Ha a keresztényüldözés szót halljuk a legtöbben egyből a Római Birodalom brutalitására gondolnak, fel sem merül sokszor bennünk, hogy a keresztényeket a mai napig érik atrocitások a hitük miatt. Az Open Doors listája szerint évente majdnem ötezer keresztény hal meg a hitéért. Mit tudunk tenni? Hogyan tudjuk segíteni a menekülteket, a rászorulókat? Erről és hasonló kérdésekről kérdeztük Zagyva Richárdot, a Magyar Katolikus Karitász igazgatóhelyettesét, aki a PPKE-BTK-n oktat „Keresztényüldözés a 21. században” tárgyat nekünk.
Interjú
Dolhai Attila neve az én generációmban a legtöbbünknek nagyon is ismerős, hiszen sok izgalmas szerepben – például Rómeóként, Mozartként, János vitézként vagy Jekyll és Hyde-ként – láthattuk az Operettszínházban és más produkciókban. Néhány éve a hitéről is örömmel tesz tanúságot, felvállalva minden emberi gyengeséget és hibát, ami lehetővé teszi, hogy megmutatkozzon Isten irgalmas szeretete. A 777-nek adott interjúban beszélt a hivatása és a hite közti kontraszt oldódásáról, a konfliktushelyzetek tanulságairól, a Karitásszal közös akcióiról és arról, hogy szerinte miért van égető szükségünk példaképekre.
A demencia rengeteg család életében jelen van, a betegekkel szinte egybeolvadnak a hozzátartozóik. Dorka – a Feledhetetlen Alapítvány memóriakövete – nagymamája által érintett a demenciában. Mi az a demencia? Hogy lehet kiszűrni? Van rá gyógyszer? Hogy ápoljam otthon a szerettemet, ha dolgozom, gyerekeim vannak? Milyen károkat okozhat mindez a családi életben? Mekkora lelki teher az otthonba adás mellett elköteleződni? Mi, fiatalok, unokák hogy segíthetünk szüleinknek ebben a krízisben? Hogy lehet valakit még életében elgyászolni? Beszélgetésünk végére pedig megláthatjuk a csodát, hogy lehet a demencia Isten kegyelméből való…
Dr. Filemon Norberttel, az Axióma Központ kutatási vezetőjével az eutanázia témáját jártuk körbe, amely kiváló szellemi muníciót szolgáltat nekünk, keresztényeknek, ha életpárti álláspontunkat kéne megvédenünk egy vita során. Vértezzük fel magunkat az eutanázia-párti szólamokkal szemben!
Hogy lesz egy családban minden gyerekből református lelkész? Milyen többletet jelent nőként szolgálni az egyházat? Hogy kerül egy magyar lelkész Princetonba, Clevelandba, Miamiba? Interjúnk Lukácsiné Kádár Évával, nyugalmazott református lelkésszel, aki 33 évet töltött az Egyesült Államokban.
„Nagyon szeretném, ha egyre több keresztényhez el tudna jutni a tánc felszabadító, közösségalkotó ereje, ha meglátnánk, hogy ezt az egészet Isten találta ki” – mondja Petrovics Sándor kortárstánc művész, tánctanár. Egy vibráló, mégis megnyugtató személyiséget ismertem meg, aki minden porcikájában művészalkat, és aki a mozgás nyelvén szeretné emlékeztetni az embereket az életszeretetre, a feloldódásra, a megnyugvásra, a valódi kapcsolódásra. Beszélgettünk az útkereséséről, a megtéréséről és arról a sok izgalmas módszerről, amiket alkalmaz – például közösségi ringatásokat tart. Több éve egy férfiaknak szóló program szervezője is, mint mondja, itt kapott kedvet, egyenességet és új perspektívát a küzdelmekről.
Megrendítő hallani azokról a fiatalokról, akik javítóintézetben vannak, és többnyire olyan hátrányos helyzetű családban élnek, ahol egyszerűen nem látnak más mintát. Keleti Gáborral, a Dorkász budapesti területi igazgatójával beszélgettünk arról, mit lehet tenni a megelőzésért, hogyan lehet Isten felé vezetni a bent lévő fiúkat, és milyen pozitív változásokat látott eddig. Az interjú végén önkénteskedési lehetőségekre is kitértünk, hiszen keresztényként az egyik fő küldetésünk, hogy felkaroljuk a legelesettebbeket.
Sem a református egyház, sem a társadalom nincs túl azon, ami idén történt – mondja Hajdú Zoltán Levente, a református egyház Missziói Szolgálatának vezetője, aki szerint az igazi megújulás akkor kezdődhet el, ha alapvetően és elsődlegesen nem a társadalmi struktúrákban gondolkodunk, hanem lelkekben, akik szomjaznak Krisztusra. Beszélgettünk az Élő Ige évéről, arról, hogy mi a hiteles kereszténység ismertetőjele, és hogy milyen hozzáállással lenne jó a nem hívők felé nyitni. A református egyház 2025-ben az ifjúságra fog fókuszálni, de nem csak abban a formában, ahogy elsőre gondolnánk.
Gável Klárival beszélgettünk a Nagymarosi Ifjúsági Találkozó 50. évfordulója kapcsán, valamint, hogy milyen nagy családban élni – kilencen vannak testvérek – és milyen szépsége van az egyházhoz tartozásnak, liturgiának. A végén 2 tanácsot is adott a fiataloknak, amik segíthetnek bennünket Isten felé terelni. Klári egy csupaszív lány, aki bátran vállalja a hitét és örömmel mesél arról, hogy Jézus a legjobb barátja.
Mile András több magyar felsőoktatási intézményben oktat, hat gyermekes családapa, zarándok vezető, fordító, aki kanadai és magyar identitása okán komoly jártassággal bír a különböző népek kultúrájában. A Halloween eredetéről, az ünnepek jelentőségéről, az elmúlás tudatosításának fontosságáról beszélgettünk.