A karácsonyra hangolódva Lócskai M. Kinga ferences szegénygondozó nővér ad egy kis útmutatót az imádkozásról, hogyan érdemes elkezdeni, vagy hogyan lehet jól végezni.
1. A legfontosabb, hogy személyes kapcsolatunk legyen Istennel. Akkor tudunk egyensúlyba kerülni az életünk valamennyi területén, ha minden nap kapcsolódunk vele, mondjuk ima formájában.
2. Az imához nem szép szavak kellenek, az a fontos, hogy jelen legyünk egymás számára. Ne sablonokhoz ragaszkodjunk. Minden imádság egy eszköz a találkozásra, amelynek első lépése a jelenlét.
3. Érdemes Jézust úgy elképzelni, mint a legjobb barátunkat, testvérünket vagy jegyesünket. Úgy viselkedjek vele, mint egy jóbaráttal, akiről szeretnék minél többet megtudni. Ehhez pedig tér, idő és energia szükséges.
4. Sokféleképpen lehet imádkozni, íme néhány módszer ehhez. Lehet csendben magunkban; egyszerű szavakkal; Biblia olvasással; temploman ülve, kegyhelyre zarándokolva; közösségben énekelve, táncolva; vagy otthon elcsendesedve, nézve a keresztet; dicsőítő alkalmat felkeresve; hálaadással; vagy valamely jószolgálatot teljesítve: ha úgy tudok odamenni valakihez, mint Isten saját képére teremtett másához.
5. Az imaformákban találjuk meg a saját imamódunkat, amivel közelebb jutunk Jézushoz. Ez lehet kötött ima, képzeletbeli ima, vagy egy-egy szó ismétlése, például Isten vagy Jézus neve. A Miatyánk lassú, tudatos formája is hatékony, ez abban segít, hogy mélyebben megértem annak jelentését.
6. Nincs olyan, hogy rossz imádság: ha elkalandozom, küzdök, szüntelenül térjek vissza Hozzá. Hiába nem történik semmi, nem fogom föl, attól még az ima alakít bennünket belülről. Olyan, mint a nagyszombat, amikor Jézus a sírban fekszik. Nem történik semmi, várakozunk. Attól a mélységeinkben dolgozik, alakít és formál bennünket.
7. A valódi ima hatása, a Vele való találkozás formáló ereje a hétköznapokban mutatkozik meg. Ha növekedett bennem a hit, a remény, a szeretet, a megbocsátás, ha le tudtam győzni önmagam, ha el tudok hagyni egy- egy rossz szokást, akkor érezhetem, tudhatom, hogy működik.
8. Jézus biztat, hogy merjünk kérni. Tárjuk fel előtte szívünk vágyát. Merjünk hittel kérni, mert a hit hegyeket mozgat.
9. A kérésünk terén fontos meghagyni annak a szabadságát, miképp kapjuk azt meg. Nem biztos, hogy abban a formában, ahogy elképzeltük, de minden esetben úgy, ahogy az a javunkat leginkább szolgálja. „Legyen meg a te akaratod.”
10. Keresni a szívbéli vágyunkat, az egyezik Isten akaratával. Mi csak egy töredezett részét látjuk az életünknek, Ő a nagy egészet. Ő nem egy pénzautomata: 5 Miatyánkért rögtön jön kérésünk teljesülése. Érdemes Benne bízni, hogy az igazi öröm és boldogság felé visz bennünket.
Az imádkozás hatékonyságára, módszereire tanítanak bennünket a ferencesek Mátravarebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely valamennyi téli lelkigyakorlatán. Ugyanígy sok más hely kínál lelkigyakorlatokat, például az Ignáci Lelkiségi Központ, a Manréza Ház.