2025. 04. 08.

Add oda egy napod, és változtass világot! – indul a Szeretethíd

„Az önkéntesség feltölt, azonnali visszajelzést ad, és kortól függetlenül mindenki számára elérhető” – mondta Dobis-Lucski Zsófia, a Magyarországi Református Szeretetszolgálat kommunikációs vezetője a 777-nek. A Szeretethíd nevű program célja, hogy évről évre több ezer embert ösztönözzön arra, hogy a saját környezetében tegyen valami jót – akár egyedül, akár közösségben. Idén május 23-24-én lesznek az önkéntes napok az egész Kárpát-medencében, a jelentkezés már tart.

Mi a Szeretethíd célja? Már több, mint egy évtizede működik a program.

Így van, már 17. alkalommal hirdetjük meg idén a Szeretethíd nevű kárpát-medencei önkéntes napokat. A program lényege, hogy felhívjuk a figyelmet, hogy önkénteskedni jó, és mindenki meg tudja találni a saját környezetében azt a feladatot, ahol tud segítséget nyújtani. A Szeretethídnál fontos, hogy nem felülről mondjuk meg a feladatokat, hanem alulról jövő kezdeményezések valósulnak meg. Ez egy közös kijelölt hétvége, amelyben egyenpólóval az egységet jelképezzük, de minden regisztráló csoportnak az a célja, hogy a saját lakóhelyükön, a saját környezetükben keressék meg azt a feladatot, amellyel önkéntesként segíteni tudnak.

Ahogyan az akció jelmondata is hirdeti: Legyetek felkiáltójellé! – vagyis mutassunk példát környezetünk számára azzal, hogy egyénileg vagy csoportosan valamilyen önkéntes szolgálatot vállalunk. 

hirdetés

Fotó: Szeretethíd.hu

Az önkéntes programok három témakört ölelnek fel: környezetvédelem, szociális és fejlesztési feladatok. Ezen belül mikre lehet számítani?

A legtöbb csoport minden évben különböző környezetvédelmi feladatot szokott végezni, vagy éppen az épített világot megszépíteni. Nagyon gyakori, hogy például játszótereket újítanak fel, lefestenek köztéri padokat, temetőkerteket tesznek rendbe, vagy éppen templomot, parókiakertet takarítanak, szépítenek. A második leggyakoribbak pedig a különböző szociális akciók, amikor például időseket, betegeket látogatnak, sütit sütnek, műsorral készülnek, megörvendeztetik őket. Erre mind-mind lehetőséget biztosít a Szeretethíd.

Tehát a lényeg, hogy

nyissuk ki a szemünket, hogy mi az, amiben mi önkéntesként összefogva, a saját környezetünkben jobbá tudunk tenni és segíteni.

Aki egyszer részt vesz benne és megtapasztalja az önkéntességben rejlő élményt, hogy odaszánom az időmet, odaszánom az erőmet, és lehet, hogy elfáradok, de nap végén milyen jó érzés körbenézni, hogy na, ezt mi csináltuk és összefogtunk. Ez lenne a hosszú távú célja a programnak, hogy az önkéntességnek ezt az élményét minél többen megtapasztalják, hogy ez aztán rendszeressé és természetessé váljon az életükben.

Mit tud adni az önkénteskedés még az embereknek?

Az önkéntesség azonnal visszahat. Rengeteg féle önkéntesünk van gyerekektől egészen nyugdíjas korúakig, és mindenkinek más-más a megtapasztalása, de az mindig közös pont szokott lenni, hogy hasznosnak érzik magukat, és azonnal látják, hogy tudtak segíteni. Aki ezt már kipróbálta, az érzi ezt a feltöltekezést. Hiába én adtam az időmet, energiámat, vagy éppen még egy kisebb anyagi ráfordítást is, mert mondjuk bevásároltam ahhoz, hogy sütit készítsek beteg gyerekeknek, lehet, hogy én áldozom fel valamimet, de a végén mindig én vagyok az, aki feltöltekezik ebből. Ha összefogtunk, és látjuk, hogy megszépítettünk lakóhelyünkön egy részt, egy kertet, egy parkot, egy játszóteret, bármit, ott azért elfáradunk a nap végére, de körbenézünk, és azonnal látjuk a munkánk gyümölcsét. Vagy ha elmegyünk és meglátogatunk akár időseket, betegeket, vagy éppen rászorulókat, ott is azonnal visszakapjuk a mosolyokat, a kedves pillantásokat, azonnal érezhetjük azt, hogy örömet okoztunk.

Mindez azért is fontos, mert ha mondjuk egy aktív korú önkéntesről beszélek, a munka világában azért mindannyian tapasztaljuk, hogy sokszor benne vagyunk a mókuskerékben, és csak csináljuk, elszámoljuk, elküldjük, beadjuk a feladatainkat, de sok idő eltelik, mire kapunk egy visszajelzést vagy egy pozitív megerősítést.

Az önkéntességnél viszont azonnal jön visszacsatolás, hogy hálásak azért, hogy segítettünk, hogy valakinek jobbá tettük a napját, az életét, a környezetét.

A nyugdíjas önkéntesek pedig gyakran azt szokták elmondani, hogy hasznosnak érezhették újra magukat, és ez az, ami nekik egy élményt adott. A mindennapjaikban nincsenek már kötelezettségeik, elfoglaltságaik, és ha van egy alkalom, hogy önkéntesként segíthetnek, és hasznosnak érezhetik magukat, az nagyon feltöltő tud lenni. Éppen ezért a Szeretethíd minden korosztályt gyermektől nyugdíjasig örömmel vár és bíztat az önkéntességre, hiszen ezt tényleg megéri megtapasztalni.

Fotó: Szeretethíd.hu

Aki kedvet kapott, hogyan tud jelentkezni a Szeretethídba önkénteskedni?

Kárpát-medencei önkéntes napokról beszélünk, tehát határon túli településekről is lehet regisztrálni. A program központi honlapja a szeretethid.hu, itt lehet regisztrálni. Az idei Szeretethíd 2025. május 23-24-én kerül megrendezésre itt, Kárpát-medence szerte, ez egy pénteki és szombati nap, mindenki saját maga eldöntheti, hogy neki melyik nap a jobb.

Kétféle módon is lehet regisztrálni. Az is egy járható út, hogyha helyben összefog egy csoport, akár egy munkatársi közösség, egy gyülekezet, egy oktatási intézmény, és ők ki is találják a feladatot, és csoportként regisztrálnak a Szeretethídra. A lényeg ilyenkor, hogy beregisztrálják a feladatot, hányan vesznek részt benne, mit fognak csinálni, az egyenpólót pedig biztosítja hozzá a Magyar Református Szeretetszolgálat, hogy ez egy kis egységet mutasson minden résztvevőnél.

A másik opció, ha valaki egyénileg kedvet kap az önkéntességhez, akkor pedig ugyanitt a honlapon egy térkép segítségével megnézheti, hogy az ő lakóhelyéhez legközelebb hol van már regisztrált feladat, és ahhoz is be lehet csatlakozni. Tehát egy egyszerű kereséssel meg tudja nézni az oldalon, hogy az adott városban milyen feladatok vannak, mit fognak csinálni és akkor oda is tud csatlakozni a kapcsolattartón keresztül.

Mikor van a jelentkezési határidő?

Magának a feladatregisztrálásnak, önkéntességnek nincs kimondott határideje, tehát feladatot nyugodtan lehet regisztrálni még akár a Szeretethíd hetében is. Arra érdemes figyelni, hogy május elején már elpostázzuk a Szeretethíd-pólókat az addig regisztrált önkénteseknek, ezért érdemes minél előbb jelentkezni, hogy még biztosan megérkezzenek a pólók. Várunk minden jelentkezőt szeretettel!

Borítókép - Fotó: szeretethíd.hu
Interjú Programajánló