2025. 01. 23.

Áttörés jöhet az egyházi gyermekvédelemben – megalakult a Gyerekasztal Munkacsoport

Megalakult a Gyerekasztal Munkacsoport, amelynek a célja a pozitív változás előidézése a katolikus gyermekvédelemben. Cikkünk a sajtóközleményük alapján készült.

A szakmai összefogással megalakult Gyerekasztal Munkacsoport célja pozitív változás előidézése a katolikus gyermekvédelemben. Bízunk benne, hogy a munkánkkal javítunk a gyermekjogi témákról és a szexuális visszaélésekről szóló közbeszéd minőségén, illetve előmozdítjuk a magyar társadalom egyházi és világi tagjainak párbeszédét.

Ennél az asztalnál egymás mellett ül teológus és jogvédő, illetve olyan aktivista is, aki ministránsként elszenvedője volt az egyházon belüli zaklatásnak.

Azért tartom fontosnak a Gyerekasztal Munkacsoportot, mert itt különböző emberek képesek együttműködni, azaz árnyalni saját gondolkodásukat, megosztani tapasztalataikat és meglátásaikat, mi több, képesek együtt küzdeni egy nemes és szent cél érdekében, egy társadalmi szempontból is fontos terület, az egyházi gyermekvédelem ügyéért.

Nagyon örülnék, ha a valódi bocsánatkérés kultúrája terjedne, amelyik szívből jön, felelősséget vállal, elismeri a másik fájdalmát, és segítséget nyújt a gyógyuláshoz.

Szeretném, ha az elhallgatás kultúrája helyett a transzparens kommunikáció kultúrája erősödne,

hiszen ez a szembenézés szerves része, segíti a tisztánlátást, és a bizalomvesztés folyamatát épp ezáltal lehet megállítani” – mondja Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát.

Mint korábbi áldozat, mélyen hiszem, hogy a múlt sebeinek feldolgozása és a biztonságos jövő megteremtése érdekében szükség van párbeszédre és felelősségvállalásra. Ez a csoport azért jött létre, hogy támogassa a magyar katolikus egyházat a visszaélések megelőzésében és a megfelelő válaszok kialakításában” – mondja Pető Attila gyermekvédelmi aktivista.

A munkacsoport szeretne csatlakozni a katolikus világban is terjedő szemlélethez és gyakorlathoz, amely a hibákkal való őszinte szembenézéssel, a múltbeli esetek szisztematikus feltárásával, összefoglaló jelentések készítésével, hatékony megelőző intézkedések bevezetésével, szakemberek képzésével járul hozzá a sebek gyógyulásához és újabb visszaélések megelőzéséhez.

Szükségesnek tartják egy átfogó országjelentés elkészítését, amely számos országot vitt közelebb a valós helyzet megismeréséhez, sok esetben az egyházi közösségeken túlmutató, össztársadalmi szembenézést és gyógyulást is elősegítve.

 „A gyerekekkel szembeni visszaélések komplex problémájának hatékony kezelése érdekében elengedhetetlen a szakmaközi párbeszéd és együttműködés. Az áldozatok meghallgatásának és a holisztikus megközelítés fontosságának hangsúlyozása, a különböző szakmák – pszichológia, jog, kriminológia, gyermekjogok – képviselőinek párbeszéde kulcsfontosságú. Ezt a multidiszciplináris megközelítést teszi lehetővé a Gyerekasztal kezdeményezés, ami így a bántalmazás jelenségének sokoldalúbb megértését, hatékonyabb megelőzési stratégiák kidolgozását, a bántalmazottak megfelelő támogatását, valamint az egyházon belüli elszámoltathatóság és átláthatóság növelését is elősegítheti” – mondja Gyurkó Szilvia gyermekjogi tanácsadó.

A munkacsoport küldetése összhangban van a Ferenc pápa által kezdeményezett szinodális folyamattal – vagyis az egyház hívek közösségével együtt történő megújításával –, és annak gyermekvédelmi célkitűzésével, amely a transzparencia szükségességét hangsúlyozza.

A katolikus gyermekvédelem (és tágabb értelemben az egész magyar gyermekvédelem) ügyét szeretnék szolgálni azzal, hogy személyes találkozásokat, workshopokat, képzéseket és konferenciákat szerveznek egy olyan témáról, amelyről nehéz beszélni. Szeretnének egy olyan kötetet megjelentetni, amely a bántalmazásokkal foglalkozó teológiai szerzők írásaiból közöl átfogó igényű válogatást.

Személyes vágyam egy olyan egyházi–társadalmi közeg létrehozása és fenntartása, ahol mindenki biztonságban érezheti magát – legyen szó gyermekről vagy felnőttről, laikusról vagy klerikusról, beosztottról vagy vezetőről. Az emberi méltóság védelme nem korlátozódhat elszigetelt cselekvésekre; ehelyett egy átfogó kultúraváltásra kell törekednünk. Ennek megvalósítása érdekében elengedhetetlen a folyamatok alapos megértése, a kutatás, a szemléletformálás, a megelőzés, a képzés, a párbeszéd, az esetkezelés és az együttműködés.

Mélyen hiszem, hogy ez a szolgálat az egyház irgalmas, gyógyító tevékenységének része,

és hozzájárul az istenkapcsolat elmélyítéséhez, vagyis az örömhír hirdetésének beteljesítéséhez” – mondja Dobszay Benedek ferences szerzetes, korábbi tartományfőnök.

 

Forrás: gyerekasztal.hu

Borítókép - Fotó: Zurijeta | Dreamstime.com
Egyéb
hirdetés