„Mikor el kellett menekülnünk, nem haragudtam meg Istenre, mert tudtam, hogy a háború az emberek műve” – Lakatos Margit több, mint egy éve érkezett családjával Magyarországra, de időbe tellett, míg sikerült berendezkedniük. A Jezsuita Menekültszolgálat folyamatos támogatásának köszönhetően nemcsak az új élet kezdése vált lehetségessé számukra, még Ferenc pápával is találkozhattak a Rózsák terén. Margitot korábbi életéről, jelen helyzetéről és pápával való találkozás élményeiről kérdeztük, de megszólal az interjúban Rózsa Magdolna, a Jezsuita Menekültszolgálat munkatársa is, akinek fontos szerepe volt Margit felkarolásában.
Kárpátalja
„Egy ferencesnek a nagyon egyszerű embertől kezdve a sokdiplomásig mindenkit el kell érnie” – hangsúlyozta beszélgetésünk során Dobszay Benedek OFM, azaz Bence atya. A ferences rend tevékenységét szemlélve hamar rájövünk, hogy ez a kijelentés ma sem marad meg csupán vágynak; a testvérek az élet sok-sok területén szolgálnak, az oktatástól kezdve az ifjúságpasztoráción és a szegények megsegítésén át a lelki egészség megőrzéséig. A szolgálatok a rend központi alapítványa, a Ferences Alapítvány támogatásával működnek. Bence atyával rendjének szerteágazó, folyamatosan megújuló tevékenységeiről és személyes megtapasztalásairól beszélgettünk.
„Minden küzdelemben van szépség is” – mondta beszélgetésünk során Molnár Katalin, a Fokoláre Mozgalom elkötelezett tagja, aki több mint egy éve él Ukrajnában. Már korábban is készítettünk vele interjút a háborús helyzet kapcsán, most arról számolt be a 777-nek, hogy hogyan zajlott a karácsonyi készület ebben a nehézségekkel tűzdelt helyzetben.
A Rákóczi Szövetség pályázatot írt ki nyugdíjasok és egyházi közösségek részére: azok a legalább húsz fős csoportok igényelhetnek támogatást, akik busszal utaznának Kárpátaljára. Cél a magyar-magyar emberi kapcsolatok erősítése.