2025.07.01.

XIV. Leó befejezi Ferenc pápa lezáratlan üzeneteit?

Ferenc pápa nemcsak a jelenre figyelt, hanem elődei tanításait is újraértelmezte, hogy friss szemlélettel vezesse az Egyházat. Most XIV. Leó folytatja ezt a hagyományt, miközben a szegények és a gyermekek ügyét is újra napirendre tűzi – így születik meg a pápai örökség folytonossága és megújulása.

Ferenc pápa gyakran hangsúlyozta, hogy nemet mond arra, hogy csak magával foglalkozzon. A pápák nem azért vannak, hogy teljesen új szabályokat vagy tanításokat találjanak ki, hanem hogy

friss ötletekkel gazdagítsák és újra átgondolják az elődeik tanításait.

Hagyományosan minden pápai beszéd a közvetlen elődre és más pápákra való utalások köré épül. Ezek az utalások lehetnek explicitek vagy implicitek. Ferenc prédikációja például 2023. január 5-én, XVI. Benedek temetésén Joseph Ratzinger írásaiból vett idézetek köré épült, de ezt nem mondta ki kifejezetten. Ugyanígy XIV. Leó számos utalást tett elődjére, és részben az ő szövegeire támaszkodik.

Az általános audienciák újrakezdése óta XIV. Leó folytatta a Ferenc által a 2025-ös szentév keretében megkezdett katekézisciklust, amelynek témája „Jézus Krisztus, a mi reménységünk”. Ezeknek az elmélkedéseknek a szerkezete ugyanaz, mint Ferenc pontifikátusa alatt: viszonylag rövid, egyszerű és szemléletes szövegek, amelyek különösen a műalkotások leírásából merítenek. Május 21-én, az első szerdai katekézisében XIV. Leó Van Gogh A vetés napnyugtakor című festményére hivatkozott. Egy hónappal korábban, április 16-án, utolsó katekézisében, amelyet csak írásban tett közzé, mert nehezen beszélt, Ferenc pápa szintén egyfajta művészi szövegmagyarázatot kínált, ő Rembrandt A tékozló fiú visszatérése című festményéről. A szövegek közötti hasonlóság arra utal, hogy XIV. Leó egy olyan tervet követhetett, amelyet Ferenc pápa már halála előtt elkészített.

hirdetés

Hasonlóképpen, XVI. Benedek 2005-ben általános audienciáit azzal kezdte, hogy a II. János Pál által a zsoltárokról és a zsolozsmákról készített elmélkedésekből merített. 1978-ban II. János Pál folytatta az I. János Pál által kezdeményezett katekézisciklust a keresztény erényekről. A lengyel pápa nagymértékben támaszkodott VI. Pál pontifikátusának (1963-1978) örökségére is. Az 1979. április 13-án, nagypénteken a Colosseumban tartott első keresztútjának elmélkedései VI. Pál írásaiból származnak.

A szegények és a gyermekek: 2 téma, amelyet újra fel kell dolgozni?

Ferenc pápa halála előtt legalább két projekt volt előkészületben. A gyermekekről szóló dokumentum kidolgozását maga az argentin pápa jelentette be február 3-án, a Vatikánban tartott nemzetközi gyermekvédelmi csúcstalálkozó végén. Ebből az alkalomból hangzott el egyik utolsó beszéde, 11 nappal kórházba kerülése előtt. Rania jordániai királynő és Al Gore volt amerikai alelnök jelenlétében Ferenc kifejezte, hogy ebben a kérdésben elkötelezett. Annak érdekében, hogy „folytonosságot biztosítsak ennek az elkötelezettségnek és előmozdítsam az egész Egyházban, szándékomban áll egy, a gyermekeknek szentelt apostoli buzdítás elkészítése” – jelentette be, anélkül, hogy konkrét menetrendet adott volna.

Ferenc pápa másik projektje egy apostoli buzdítás a szegényekről. Valószínű, hogy az új pápa újra előveszi ezt a projektet, tekintettel XIV. Leó hasonló szociális érzékenységére, amelyet különösen perui missziós tapasztalatai is mutatnak.

Ami Ferenc pápa egyfajta „testamentuma” lehetett volna a „szegények választási lehetőségéről”, az így Leó pontifikátusa kezdetének programadó szövegévé válhatott volna. De Leó nem köteles ezt megtenni, és teljesen szabad, hogy más témákat is felkaroljon.

Ferenc és XVI. Benedek között 2013-ban egyedülálló volt a helyzet. Ferenc az „együttélés” egyedülálló formájába került elődjével, XVI. Benedekkel. Ferenc pontifikátusának első enciklikáját, a 2013-ban, a hit évének részeként megjelent Lumen fidei-t nagyrészt a német pápa készítette elő. Ez a szöveg ezért sokkal inkább „ratzingeriánusnak”, mint „bergogliánusnak” tűnt. Ferenc első igazán személyes szövege néhány hónappal később, az Evangelii Gaudium című apostoli buzdításban jelent meg.

Ugyanígy XIV. Leó pápa pontifikátusa alatt is láthatjuk majd egyre jobban kirajzolódnni az ő személyes küldetését, céljait, fontosnak tartott ügyeit.

Forrás: Aleteia

Fordította: Szigeti Boglárka

Borítókép - Fotó: AFP; Dudás-Kass Csenge/777
Egyéb
hirdetés