2025. 04. 21.

Mit hagyott ránk Ferenc pápa? – 12 év pápaság, 88 év hűség, 100 idézet

Mindannyiunkat megrendít Ferenc pápa halála – 100 fontos idézetével szeretnénk Tőle búcsúzni. 

,,Úgy tekintek az egyházra, mint egy tábori kórházra a csata után. Felesleges megkérdezni egy súlyosan megsérült embert, hogy magas-e a koleszterinje, és hogy milyen a vércukorszintje. Meg kell gyógyítani a sebeit. Aztán beszélhetünk minden másról.”

  • a La Civiltà Cattolica jezsuita folyóiratnak adott interjújában, 2013. augusztus 19.

„Az Úr soha nem fárad bele a megbocsátásba. Mi vagyunk azok, akik belefáradunk a bocsánatkérésbe.”

  • Evangelii Gaudium kezdetű apostoli buzdításában, 2013. november 24.

„Ezt a világot örökségként kaptuk az előző generációktól, de kölcsönként is a jövő nemzedékektől, akiknek vissza kell majd adnunk!”

hirdetés
  • Ecuadorban tett apostoli látogatása során, 2015. július 7.

„Hiszek Istenben – nem a katolikus Istenben; nincs katolikus Isten. Isten van, és én hiszek Jézus Krisztusban, az ő megtestesülésében. Jézus a tanítóm és a pásztorom, de Isten, az Atya, az Abba, a világosság és a Teremtő. Ez az én lényem.”

  • a La Reppublica olasz lapnak adott interjújában, 2013. október 1.

„A hit nem egy „altatódal”, amely álomba ringat bennünket. Az igazi hit tűz, olyan tűz, amely éberen és aktívan tart minket még az éjszakában is!”

  • Angelus, 2022. augusztus 14.

„Jézus evangéliumát nem lehet az élet kézzelfogható tanúságtétele nélkül hirdetni.”

  • a Falakon-kívüli Szent Pál-bazilikában mondott homíliájában, 2013. április 14.

„Van egy dogmatikus bizonyosságom: Isten minden ember életében jelen van. Még akkor is, ha az ember élete egy merő katasztrófa, még akkor is, ha tönkreteszik a bűnök, a drogok vagy bármi más – Isten benne van ennek az embernek az életében. Meg lehet – meg kell – próbálnod Istent keresni minden emberi életben.”

  • a La Civiltà Cattolica jezsuita folyóiratnak adott interjújában, 2013. augusztus 19.

„A politika nemes tevékenység. Fel kell értékelnünk, hivatástudattal és olyan elkötelezettséggel kell gyakorolnunk, amely tanúságtételt, mártíromságot követel, mint meghalni a közjóért.”

  • Kazahsztánból, 38. apostoli útjáról hazafelé történő repülőút során adott sajtótájékoztatón, 2022. szeptember 15.

„Az aranyborjú régi imádata új, lelketlen képet ölt a pénz kultuszában és az arctalan, minden igazi emberi célt nélkülöző gazdaság diktatúrájában.”

  • a vatikáni nagykövetekhez intézett beszédében, 2013. május 16.

„Az egyház nők nélkül olyan lenne, mint az apostoli kollégium Mária nélkül. A Madonna fontosabb, mint az apostolok, és maga az egyház is nőnemű, Krisztus hitvese és anya.”

  • A 2013. évi brazíliai Ifjúsági Világnapról haza felé tartva a repülőn rögtönzött interjújában

„Isten mindig megbocsát, mi emberek néha megbocsátunk, de a természet soha nem bocsát meg. Ha adsz neki egy pofont, ő is ad neked egyet. Azt hiszem, hogy túlságosan kizsákmányoltuk a természetet.”

  • Srí Lankáról a Fülöp-szigetekre tartó repülőút során adott sajtótájékoztatón, 2015. január 15.

,,Szívünk csak egy van, és ugyanaz a nyomorultság, amely rávesz egy állat bántalmazására, hamarosan megmutatkozik az emberekkel való kapcsolatainkban is. Bármely teremtménnyel szembeni bármilyen kegyetlenség ellenkezik az emberi méltósággal.”

  • Laudato si’ enciklikájában, 2015. június 18.

„A hiúság, a magamutogatás olyan magatartások, amelyek a lelkiséget világi dologgá alacsonyítják, ami a legnagyobb bűn, amit az egyházban elkövethetünk.”

  • a Vatican Insider által közölt interjújában, 2013. február

„Ahelyett, hogy csak egy olyan egyház lennénk, amely nyitott ajtókkal fogadja a híveket, próbáljunk meg olyan egyház lenni, amely új utakat talál, amely képes kilépni önmagából, és elmenni azokhoz, akik nem járnak misére, akik elhagyták vagy közömbösek hitük irányába.”

  • a La Civiltà Cattolica jezsuita folyóiratnak adott interjújában, 2013. augusztus 19.

„Ebben a törekvésben, hogy mindenben Istent keressük és találjuk, még mindig van tere bizonytalanságnak. Kell, hogy legyen. Ha valaki azt mondja, hogy teljes bizonyossággal találkozott Istennel, és nem érinti a bizonytalanságnak egy kis érzése, akkor az nem jó.”

  • a La Civiltà Cattolica jezsuita folyóiratnak adott interjújában, 2013. augusztus 19.

„Látom a szentségét Isten népének, ezt a mindennapi szentséget. Van egy ‘szent középosztály’, amelynek mindannyian részesei lehetünk. Látom a szentséget Isten népének türelmében: a gyermeket nevelő nőben, a kenyérkereső férfiban, a betegekben, az idős papokban, akiknek megannyi sebesülésük van, de mosolyognak, mert az Úrnak szolgáltak, a nővérekben, akik keményen dolgoznak és rejtett szentségben élnek. Ez számomra az általános szentség.”

  • a La Civiltà Cattolica jezsuita folyóiratnak adott interjújában, 2013. augusztus 19.

 „Azoknak, akik ma állandóan diszciplináris megoldásokat keresnek, akik túlzó módon hajlanak a doktrinális ‘biztonság’ felé, akik makacsul próbálnak visszaállítani egy olyan múltat, amely már nem létezik – nekik egy merev és involúciós látásmódjuk van. Ily módon a hit egy ideológiává válik a többi ideológia között.”

  • a La Civiltà Cattolica jezsuita folyóiratnak adott interjújában, 2013. augusztus 19.

„Túl gyakran veszünk részt a közöny globalizációjában. Törekedjünk inkább a globális szolidaritás megélésére.”

  • október 13-ai üzenete az X közösségi oldalon

,,Kételkedni és félni nem bűn… A bűn az, ha hagyjuk, hogy ezek a félelmek határozzák meg válaszainkat, korlátozzák döntéseinket, ha kompromisszumot kötünk a tisztelet és a nagylelkűség terén, ha tápláljuk az ellenségeskedést és az elutasítást… A bűn az, ha megtagadjuk a másikkal, a felebaráttal való találkozást, holott ez egy kiváltságos lehetőség az Úrral való találkozásra…”

  • a Migránsok és Menekültek 104. Világnapja alkalmából celebrált szentmisében, 2018. január 14.

,,Ne legyetek a szomorúság emberei: egy keresztény soha nem lehet szomorú! Soha ne engedj teret a csüggedésnek! A mi örömünk nem abból fakad, hogy nagy javaink vannak, hanem abból, hogy találkoztunk egy Személlyel: Jézussal, és tudjuk, hogy sosem leszünk egyedül.”

  • a 28. ifjúsági világnap alkalmából a Szent Péter téren mondott homíliájában, 2013. március 24.

„Minden meg nem született gyermek, akit igazságtalanul abortuszra ítéltek, Jézus Krisztus arcát viseli, az Úr arcát, aki már születése előtt megtapasztalta a világ elutasítását. És minden idős ember, akkor is, ha beteg vagy élete végén jár, Krisztus arcát viseli.”

  • a Katolikus Orvosi Egyesületek Nemzetközi Szövetségének tartott beszédében, 2013. szeptember 20.

,,Nincs béke párbeszéd nélkül. Minden háború, minden viszály, minden megoldatlan probléma, amelyek miatt összecsapunk, a párbeszéd hiánya miatt van. Ha probléma merül fel, beszélj: ez teremt békét.”

  • a tokiói Seibu Gakuen Bunri középiskola diákjainak és tanárainak vatikáni látogatása során, 2013. augusztus 21.

„Még ma is kezet emelünk testvérünk ellen… Tökéletesítettük a fegyvereinket, a lelkiismeretünk elaludt, és kiéleztük az eszméinket, hogy igazolni tudjuk magunkat, mintha normális lenne, hogy továbbra is pusztítást, fájdalmat, halált vetünk. Az erőszak és a háború csak a halálhoz vezet.”

  • a Szent Péter téren mondott beszédében, 2013. szeptember 7.

„Ahhoz, hogy útnak indulhassunk hirdetni az evangéliumot, először az Úr lábához kell helyeznünk élettörténetünk súlyát, át kell adnunk neki múltunk terhét. Csak önmagukkal megbékélt emberek tudják hirdetni az evangéliumot.”

  • a Szentatya lábadozása miatt elmaradt szerdai általános kihallgatás közzétett katekézise, 2025. március 26.

„Rossz gyümölcsök az erőszakos, hamis, trágár szavak; a jók a tisztességes és őszinte szavak, amelyek ízt adnak párbeszédeinknek.”

  • Angelus, 2025. március 2.

„Ahhoz, hogy együtt növekedjünk, osztozva egymás fényében és árnyékában, sikereiben és kudarcaiban, tudnunk kell megbocsátani és bocsánatot kérni, helyreállítani a kapcsolatokat, és nem zárni ki a szeretetünkből azokat sem, akik megütnek és elárulnak bennünket.”

  • vasárnapi szentbeszédében, 2025. február 23.

„A művészet nem luxus, hanem a szellem szükséglete. Nem menekülés, hanem felelősség, cselekvésre való felhívás, kiáltás. A szépségre nevelés a reményre nevelést jelenti.”

  • vasárnapi szentbeszédében, 2025. február 16.

„Az igazi remény összefonódik az emberi lét drámájával. Nem kényelmes menedék, hanem tűz, amely ég és világít, mint Isten Igéje.”

  • vasárnapi szentbeszédében, 2025. február 16.

„Jézus feltárja az egész történelem, valamint mindannyiunk élete megítélésének kritériumát. És mi ez a kritérium? A szeretet: aki szeret, az él, aki gyűlöl, az meghal.”

  • Angelus, 2025. február 2.

„A családban fontosabb a meghallgatás, mint a megértés. A meghallgatás azt jelenti, hogy fontosságot tulajdonítunk a másiknak, elismerjük a létezéshez és a saját gondolkodáshoz való jogát. A gyerekeknek erre van szükségük.”

  • Angelus, 2024. december 29.

„Amikor megtanulunk szolgálni, a figyelem és a gondoskodás minden gesztusa, a gyengédség minden megnyilvánulása, az irgalmasság minden cselekedete Isten szeretetének visszatükröződésévé válik. Így mi – mindannyian – folytatjuk Jézus munkáját a világban.”

  • vasárnapi szentbeszédében, 2024. október 20.

 „A szabad ember, a szabad keresztény az, akiben ott van az Úr Lelke. Nem az a szabadság, hogy azt tesszük, amit akarunk, hanem az, hogy szabadon tesszük azt, amit Isten akar!”

  • szerdai általános kihallgatás, 2024. június 5.

„Arra vagyunk hivatottak, hogy azzá váljunk, amit eszünk, hogy „eucharisztikus” emberekké váljunk, vagyis olyanokká, akik már nem önmaguknak élnek, hanem akik tudják, hogyan tegyék életüket mások számára ajándékká.”

  • Angelus, 2024. június 2.

„Míg a büszkeség és a gőg felfújja az emberi szívet, és többnek mutat bennünket, mint amilyenek valójában vagyunk, az alázat mindent visszaállít a megfelelő dimenzióba: csodálatos, de korlátozott teremtmények vagyunk, erényekkel és hibákkal.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2024. május 22.

 „A barátság nem számítás vagy kényszer eredménye: spontán módon jön létre, amikor felismerünk magunkból valamit a másikban. És ha igaz, a barátság olyan erős, hogy még az árulással szemben sem vall kudarcot.”

  • Regina Caeli, 2024. május 5.

„A hit nagy ellensége: nem az értelem, nem az ész, ahogyan azt sajnos egyesek megszállottan ismételgetik, hanem a félelem.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2024. május 1.

 „Az egyházban és a hit útján a nőknek különleges szerepük volt és van abban, hogy ajtókat nyissanak az Úrhoz.”

  • április 3-ai általános kihallgatáson

 „Vele minden nap egy örök utazás színhelyévé válik, minden „ma” reménykedhet egy „holnapban”, minden vég egy új kezdetben, minden pillanat az idő határain túlra, az örökkévalóság felé vetül.”

  • Regina Caeli, 2024. április 1.

„Nincs jobb tanúságtétel Jézus szeretetéről, mint a találkozás egy türelmes kereszténnyel.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2024. március 27.

 „Bármennyit is halmoz fel valaki ebben a világban, egy dologban teljesen biztosak vagyunk: a koporsóba nem fognak beférni.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2024. január 24.

 „Az evangélium hirdetése nem időpazarlás: boldogabbá válás azáltal, hogy segítünk másoknak boldognak lenni; felszabadulás azáltal, hogy segítünk másoknak szabaddá válni; jobbá válás azáltal, hogy segítünk másoknak jobbá válni!”

  • Angelus, 2024. január 21.

 „Szeretni annyit tesz, mint tisztelni a másikat, keresni a boldogságát, figyelemmel lenni az érzései felé, egy olyan test és lélek ismeretében, amely nem a miénk, és amelyet a szépségéért kell szemlélni.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2024. január 17.

„A hit nem elmélet, hanem találkozás.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2024. január 10.

 „A szeretet soha nem fojtogató, a szeretet helyet ad a másiknak. A szeretet növekedésre késztet minket.”

  • Angelus, 2024. január 1.

Örüljetek, ti akik elvesztettétek a bizalmat és a bizonyosságot, mert nem vagytok egyedül: Krisztus értetek született! Örüljetek, ti akik lemondtatok a reményről, mert Isten kinyújtja felétek a kezét: nem ujjal mutogat rátok, hanem kisgyermeki kezét nyújtja nektek, hogy megszabadítson félelmeitektől, kiemeljen a fáradságból, és megmutassa, hogy az ő szemében többet értek, mint bármi más.”

  • karácsonyi üzenet, 2023. december 25.

 „Az igazság nem attól válik hitelesebbé, hogy felemeled a hangodat, amikor kimondod, hanem attól, hogy az életeddel tanúsítod.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2023. november 29.

„Vagy örömmel hirdetjük Jézust, vagy nem hirdetjük, mert bármely más módon való hirdetés nem képes megmutatni Jézus igazi valóságát.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2023. november 15.

 „Isten a szeretet, és aki szeret, az nem marad merev. Szilárd marad, de nem merev […] A szeretet kreatív, és mi, keresztények, ha Krisztust akarjuk utánozni, meghívást kapunk a változásra való készségre.”

  • Angelus, 2023. augusztus 20.

„A Lélek szétosztotta a prófétálás ajándékait Isten szent népében: ezért jó, ha mindenkit meghallgatunk.”

  • Angelus, 2023. július 2.

„A kérdés nem az, hogy mit tud adni nekem a társadalom és a világ, hanem az, hogy én mit adhatok a testvéreimnek.”

  • emberi testvériségről szóló világtalálkozó, 2023. június 10.

„Meghallgatni, megalázkodni, mások szolgálatába állni: ez a kereszténység, ez az apostolkodás.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2023. március 15.

 „Isten szeretete mindig túláradó, mindig kiszámíthatatlan és mindig aránytalan szeretet. És ma arra kér minket is, hogy mi is így éljünk, mert csak így tudunk igazán tanúságot tenni róla.”

  • Angelus, 2023. február 19.

„Mindannyian hajlamosak vagyunk arra, hogy a nagyságot keressük, de ajándék, ha tudjuk, hogyan találjuk meg igazán: hogyan találjuk meg a nagyságot a kicsinységben, amelyet Isten annyira szeret. Mert így találkozunk az Úrral: alázatban, csendben, imádatban, a kicsinyekben és a szegényekben.”

  • Angelus, 2023. január 6.

„A lelki élet körforgásos: egy jó választás életünk minden területére jótékonyan hat. Ez ugyanis részvételt jelent Isten kreativitásában.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2022. december 7.

 „Egyetlen esetben megengedett lenézve tekinteni a másikra: amikor fel kell segíteni őt; ez az egyetlen eset, a többi nem jogszerű.”

  • Angelus, 2022. december 4.

„Kitartani annyit jelent, mint állhatatosan megmaradni a jóban, különösen akkor, amikor a minket körülvevő valóság valami másra késztet.”

  • Angelus, 2022. november 13.

 „Csúnya lelki betegség mindent természetesnek venni, még a hitet is, még az Istennel való kapcsolatunkat is, egészen addig, míg olyan keresztényekké válunk, akik már nem tudják, hogyan kell csodálkozni, hogyan kell köszönetet mondani, akik nem mutatnak hálát, akik nem tudják, hogyan kell meglátni az Úr csodáit.”

  • Giovanni Battista Scalabrini püspök és Artemide Zatti szalézi testvér szentté avatásán, 2022. október 9.

„Aki szeret, az törődik azzal, aki hiányzik, vágyódik az után, aki távol van, keresi azt, aki elveszett, várja azt, aki eltévedt. Mert nem akarja, hogy bárki is elveszett legyen.”

  • Angelus, 2022. szeptember 11.

„A keresztény ember tudja, hogy élete nem e világi karrier, hanem Krisztus karrierje, aki magáról azt mondja, hogy azért jött, hogy szolgáljon, és nem azért, hogy neki szolgáljanak. Amíg nem értjük meg, hogy az evangélium forradalma ebben a fajta szabadságban rejlik, addig továbbra is háborúknak, erőszaknak és igazságtalanságnak leszünk tanúi, amelyek nem mások, mint a belső szabadság hiányának külső tünetei.”

  • Angelus, 2022. augusztus 28.

„A megbocsátás a halálból az életbe, a gyötrelem és a bűntudat érzéséből a szabadság és az öröm élményébe való átmenet.”

  • Angelus, 2022. augusztus 28.

„Még idősként is lehet, sőt kell szolgálni a közösséget. Jó, ha az idősek ápolják a szolgálat felelősségét, legyőzve a félreállás kísértését. Az Úr nem veti el őket, ellenkezőleg, visszaadja erejüket a szolgálatra.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2022. június 15.

„Minden fejlődésünk, minden jólétünk ellenére valójában a „fáradtság társadalmává” váltunk. […] Széleskörű jólétet kellett volna teremtenünk, erre eltűrjük az egészség szelektív piacát. A békének áthághatatlan határt kellett volna szabnunk, erre egyre több kíméletlen háborút látunk a védtelen emberek ellen. A tudomány persze fejlődik, és ez jó. De az élet bölcsessége valami egészen más, és úgy tűnik, az megrekedt.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2022. május 25.

„A szentség nem néhány hősies gesztusból áll, hanem megannyi mindennapi szeretetből.”

  • kanonizáció a Szent Péter téren, 2022. május 15.

 „A párbeszéd újjászületése gyakran nem szavak útján történik, hanem csendben, azáltal, hogy nem akadékoskodunk, hogy türelmesen újra elkezdjük meghallgatni a másikat, meghallgatjuk a küzdelmeit, azt, amit magában hordoz. A szív gyógyítása a meghallgatással kezdődik.”

  • Angelus, 2021. szeptember 5.

„Gondoltak ránk, mielőtt megtanultunk volna gondolkodni; szerettek minket, mielőtt megtanultunk volna szeretni; vágyakoztak ránk, mielőtt vágyat éreztünk volna a szívünkben. Ha így tekintünk az életre, akkor a hála lesz napjaink mozgatórugója.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2020. december 30.

„A keresztények válasza az élet és a történelem viharaira csakis az irgalom lehet: az együttérző szeretet egymás között és mindenki felé, különösen azok iránt, akik szenvednek, akik a legtöbbet küzdenek, akik a legelhagyatottabbak… Nem szánalom, nem jótékonyság, hanem szívből jövő együttérzés.”

  • Regina Caeli, 2020. április 19.

„Az Úr a számítás nélküli szeretet bátorságát kéri tőlünk. Mert Jézus mértéke a mértéktelen szeretet.”

  • a Mediterráneum békéjéért tartott találkozó alkalmából bemutatott szentmise homíliájában, 2020. február 23.

„A keresztény élet dinamizmust igényel, hajlandóságot az úton levésre, hagyva, hogy a Szentlélek vezesse az embert. A mozdulatlanság nem illik a keresztény tanúságtételhez és az egyház küldetéséhez.”

  • Angelus, 2020. február 2.

„A világnak nem üres szavakra, hanem hiteles tanúkra, béketeremtőkre van szüksége, akik nyitottak a kirekesztés és manipuláció nélküli párbeszédre.”

  • üzenet a béke 53. világnapjára, 2019. december 8.

„A szentség egy olyan cél, amelyet nem lehet csupán a saját erőnkből elérni, hanem az Isten kegyelmének és az arra adott szabad válaszunknak a gyümölcse. A szentség tehát ajándék és hivatás.”

  • Angelus, 2019. november 1.

„Az egyház természete szerint nem egy erődítmény, hanem egy sátor, amely képes bővíteni a terét, hogy mindenkit befogadjon.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2019. október 23.

„Senki sem helyettesíthet téged Isten szívében. Van ott egy helyed, és senki sem helyettesíthet téged.”

  • Angelus, 2019. szeptember 15.

„A legszebb dolgok idővel érnek meg, és ha valami nem sikerült elsőre, ne félj újra és újra megpróbálni. Ne félj attól, hogy hibázol! Ezerszer is hibázhatunk, de ne essünk abba a hibába, hogy megállunk, mert valami nem sikerült elsőre.” 

  • apostoli útja során a mozambiki fiatalokhoz, 2019. szeptember 5.

„Az imádságunk nem korlátozódhat kizárólag a saját szükségleteinkre, igényeinkre: az ima akkor igazán keresztény, ha egyetemes dimenzióval is rendelkezik.”

  • Angelus, 2019. július 7.

 „Az ima az a „tüdő”, amely minden idők tanítványainak lélegzetet ad; ima nélkül nem lehet valaki Jézus tanítványa; ima nélkül nem lehetünk keresztények!”

  • szerdai általános kihallgatás, 2019. június 19.

„Az ima által győzi le az ember a magányt, a kísértést, a gyanakvást, és nyitja meg szívét a közösségre.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2019. május 29.

„A megtorlás törvényének – amit te tettél velem, én visszaadom neked – helyébe Jézus a szeretet törvényét állítja: amit Isten tett velem, én viszonzom neked!”

  • szerdai általános kihallgatás, 2019. április 24.

„Korunk megannyi szenvedése előtt az élet Ura ne találjon minket ridegnek és közönyösnek. Hidakat építsünk, ne falakat.”

  • húsvétvasárnapi Urbi et Orbi üzenet, 2019. április 21.

„Minden embernek joga van az élethez, minden embernek joga van az álmokhoz és ahhoz, hogy megtalálja az őt megillető helyet „közös otthonunkban”! Minden embernek joga van a jövőhöz.”

  • Marokkóban tett apostoli látogatása során, 2019. március 30.

„Jézust követni nem egy egyszer és mindenkorra meghozott döntés, hanem mindennapos választás.”

  • a megszentelt élet XXIII. világnapja alkalmából bemutatott szentmisén, 2019. február 2.

„Meg kell tanulnunk az édesanyáktól, hogy a hősiesség az önfeláldozásban, az erő az irgalomban, a bölcsesség a szelídségben rejlik.”

  • Mária istenanyaságának ünnepén bemutatott szentmise homíliájában, 2019. január 1.

„Az első imánk bizonyos értelemben az első lélegzetvételünket kísérő felsírás volt. Ebben a csecsemősírásban jelent meg egész életünk sorsa: folyamatos éhségünk, állandó szomjúságunk, boldogságkeresésünk.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2018. december 12.

„A beszéd bátorságához a meghallgatás alázatának kell társulnia.”

  • Püspöki Szinódus XV. Közgyűlésének 1. Általános Kongregációja, 2018. október 3.

„A vasárnap az a nap, amikor békét kötünk az élettel, mondván: az élet értékes; nem könnyű, néha fájdalmas, de értékes.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2018. szeptember 5.

„Nem elég, ha nem gyűlölsz, meg kell bocsátanod; nem elég, ha nem haragszol, imádkoznod kell ellenségeidért; nem elég, ha nem vagy megosztó, békét kell teremtened ott, ahol nincs; nem elég, ha nem mondasz rosszat másokról, közbe kell lépned, ha hallod, hogy valaki rosszat mond valakiről…”

  • Angelus, 2018. augusztus 12.

„A hiteles keresztények nem félnek megnyílni mások előtt, megosztani életterüket, és azt a testvériség terévé alakítani.”

  • üzenet a XXXIII. Ifjúsági Világnapra, 2018. február 22.

„Jézus követése nem egy tanult protokoll, amit be kell tartani, hanem egy kivonulás, amit meg kell élni. Isten, aki a kivonulás útján szabadította fel népét, és hívott új népeket csillagának követésére, mindig és csakis az úton ad szabadságot és osztja az örömöt.”

  • szentmise Urunk megjelenésének ünnepén, 2018. január 6.

„Minden szülő a gyermeke életének gyámja, nem pedig tulajdonosa, és segítenie kell őket a növekedésben, az érésben.”

  • Angelus, 2017. december 31.

„Az evangelizálás nem hittérítés. Az egyház nem a prozelitizmus, hanem a vonzás, azaz a tanúságtétel által növekszik.”

  • a mianmari és bangladesi apostoli útról visszatartó repülőúton, 2019. március 30.

„A hit ösztönzi a szeretetet, és a szeretet őrzi a hitet.”

  • Angelus, 2017. november 12.

„Jézus nem akar olyan tanítványokat, akik csak a betanult formulákat képesek ismételgetni. Tanúkat akar: olyan embereket, akik a reményt terjesztik a befogadás, a mosolygás, a szeretet által.”

  • szerdai általános kihallgatás, 2017. október 4.

„A keresztény élet egy folyamatos utazás, amely reményből és keresésből áll; egy olyan utazás, amely a Bölcsekéhez hasonlóan akkor is folytatódik, amikor a csillag pillanatnyilag eltűnik a szemünk elől.”

  • Angelus, 2017. január 6.

„Ne érezd magad jónak, ha nem teszel rosszat; mindenki bűnös a jóért, amit megtehetett volna, de nem tett meg.”

  • Angelus, 2018. augusztus 12.

„Isten arra buzdít minket, hogy nézzünk szembe korunk súlyos betegségével: a közönnyel. Ez egy bénító vírus, amely tétlenné és érzéketlenné tesz bennünket, olyan kór, amely a vallásosság központját erodálja, és egy új, sajnálatos pogányságot szül: a közömbösség pogányságát.”

  • „Szomjazzuk a békét. Vallások és kultúrák párbeszédben” elnevezésű nemzetközi vallásközi találkozó, 2016. szeptember 20.

„Az kapja a több kegyelmet az alamizsnálkodásból, aki ad, mert engedi, hogy az Úr szemei rátekintsenek.”

  • Angelus, 2024. október 27.

„Hogyan válhat valaki béketeremtővé? Mindenekelőtt a szívét kell lefegyvereznie. Igen, mivel mindannyian agresszív gondolatokkal vagyunk felvértezve, egyik a másik ellen, éles szavakkal, és azt gondoljuk, hogy a panaszkodás szögesdrótjával és a közöny betonfalaival védekezünk; de ez nem béke, ez háború.”

  • Angelus, 2022. november 1.

„A szív bölcsessége abban rejlik, hogy tudjuk, hogyan kell ezt a két elemet: a szemlélődést és a cselekvést ötvözni.”

  • Angelus, 2019. július 21.

„Ha nyugtalanná válunk, és szem elől tévesztjük a lényeges dolgokat fennáll a veszélye, hogy kimerítjük energiáinkat, és a test és a lélek fáradtságába esünk. Testvéreim, óvakodjatok a cselekvés diktatúrájától!”

  • Angelus, 2024. július 21.

„Ne engedjétek, hogy elrabolják tőletek az örömöt! […] Sokféleképpen lehet a látóhatárra, a világra, a jelenre és a jövőre tekinteni. Óvakodni kell azonban két olyan hozzáállástól, amelyek megölik az álmokat és a reményt: ezek a beletörődés és az aggodalmaskodás. Nagy ellenségei ezek az életnek, mert általában a könnyebb út felé hajtanak, ami azonban a vesztes út; nagyon nagy árat kell fizetni ezért az útért! A saját boldogságunkkal fizetünk érte, vagy akár az életünkkel is.”

  • apostoli útja során a mozambiki fiatalokhoz, 2019. szeptember 5.

Borítókép - Fotó: Vatican Media /Getty Images
Egyéb Idézet