Varga László kaposvári megyéspüspök a kaposvári egyházmegye YouTube-csatornáján közzétett videóban hívott meg bennünket a Remény évében, havi egy nap szigorú böjtre és imára az áldozatok gyógyulására felajánlva. Kifejtette saját tapasztalatait is a böjttel kapcsolatban, valamint evangéliumi példát is hozott, hogy miért fontos felvennünk a szellemi harcot.
„Miért éppen imára és böjtre hívnak minket?
Keresztségünk óta szellemi harc van az életünkben és a világban is. Amikor megkeresztelnek bennünket, megkérdezik, hogy ellene mondasz-e a sátánnak, minden cselekedetének és minden csábításának, hogy Isten gyermekeinek a szabadságában éljünk. És mi erre igent mondunk.
De nem elég egyszer igent mondani, és időnként megújítani ezt a fogadalmat! Szinte minden nap meg kell tennünk! Föl kell vennünk a harcot,
mert sokkal többről van szó, mint néhány bűnnek az elkövetéséről. Az Egyház a kezdetek óta vívja a szellemi harcot. Pál apostol felsorolja az Efezusi levél 6. fejezetében azokat a szellemi fegyvereket, amikkel vívhatjuk a szellemi harcunkat: a hit pajzsát, a lélek kardját stb.
Az Egyház hagyományában kialakultak azok a fegyverek, amelyekkel vívható ez a szellemi harc, és ezek közé tartozik az imádság és a böjt, a Szentírás igéje, a Szentségek, a Rózsafüzér (nálunk katolikusoknál)!”
– kezdte Varga László megyéspüspök.
Ezt a kezdeményezést szeretné összekapcsolni a jubileumi Szentév megbízásával. Ferenc pápa 2024. 12. 24-én megnyitotta a Remény évét, amely 2026. 01. 06-ig fog tartani.
„Ebben a Szentévben szeretnénk meghívni mindenkit – aki hajlandó ezt befogadni – imára és böjtre.”
Miért éppen az Öröm vasárnapján hirdették meg?
„Ennek a vasárnapnak az olvasmánya és evangéliuma tele van reménnyel. Izajás arról ír az olvasmányban, hogy
Isten erős szabadítót küld, aki újjáéleszt bennünket a szeretetével. Hiszem, hogy ez az erős szabadító újjá tudja éleszteni az áldozatokat, az Egyházat és a társadalmunkat is!
Szent Pál apostol a Filippiekhez írt levelében örömre hív bennünket: „Örüljetek az Úrban szüntelenül! Újra csak azt mondom, örüljetek!” (Fil4, 4) Örömötöket ismerje meg minden ember!” Ne aggódjatok semmi miatt! Abban a helyzetben, amiben most vagyunk csak küzdenünk kell, meg kell vívnunk a saját szellemi harcunkat!
Az evangéliumban Keresztelő Szent János pedig megtérésre, bűnbánatra hívja azokat, akik kimennek hozzá megkeresztelkedni. És beszél Jézusról, aki megtisztítja szérűjét, és Szentlélekkel és tűzzel fog megkeresztelni mindenkit!
Ehhez a küzdelemhez nagyon nagy szükségünk van mindannyiunknak a Szentlélek tüzére!
Szeretnénk, hogy ezzel a kezdeményezéssel, megtérések, megújulások történjenek és kiengesztelődhessenek az áldozatok Istennel, és kiengesztelődhessenek azokkal, akik elkövették ezeket a bűnöket. A szellemi harc fontos része az ima és a böjt!”
Varga László megyéspüspök megosztott velünk néhány emléket, tapasztalatot, ahol átélte az ima és a böjt áldásos hatásait.
„Még káplán voltam Várpalotán, amikor konfliktusba kerültem a főnökömmel a saját hibámból. Megfagyott köztünk minden, 1,5 hónapig nem beszéltünk egymással. Jöttek hozzám paptestvérek, és az egyik meglátta, hogy hogy nézek ki és azt mondta: ,,A Te nyakadon és a főnököd nyakán is ott ül a harag démona és az nem megy el, csak ha böjtölünk és imádkozunk.” A többi jelenlévő pap nem vette komolyan ezt, ő viszont azt mondta, hogy: ,,Addig nem veszek magamhoz semmi folyadékot, ételt, amíg el nem megy a harag démona az életedből.” Nagyon meglepődtünk és egy jót kajáltunk, ő viszont nem evett semmit. Délután elmentek a barátaim, majd szembe jött a főnököm és ugyanúgy köszöntem neki, mint a 1,5 hónap alatt mindennap, de
a legnagyobb meglepetésemre visszaköszönt és megkérdezte, hogy hogy vagyok. Ilyen kis idő imával és böjttel töltve hatékonynak bizonyult!
Majd egy másik tapasztalatot is elmesélt.
„Amikor káplán lettem, minden hónap 3. szombatjára csöndes napot hirdettünk,
meghívtam az embereket „semmittevésre”, az Oltáriszentség elé, hogy legyenek jelen az Úr Jézus előtt és meghívtam őket böjtre, mert nem adtam nekik enni, csak kenyeret és vizet. (mosolyog)
Az első ilyen alkalommal az egyik imaszándék az egyik fília (félegyház, a plébániához tartozó lelkipásztori hely) volt, ahol 1,5 hónapja hiába kértem, könyörögtem és hívtam őket, hogy gyónjanak, áldozzanak. Eljöttek Szentmisére, majd hazamentek gyónás nélkül. Ezután az alkalom után, vasárnap mentem ki ebbe a fíliába és azt láttam, hogy ott állnak sorba a falnál a hívek. Kérdeztem, hogy nem jönnek-e be. Mondták, hogy de, de előtte gyónnának.
Egyetlen ima és böjt szolgálattal elértük azt, amit nem tudtam elérni 1,5 hónapnyi könyörgéssel, beszéddel. Ezt ez a szolgálat megtörte!”
Miért fontos, hogy imádkozzunk és böjtöljünk?
„Amikor böjtölünk, akkor kifejezzük Istennek azt, hogy egész lényünkkel átadjuk Neki az irányítást, mert olyan helyzetbe kerültünk, amit nem tudunk megoldani, és Ő tőle várjuk a megoldást. És erre szeretnék hívni mindenkit: akkora harc van az Egyház, a keresztények ellen, hogy szálljanak be a küzdelembe, mert ez meghaladja a mi erőnket.
Átadjuk Istennek, mert Ő harcol értünk, és Ő harcol helyettünk is az ellenséggel szemben!”
„Amikor Jézus elküldi a tanítványait Lukács evangéliumában, hogy menjenek és gyógyítsák meg a betegeket, támasszák fel a halottakat, űzzék ki az ördögöket és hirdessék, hogy elérkezett Isten szereteturalma, Isten országa, a tanítványok elmennek, visszajönnek, és lelkesen mesélik, hogy a Te szavadra még az ördögök is elmennek. Jézus azt válaszolja nekik, hogy: „Láttam a sátánt: mint a villám, úgy bukott le az égből.” (Lk 10,18) Később kijelenti, hogy most vetik ki a világ fejedelmét, tehát legyőzte azt. „De mégse annak örüljetek, hogy a lelkek engedelmeskednek nektek, inkább annak örüljetek, hogy nevetek föl van írva a mennyben.” (Lk10,20)
Mi ezzel a reménnyel szállunk be a szellemi harcba, hogy a mi nevünk fel van jegyezve a Mennyben, a mi helyünk el van készítve, maga Jézus Krisztus készítette el! Nincsen veszíteni valónk.”
Mire és kiket hívnak?
„Bárki, bármelyik napot felajánlhatja, teljes böjttel, kenyéren és vízen. Összekapcsolhatja imával, ha van lehetősége Szentségimádással, ha nincs, akkor szemlélődéssel, igeolvasással.
És ezzel lehetőséget szeretnénk adni a görögkatolikus testvéreinknek, a protestáns testvéreinknek, hiszen náluk nincs Szentségimádás, de van szemlélődés, Isten Igéje és mindenhol, minden egyházi hagyományban van böjt.
Erre hívunk titeket, havonta egy napot és egy Szentségimádást, vagy szemlélődést vagy Ige olvasást ajánljatok föl az áldozatokért, hogy meggyógyulhassanak, visszatérhessenek az egyház szeretetközösségébe és ki tudjanak engesztelődni az áldozatok azokkal, akik elkövették ellenük ezeket a bűnöket!”