2025. 05. 07.

Ez történik, miután becsukódtak a Sixtus-kápolna ajtajai

Szerdán becsukódnak a Sixtus-kápolna ajtajai és innentől kezdve egyedül az ott tartózkodó bíborosok látják, hogy mi történik a falakon belül. Összeszedtük, hogy mi zajlik ott, amit mi már nem láthatunk!

Korábban Tóth Tamás atya egyháztörténész foglalta össze itt a 777 felületein, hogy melyik a 7 legfontosabb dolog, amit tudni kell a konklávéról, de podcastadásunkban is beszélgettünk vele arról, hogy mi is a háttere a pápaválasztásnak. Ezúttal arról gyűjtöttük össze a legfontosabb tudnivalókat, hogy mi vár ránk – vagy inkább a bíborosokra – a következő órákban/napokban a Vatikán zárt ajtajai mögött.

Arról szintén beszámoltunk, hogy nem csupán a bíborosokat vágják el ilyenkor a külvilágtól, hanem a segítő személyzetre is szigorú titoktartási kötelezettség vonatkozik. A Sixtus-kápolnát elektromos zavaróberendezésekkel is ellátják, hogy a külvilág felé semmilyen információ ne szivárogjon ki.

hirdetés

Első nap

Miután esküt tettek a bíborosok a Sixtus-kápolnában, elhangzik az „Extra omnes” – vagyis „Mindenki kifelé” – felszólítás, és utána zárják be a kápolna ajtajait a választásra nem jogosult személyek előtt. Bár már biztosan mindenki tudja, de azért említsük meg, hogy a 80. évüket betöltött bíborosok nem szavazhatnak. Idén 133 elektor bíboros lépett be a konklávé helyszínére.

Az első napon egy szavazást tartanak, majd ezt követően minden nap kettőt-kettőt (délelőtt és délután).

Még a szavazások előtt kisorsolnak három szavazatszámlálót, három ellenőrt és három személyt, akik a betegek szavazatait gyűjtik össze.

Szavazás

Alapvetően minden bíboros egyenként adja le szavazatát az oltárnál egy liturgia keretén belül, de ha valaki betegsége miatt nem tud kimenni, akkor odamennek hozzá az erre a feladatra kisorsolt bíborosok. Míg aki a Szent Márta-házból sem tud átmenni a Sixtus-kápolnába betegsége miatt, annak egy külön küldöttség visz el egy lezárt dobozt, amelybe bedobhatja szavazatát.

Miután az összes szavazat beérkezett, az urnát összerázzák, és megszámolják a cédulákat. Ha annyi van, amennyien szavaztak, akkor hangosan felolvassák ezeket, és egy cérnára fűzik fel őket a pontos nyilvántartás miatt.

Amennyiben valakinek megvan a kétharmados többsége, érvényes a pápaválasztás. Ha ez nem történik meg, akkor új szavazás lesz a fentebb leírtak szerint.

Füstjelzések

Azt talán mindenki tudja, hogy ha fekete füst száll fel, az azt jelenti, hogy még nincs pápa. Ellenben, ha fehér, akkor hamarosan a Szent Péter-bazilika erkélyén láthatjuk az új szentatyát. Bár az időpontok csak tájékoztatójellegűek, de ha minden jól megy, akkor szerdán este 19 óra és 19:30 között érdemes figyelni a Sixtus-kápolna kéményét.

A következő napokon – amennyiben fehér füst lesz – már 10 óra és 10:30 között vagy délután 17:30 és 18 óra között adhatnak jelzést. Ha az első fordulók eredménytelenek, akkor csak 11:30 és 12 óra, valamint 19 óra és 19:30 között lesz értesítés a külvilág felé fekete vagy fehér füst formájában.

A legutóbbi két pápaválasztáskor másfél napon belül döntés született, jó kérdés, hogy ez most is így lesz-e. Egy biztos, hogy addig is imáinkban kísérhetjük a bíborosok munkáját!

Aki pedig követné élőben, hogy mikor száll fel a füst és milyen színű lesz, a lenti videóban megteheti.

Borítókép - Fotó: Tiziana FABI / AFP
Nagyvilág