A mesterséges intelligencia megváltoztathatja az információk elérésének és értelmezésének módját, de soha nem szabad, hogy újrafogalmazza, hogy mit gondolunk az igazságról. A Vatikán e kapcsán megfogalmazta, hogy mire érdemes figyelnünk.
Egy olyan korban, amikor a mesterséges intelligencia hiperrealisztikus képeket, videókat, sőt hangokat is képes generálni, az igazság gyakran veszélybe kerül. Mi történik, ha a saját szemünkben és fülünkben már nem lehet megbízni? A Vatikán nemrégiben megjelent Antiqua et Nova című dokumentuma sürgető kérdéseket vet fel a mesterséges intelligencia igazságra gyakorolt hatásával kapcsolatban, és erkölcsi felelősségvállalásra szólít fel.
A megtévesztés terjedése
A fotórealisztikus hamisításoktól kezdve az AI által generált hírcikkekig a technológia minden eddiginél könnyebbé tette a valótlanságok létrehozását és terjesztését. Bár a félretájékoztatás mindig is kihívást jelentett, az AI felerősíti a problémát, mivel a megtévesztést szinte észrevehetetlenné teszi. Egy vezető hamisított beszéde, egy álhír vagy akár egy mesterséges intelligenciával szimulált beszélgetés manipulálhatja a közvéleményt. Ha nem tudjuk megkülönböztetni, hogy mi a valós és mi a mesterséges, maga az igazság is áldozattá válik.
Az Antiqua et Nova című dokumentum figyelmeztet erre a növekvő válságra, és megállapítja, hogy a mesterséges intelligencia azzal a kockázattal jár, hogy eltorzítja „a másokkal és a valósággal való kapcsolatunkat”.
Ha az igazság megfoghatatlanná válik, a társadalom szenved: a demokrácia meggyengül, az újságírásba vetett bizalom elhalványul, az emberi kapcsolatok pedig törékennyé válnak.
Ferenc pápa is megszólalt ebben a kérdésben, óva intve egy olyan digitális világtól, ahol a hazugság gyorsabban terjed, mint a tények, és ahol a megtévesztés a hatalom eszközeként használható.
Az igazság mint erkölcsi kötelesség
A keresztények számára az igazság erkölcsi kötelesség is. Jézus kijelentette: „Én vagyok az út, az igazság és az élet” (Jn 14,6), ami az igazságot a keresztény világnézet központi elemévé teszi. A Katolikus Egyház Katekizmusa azt tanítja, hogy az emberi méltósághoz és a társadalmi harmóniához elengedhetetlen az igazsághoz való hűség (KKK 2468). Egy olyan korban, amikor az AI által generált valótlanságok manipulálhatják az emberek érzelmeit és a véleményét, a hívő embereket arra hívják, hogy még nagyobb éberséggel tartsák fenn az igazságot.
Ez azt jelenti, hogy
meg kell különböztetnünk, mi igaz és mi hamis, óvatosan kell eljárnunk azzal kapcsolatban, hogy mit fogyasztunk és osztunk meg online, és a digitális alkotókat felelősségre kell vonnunk.
Azt is jelenti, hogy fel kell ismernünk, hogy az igazság nem csupán az információról, hanem a tisztességről is szól. Az Egyház emlékeztet bennünket arra, hogy a felelős kommunikáció – amely az őszinteségben és a mások iránti tiszteletben gyökerezik – elengedhetetlen az igazságos társadalomhoz.
Meg tudjuk védeni az igazságot a mesterséges intelligencia korában?
Mit tehetünk a mesterséges intelligencia által okozott megtévesztés ellen? Először is, az oktatás kulcsfontosságú. Az iskoláknak, egyetemeknek és hitközségeknek
segíteniük kell a fiatalokat a kritikus gondolkodás képességének fejlesztésében, hogy megkérdőjelezzék a forrásokat és ellenőrizzék az információkat.
Másodszor, az etikus mesterséges intelligencia fejlesztését prioritásként kell kezelni. A technológiai vállalatok felelősséggel tartoznak azért, hogy eszközeiket ne használják hazugságok terjesztésére, a kormányoknak pedig olyan szabályozásokat kell létrehozniuk, amelyek megakadályozzák, hogy a mesterséges intelligenciát hazugságokra használják.
Mi, keresztények arra kapunk meghívást, hogy az igazság tanúi legyünk
– nemcsak a hazugságokkal szembeni ellenállásban, hanem az őszinteség, az igazságosság és az átláthatóság előmozdításában, mind a digitális, mind a személyes interakciókban. Egy olyan világban, ahol a mesterséges intelligencia megkérdőjelezi, hogy megbízzunk abban, amit látunk, az igazság iránti elkötelezettségünknek erősebbnek kell lennie, mint valaha.
Ahogy az Antiqua et Nova emlékeztet bennünket, a technológiának az emberiséget kell szolgálnia, nem pedig aláásnia. A mesterséges intelligencia megváltoztathatja az információk elérésének és értelmezésének módját, de soha nem szabad, hogy újrafogalmazza az igazság iránti elkötelezettségünket. Az igazság védelmének végső soron nem a gépeken, hanem rajtunk múlik.
Forrás: Aleteia, VaticanNews
Fordította: Szilágyi Anna