Ne haljon ki belőlünk az akarat – ez fogalmazódott meg bennem, miközben a Pio atya életéről szóló filmet néztem. A két részes alkotás csodaszép íven keresztül mutatja be a szentünk történetét, aki egész életét Jézus barátságában élte le, és folyamatos szenvedései mellett is vitte az örömhírt a rászorulókhoz.
bizalom
Ha a keresztényüldözés szót halljuk a legtöbben egyből a Római Birodalom brutalitására gondolnak, fel sem merül sokszor bennünk, hogy a keresztényeket a mai napig érik atrocitások a hitük miatt. Az Open Doors listája szerint évente majdnem ötezer keresztény hal meg a hitéért. Mit tudunk tenni? Hogyan tudjuk segíteni a menekülteket, a rászorulókat? Erről és hasonló kérdésekről kérdeztük Zagyva Richárdot, a Magyar Katolikus Karitász igazgatóhelyettesét, aki a PPKE-BTK-n oktat „Keresztényüldözés a 21. században” tárgyat nekünk.
Így a Ferenc pápa által meghirdetett Ima évének a végéhez közeledve azt hiszem, tényleg nagy munkát végzett a világban a Szentlélek, és sok ember életét, imaéletét formálta át, hogy így is közelebb kerüljünk a Jóistenhez.
Nagyon sokunkat érdekelhetnek olyan kérdések, hogy: Mikor találom meg a jövendőbelimet? Másoknak van, akkor nekem miért nincs még? stb. Egy kis történettel szeretnék segíteni, hogy néha a türelem segítségével Isten sokkal többet alakít az életünkben, mint ahogyan azt mi gondolnánk!
Most vasárnap a talentumokról szóló példabeszédet hallhattuk a szentmisén. A hagyományos, „mainstream” értelmezési mód szerint a példabeszéd a tehetségeink, képességeink kamatoztatásáról szól, és arról, hogy Isten számon kéri majd tőlünk, mennyire sikerült ezeket az Ő dicsőségére és mások szolgálatára felhasználnunk. Vannak azonban másfajta értelmezések is, melyek szerint a talentumokról szóló példabeszéd sokkal inkább a bizalomról szól, és arra hív, hogy lássuk meg magunkban azt, amit a Mester lát bennünk. Egy domonkos szerzetes gondolatai.
Megvan-e még mai társadalmunkban az adott szó értéke? Miért fontos az életünkben, hogy bízzunk másokban? Hogyan alakul ki a bizalomra való képesség? Nélküle működhet-e egy közösség? A hit és bizalom szétválasztható egymástól? Ezekre a kérésekre keresték a választ az Agapé című műsor legújabb adásának vendégei – mi pedig 7 értékes gondolatot gyűjtöttünk össze tőlük.
Vajon Isten ma is tesz csodákat, ma is cselekszik? Vagy csupán fent ül a Mennyekben, és a lábát lógatva néz le ránk? Egyáltalán, mit nevezhetünk csodának? Szilágyi Anna és Fekete Ági az Úton podcast legújabb adásában olyan történeteket osztanak meg az életükből, mikor Isten csodát tett, mikor az Ő szeretetét, gondviselését élhették át egy kilátástalannak tűnő helyzetben. Legyen szó munkáról, párkapcsolatról, mentális problémáról vagy anyagi nehézségről, de akár a legegyszerűbb vágyainkról, Isten számára életünk minden területe fontos.
„Na jó, ezt én elengedtem” – bosszankodva, keserűen sóhajtunk, mikor egy helyzet már reménytelennek tűnik. „Hagyd az Úrra utadat, bízzál benne, mert ő munkálkodik” – írja a Biblia.
Hogyan tárom Isten elé a kéréseimet, nehézségeimet? Csak felsorolom a szokásos problémákat? Elmormolom a „minimumot”? Vagy talán nem is merek kérni?
Egy napon veszítette el férjét és szülte meg fiát egy amerikai nő. A szülést 3 héttel hamarabb indították be az édesanya kérésére, hogy a haldokló édesapa találkozhasson a gyermekével.