Ahogy arról mi is beszámoltunk, vasárnap délelőtt a koronavírus-járvány áldozataiért imádkoznak és harangoznak a magyarországi keresztény templomokban. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) és a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) közös közleményében hívja imádságra a híveket.
A MEÖT elnöksége és az MKPK arra kéri egyházukat és híveiket, hogy vasárnap délelőtt „emlékeztessenek a harang szavával az elhunytakra, a járvány okozta veszteségeinkre”.
„Legyen ez a harangzúgás a hála kifejezése is, azért, hogy megmaradtunk, hogy Isten segítségével újat kezdhetünk” – fogalmaztak.
A két testület közös imádságot is írt az alkalomra, amelyet minden keresztény templomban elmondanak.
Balog Zoltán református püspök az MTI-nek elmondta, azért kezdeményezte az ökumenikus tanács elnökségében a közös megemlékezést és imát, mert az egyházi közösség nem tud többet adni azoknak, akik gyászolnak, súlyos betegségen estek át, elvesztették a munkájukat vagy akiket lelkileg megviselt a járvány, minthogy lelki erőt ad nekik a veszteség elviseléséhez.
„Azt szeretném, ha mindenki, akit veszteség ért, érezné, hogy az egyházi közösség együtt, felekezetre való tekintet nélkül ott áll mellette” – fogalmazott a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke. Kiemelte, hogy a közös imával nemcsak a veszteség elviseléséhez, hanem az újrakezdéshez is erőt akarnak kérni és adni.
Fontosnak nevezte, hogy a hála legyen az „alaphangulat az országban”: hála azért, hogy túléltük, hogy megmaradtunk, hogy újrakezdhetjük az életet. Az újrakezdéshez pedig ugyanúgy szükség van a lelki energiára, amelyet az imádság adhat – tette hozzá Balog Zoltán.
Veres András, az MKPK elnöke az MTI-nek elmondta, hogy a keresztény hit fontos eleme, hogy „hiszünk az egyház, az élők és a holtak közösségében”, ezért az élők rendszeresen imádkoznak a holtakért.
Ez a közös ima a pandémia idején elhunytakért szól, de természetesen azokért is imádkozunk, akik gyászolnak
– közölte.
Mint mondta, a közös megemlékezéssel kifejezik azt is, hogy hívő emberekként egy cél felé haladnak, hogy fontos számukra az emberek üdvössége és mindennél fontosabb a „testvéri szolidaritás”.
Hozzátette: az ima és a harangozás egyben a túlélők hálájáról is szól. „Természetesen nem a világjárványért vagyunk hálásak, hanem azokért a gyümölcsökért, amelyek a járványhelyzet miatt születtek vagy születhetnek meg. Meg kell találni, föl kell ismerni, hogy mit üzen nekünk a pandémia” – hangoztatta az MKPK elnöke.
Forrás: MTI
Még nem érkezett hozzászólás