Fabók Mancsi Bábszínháza a Zsámbéki Öregtemplom romjai között mutatta be a Mennyei szép rózsa… című szakrális bábjátékát, amely Szűz Mária történetét mutatja be a fogantatástól a mennybevételig. Az előadás alapját ferences iskoladrámák, népi imádságok és Mária-legenda gyűjtemények adják, egyedi látványvilágban és zenei kísérettel. A játék évről évre Nagyboldogasszony napján, augusztus 15-én kerül bemutatásra a templom falai között, zarándoklatszerű eseménnyé válva. A misztériumjáték egyszerre szent és profán, fájdalmas és humoros, mélyen kapcsolódva a magyar néplélek Mária-tiszteletéhez. Az idei év különlegessége, hogy a Nemzeti Színház nagyheti programjában is helyet kapott az előadás. Az előadással kapcsolatban megkerestük Fabók Mariann, Blattner Géza-díjas bábművésznőt, hogy meséljen a szakrális bábjátékukról.
Színházunk a Zsámbéki Öregtemplom nyolcszáz éves romjaitól kőhajításnyira fekszik. Régi vágyunk volt, hogy e katedrális felszentelt terében, szakrális előadás szülessen. Nem beszélve arról, hogy a Romtemplom jobb apszisában száz évvel ezelőtt még látható volt a folyamatosan pusztuló falak felszínén egy Köpönyeges Mária freskó.
Mivel személyes életünkben is nagyon fontos helyet foglal el a Szűzanya, nem volt kérdés, hogy misztériumjátékunk fő témája is Ő lesz.
A bemutató óta hagyományosan minden évben, Nagyboldogasszony napján, augusztus 15-én eljátsszuk Mennyei szép rózsa… – Mária misztérium című szakrális bábjátékunkat a Zsámbéki Öregtemplomban, szent időben, szent helyen. Így lesz ez idén is, 2025-ben. Melegséggel tölti el szívünket az a sok- sok ember, akik évről évre ellátogatnak e zarándoklatszerű eseményre.Mindig nagy öröm, amikor valamely Máriával kapcsolatos ünnepen, vagy az arra felkészítő időben játszhatjuk a Mennyei szép rózsa című előadásunkat, ezért is különösen nagy boldogság a Nemzeti Színház nagyheti meghívása, melynek keretében három ízben is láthatja a közönség játékunkat.

Fotó: Fejér Gábor Tamás
A színház legősibb formája a bábjáték, azon belül is a szakrális bábjáték. Örvendetes számunkra, hogy a szakralitás és a báb műfaja előadásunkban ismét találkozott. E jelképekben és látomásokban gazdag történet a bábok valóságtól elrugaszkodni képes világán keresztül nagyon izgalmas látványvilággal jut el a közönséghez. Az előadás szövegkönyvének gerincét egyrészről a 18. századi ferences iskoladrámák régies nyelvezetű gyűjteményeinek részletei, másrészről archaikus népi imádságok, s Szűz Máriát forrón szerető legendamesék gyűjtéseiből vett szövegrészek alkotják.
Előadásunkban egyként megjelenik a „szent” és a „profán”, s a fájdalmakkal teli történetben minduntalan felcsillan a humor is, hiszen népi forrásanyagaink ebben is bővelkednek.
Nagyon megtisztelő a számunkra, hogy két fős társulatunkhoz szegődött az előadás erejéig Navratil Andrea, Liszt Ferenc- díjas népdalénekesnő és Fejér Simon Pál, népzenész. Keresztes Nagy Árpáddal hármasban igazán fület gyönyörködtető zenei világot teremtenek a bábjátékhoz, melyben Szűz Mária története a fogantatástól kezdve, fia kereszthalálán át eljut egészen a mennybemenetelig.

Fotó: Fejér Gábor Tamás
Sőt, előadásunk végén megemlékezünk Szent István királyunkról, aki halála előtti utolsó napjaiban felajánlotta országunkat a Szűzanyának.
S ezzel még nagyobb ünneppé avatta augusztus 15-ét, Nagyboldogasszony napját, hiszen megalapozta a Regnum Marianum eszmét, amely szerint Magyarország Mária országa.
A magyar nép lelkében tehát nagyon fontos helyet foglal el az Istenszülő Szűzanya, aki legarchaikusabb szakrális népénekeink tanúsága szerint a nyugati kereszténység felvételét megelőzően tisztelt Napba Öltözött Boldogasszonyunk, Babba Máriánk örökségébe lépett a középkor folyamán. Nem csoda hát az Őt övező egyedülálló tisztelet a magyar néplélekben, hiszen az felfejthetetlen régiségben gyökerezik.
Az előadás időpontjai:
2025.04.16.
15.00 – Nemzeti Színház (Gobbi Hilda Színpad)
18.00 – Nemzeti Színház (Gobbi Hilda Színpad)
2025.04.17.
18.00 – Nemzeti Színház (Gobbi Hilda Színpad)
Ha igazán lelket felemelő színházi előadásra vágytok a nagyhéten, akkor érdemes ellátogatni és Nemzeti Színházba és megtekinteni Fabók Mancsi Bábszínháza: Mennyei szép rózsa… – Mária misztérium című szakrális bábjátékát.