2017.10.31.

Halloween a fejekben

Közelegvén Halloween, mindannyian tapasztaljuk, hogy egy-két napra ismét bekerül a közbeszédbe a témája, aminek megítélése rendkívül vegyes, és ami az igazat illeti, valóban nehéz tiszta vizet önteni a pohárba.

Kezdjük talán ott, hogy az ünnepi hagyományok sok esetben évezredekre nyúlnak vissza, ami megnehezíti az ünnep eredeti jelentőségének magyarázatát, ugyanis lehetetlen ilyen történelmi távlatban pontos kutatásokat végezni, amit jobb, ha meghagyunk a történészek és antropológusok számára.  Áthidalva ezt a problémát, érdemesebb lenne azokra forrásokra támaszkodva kialakítani a véleményünket, amelyek rendelkeznek némi tényszerűséggel.

A kereszténység mellett értelemszerűen létezett a pogányság is, emellett mindkettőnek kialakult a saját szokás- és kultuszrendszere. Mindkettőben jelentős motívum a halottakra való emlékezés, az elmúlás és a halál, a különbség ennek megünneplésében azonban hatalmas. A halál, mint istenség számos ősi kultúrában fellelhető, és Halloween gyökerei többek között ebből is táplálkoznak. A hagyomány szerint a Közép-Európa nyugati részén élő kelták az aratás végeztével ünnepet tartottak, amikor megemlékeztek a halottakról is, akik ilyenkor visszatértek a túlvilágról befogadást keresve.

A kereszténység elterjedésével és Jézus Krisztus igazságával számunkra az élet lett a fontosabb, amely ajándék Istentől, ezért emlékezünk ekkor szeretteinkre és az Egyházra. Ebből kifolyólag nagyon fontos lenne, hogy a jelenlegi Halloween helyett, melynek egyértelműen pogány eredetmítosza van, tartsuk meg mindenszentek és halottak napja ünnepét, mert az Úr feltámadásával legyőzte a halált.

hirdetés

Ha lehet hinni a forrásoknak, a Sátán Egyházának alapítója, Anton LaVey mondta egyszer, hogy „örülök annak, hogy a keresztény szülők egy évben legalább egyszer hagyják a gyermekeiket, hogy a gonoszt dicsérjék.” Egy volt sátánista, John Ramirez (a története itt) így beszélt Halloweenről:

„Mert, az ördög megszállottjainak Hallowen egy nagyon különös ünnep, amely megünneplését türelmetlenül várják, hiszen ismerik a következményeket, és azt, hogy milyen sötét erők húzódnak meg a háttérben. Ez pont olyan, mintha megkérdezném ma a keresztényeket, hogy mennyire fontos számukra a Nagypéntek, vagy a Feltámadás ünnepe? Pontosan ilyen jelentősége van a Hallowennek is azok számára, akik a sötét világban élnek.”

Emiatt nagy jelentősége van annak, hogyan tekintünk erre a három napra. Sokkal inkább az emlékezésre és Isten halált legyőző szeretetére kellene fókuszálnunk, ezt kellene továbbadnunk, mert ez az igazi örömhír.

John Ramirez történetét fordította: Nagy Kinga Erika

Kép: Patch

#csakegygondolat Egyéb
hirdetés