató írását szemlézzük.
Augusztus végén jelent meg Szabó Balázs gospelzenész legújabb dala Viszlát múlt! címmel. Ennek kapcsán beszélgettünk vele megbocsátásról, elengedésről és az iskolamisszióról, melyet már nyolcadik éve végez.
Egyperces gondolatok az anyai élet vidám, felemelő, vágyott, olykor tehetetlen, máskor inspirált pillanatairól.
Könnyen vagy nehezen bocsátasz meg? Mennyi ideig neheztelsz a másikra, ha megbántott? Isten tud segíteni nekünk, hogy szívünk megenyhüljön a másik felé, ha imádkozunk érte.
„Ne viszonozzátok a rosszat rosszal, sem a szidalmat szidalommal, hanem mondjatok áldást!” – olvashatjuk Péter első levelében, de Pál apostol is kiemelt figyelmet szentel a megbocsátásnak tanításaiban. Ez az üzenet lényegében áthatja az egész kereszténységet; Jézus egyenesen azt mondja, hogy ha „arcon ütnek, nyújtsd oda a másik orcádat is.” De mit is jelent mindez? Milyen gyakorlati jelentősége van? Vajon tényleg olyan könnyű lenne a megbocsátás? Ha elvették köpenyünket, tényleg mosolyogva átadjuk még az ingünket is annak az illetőnek, aki ilyen csúnyán bánt velünk?