2025. 05. 06.

Ökumenikus Egyház – szekta vagy üzleti nyerészkedés?

Kedvesen mosolyog egy pap a plakáton, amelyen az adónk 1 százalékának felajánlását kéri az egyháznak… de melyiknek is? Elsőre a papi reverenda alapján azt hihetnénk, a Magyar Katolikus Egyház hirdetését látjuk, de ha jobban megnézzük, az Ökumenikus Egyház reklámjáról van szó. De kik ők? Egyáltalán valódi egyház-e, vagy valami egészen más?

Már többször szembejött velem Budapest utcáin sétálva az úgynevezett Ökumenikus Egyház plakátja – sőt az online hirdetéseik is felugrottak nemegyszer. Elsőre nincs benne semmi furcsa, biztos valamilyen kisegyház gyűjti az 1 százalékos felajánlásokat – gondoltam. De rövid kutakodás után egyértelművé vált, hogy itt valamilyen ,,turpisságról” van szó. Ne dőljünk be a látszólag megnyerő mosolynak, a papi reverendának és kollárénak! Nézzük meg, mi is ez valójában.

Fotó: Facebook

Az Ökumenikus Egyház egész kommunikációja arra épül, hogy különböző szolgáltatásokat nyújt: lehet kérni őket mint ,,szabad keresztény felekezetet” jegyesoktatásra, esküvőre, keresztelőre, temetésre, sőt még házszentelésre is – jó pénzért. A „vezető lelkész”, Tóth Mihály lényegében egy üzletember, aki észrevett egy piaci rést, egy egyébként valós jelenséget: az emberek többsége az egyházzal az életnek csak bizonyos fordulópontjain találkozik, az előbb említett eseményeken.

Ezért felépített egy egész üzleti vállalkozást ezekre, hogy „egyházi” köntösben végezhessen szertartásokat, valójában mindenféle tartalom és valódi gyülekezeti háttér vagy hitvallás nélkül.

A honlapon található leírás elsőre talán korrektnek is tűnhet, de innen-onnan összeollózott szövegekkel operál, bármiféle teológiai ismeret nélkül. Tóth Mihály néhány barátja is becsatlakozott az üzletbe, de valójában az egész Ökumenikus Egyház feje egyetlen ember.

Ahogy egy erről szóló blogbejegyzésben olvastam: „Az egész nem más, mint egyházi szolgálatokra ráépített, kimunkált kommunikációval értékesített, profitorientált üzleti vállalkozás. Az Ökumenikus Egyház egy imposztor, papi ruhába bújtatott gazdasági tevékenység, ami a vallásra hivatkozva sarcolja meg a hiszékenyeket.”

A honlapjukon ez áll a bemutatkozásban: „Az egyházi szertartások iránt egyre nagyobb ismét az igény, azonban csak kevesek számára adatik meg, hogy a hétköznapok valamely vallás vagy felekezet közösségében teljenek. A missziós felekezetek, rendek és gyülekezetek feladata az, hogy olyan helyre is elvigyék az Úr igéjét, ahol még nem szökkent szárba a Tanítás. Ezen evangelizáció része, hogy a vallástól távolmaradók számára is lehetőséget adjon Isten áldását kérni a házasságukra. Az Ökumenikus Egyház lelkészei számára küldetés, hogy ott is jelen legyen Krisztus, ahol az egyház nem jár sikerrel.” Egy kissé furcsán hangzik, nem?

Vagyis azokat az embereket igyekszik megszólítani, akik szeretnének „szép, egyházi esküvőt” vagy épp tetszik nekik a keresztelők hangulata, de egyházi kötöttségeket és a Bibliához való hűséget nem szeretnének vállalni. „Az van, hogy… nem vagyunk (mindketten) megkeresztelve. … egyikünk volt már házas. …van már egy gyerekünk” – sorolja az Ökumenikus Egyház a lehetőségeket, amelyek miatt valaki nem szeretne a bevett egyházakhoz fordulni az esküvőjén. De semmi gond, itt vagyunk mi, és a szeretet jegyében mindenkit elfogadunk, hinned sem kell Istenben, mi akkor is adunk egyházi szolgáltatást! Nehogy már ne járjon mindenkinek.

Valójában az egész olyan, mint egy színház, amelyben imitálják az egyházi tartalmakat – Isten valódi jelenléte nélkül. Szürreális.

Ahogy az is, hogy Tóth Mihály „lelkészt” meghívják különböző tévéműsorokba, többek között az ATV-ben, a HírTV-ben és a Life TV-ben is szerepelt már.

A legszebb, hogy ha nem jönne össze a házasság, a válásban is szívesen nyújt segítséget: Tóth Mihály válóperes ügyvédként is kínálja a szolgáltatásait egy másik honlapon. Ha legörgetünk az oldal aljára, láthatjuk, hogy ugyanaz a név és telefonszám, ugyanaz a székhely, ugyanaz az ügyfélfogadási iroda címe, mint az „egyházának”. Nem semmi.

Fotó: valoperes-ugyved.hu

Azt is igyekeznek megmagyarázni, hogy miért nem tekinthetők valódi egyháznak. „Az Ökumenikus Egyház a törvény értelmében ezért jogi formáját tekintve „vallási egyesület”. Az Ökumenikus Egyház olyan szeretetközösség, amely nem kíván bevett egyház lenni a jelen jogi keretek között.” Vagyis jogilag ügyesen körülpárnázták magukat. Hiszen létezik-e olyan jogszabály, amely megtiltja, hogy papi ruhát csináltassanak maguknak, bejegyezzenek egy vallási egyesületet és hirdessék a szolgálataikat? Valószínűleg ez a hatályos magyar törvények szerint nem jelent kihágást. Erkölcsileg viszont nagyon is kifogásolható. Mivel külsőségeikben a papokhoz igyekeznek hasonlítani, megkérdeztük a Magyar Katolikus Egyház véleményét is a témában, de nem kívántak nyilatkozni. Mindenesetre az biztos, hogy egy jóhiszemű embert könnyen megtéveszthetnek a külső hasonlósággal és ügyesen összeválogatott szövegekkel. A reverenda pedig nem pusztán ruha – az identitás és küldetés szimbóluma -, ezért különösen visszás, ha valaki ezt használja fel a megtévesztés eszközeként.

A Covid idején egyébként még az MTI-nek is kiadtak egy közleményt, miszerint „az Ökumenikus Egyház mozgó lelkészi szolgálatot lát el az ország területén” – vagyis házhoz mentek a járvány időszakában, felekezeti hovatartozástól függetlenül. Vélhetően ebben az időszakban is sikerült sok pénzt bezsebelniük.

Muzsik Tamás református lelkész így fogalmazott az Ökumenikus Egyházról szóló YouTube-videójában: „Ennek van egy nagy veszélye: aki rendel tőlük valamilyen szolgáltatást, az lényegében egy nagy bóvlit vesz. Nem sok értelmét látom annak az esküvői ceremóniának, amely majmolja az egyházit, de nincs mögötte az a fajsúlyos hitbeli fogadalomtétel, hogy én valóban, egész életemben a társam szövetségese leszek, és ehhez Isten pártfogó és megerősítő segítségét kérem.  Az igazi veszélyt abban látom, hogy megállnak a külsőségeknél. Ez egyértelműen jelzi a világ felszínességét. Nekünk nem az a dolgunk egyházként, hogy kiszolgáljuk a világ embereinek elvárásait, a divatos igényeket, hogy akkor és úgy kereszteljünk, ahogy azt óhajtják, hanem hogy ezek az alkalmak mindenképpen úgy valósuljanak meg, hogy Jézus Krisztusról szóló bizonyságtételekké váljanak. Összefoglalva, az Ökumenikus Egyházat én inkább látom <<Szent Szolgáltató Kft-nek>>, mint egyháznak, amely arra jó, hogy azok egyéni igényeit kielégítse, akik szeretnének egyházias látványt, valódi tartalom nélkül.”

Fotó: keresztenyegyhaz.hu

Mindenesetre azért hálásak lehetünk, hogy az Ökumenikus Egyház felhívja a figyelmünket a tudatosságra:

ne higgyünk el mindent, még ha szép, csillogó csomagolópapírba is van burkolva.

Hálásak lehetünk azért is, mert még jobban megerősít abban, hogy ragaszkodjunk a Biblia valódi tartalmához és értékeihez – és mindenekelőtt a valódi Egyházhoz, amelyet Jézus a menyasszonyának hív, és amely minden emberi esendősége ellenére Istent követi.

Borítókép - Fotó: YouTube - Tóth Mihály
Blog Szilágyi Anna
hirdetés