2025. 04. 06.

“A Biblia nem egy tini srác szerelmeslevele…” – egy fiatal hittan tanár tanúságtétele a Szentírás olvasásáról

Szenvedély, Istenismeret, szeretet, alaposság, történelem és még sorolhatnám azokat a szavakat, amelyek a beszélgetés olvasása közben feljöttek bennem. Egy fiatal hittantanár, Hoskóné Dudás Ágnes tanúságtétele arról, hogy miért fontos ismernünk és olvasnunk Isten nekünk írt “szerelmeslevelét”, azaz a Bibliát!

Mi az a 3 szó, amivel a Szentírást, valamint azt az időszakot jellemeznéd, amíg olvastad? 

Magát a Bibliát: szerelem, erő és kimeríthetetlenség. Az időszakot pedig, amikor olvastam, olvasom, bár egy időszak jön fel nagyon, az a szenvedély, szomj és vezetés. 

hirdetés

Többször említetted az Esti beszélgetések című könyvben is, hogy ez egy szerelmes levél, amit Isten írt az embereknek. Miért ez a szó jut róla eszedbe, mivel magyaráznád ezt?

Tudom, hogy sokan vagyunk, akiknek ezt nehéz elfogadni, hogy Isten és szerelem egymás melett, mert nem túl pozitív képet kötünk a szerelemhez. De akárhogy próbáltam ez alól kibújni, nem tudtam. Rájöttem, hogy vagy elfogadom, vagy nem, de ezzel szembesülök a Bibliában is. Például Ezekiel 16. fejezetben Isten, mint egy férj jelenik meg, aki megy a szerelme után tűzön-vízen át és megbocsát neki. Egy tényleges szerelmi vallomás. Esetleg Ózeás próféta könyve a parázna feleség képével. Vagy az Énekek éneke, mint Jézus és az Egyház viszonylatában. 

A Biblián kívül megerősítést kaptam a lelkinaplókból, Fausztina nővér naplójából is. Szerelmes Istenünk van! És ezt jól kell érteni, de akár tetszik, akár nem, Ő ilyen! (nevet)

A könyvben említetted, hogy elkezdted tudományos szinten vizsgálni a szavakat. Ez szerintem több embernél is nehézség lehet, hogy elkezdi megmagyarázni, holott ez nem tudományos céllal íródott. Ebből milyen negatívumok származnak és hogyan lehet elkerülni ezt a folyamatot? 

Ahogy Pál apostol is mondja: „a betű megöl, a Lélek pedig megelevenít” (2Kor 3,6). A Bibliát a sátán is tudja idézni. Pont ma reggel Jézus megkísértését olvastam és ott a sátán olyanokkal jön, hogy „angyalainak parancsolt…”, szóval láthatjuk, hogy lehet oda-vissza dobálózni bibliai igeversekkel. Én is beleestem kicsit abba a hibába, a nagyon „bibliatudós” korszakomban, hogy igazoljam magam, az én igazságaimat. Aztán Jézus szólt, hogy ez nem az a módszer, amit Ő szeretne, Ő nem ezért keltette fel bennem a vágyat a Biblia tanulmányozásra. Viszont sok appban, meg tudod nézni az eredeti jelentését a szavaknak, ami szerintem nagyon jó. 

Ez hasznos tud lenni, de emellett úgy kell olvasni, hogy ismerni kell Őt, aki írta, a Szentlelket!

Vele kapcsolatban kell lenni, mert különben félreérthetjük. A másik pedig, hogy van egy szerző, aki a Biblia alapján írt egy könyvet, de azt akarja bizonyítani, hogy bennünket az ufók teremtettek. Kívül-belül ismeri a Szentírást, még sincs kapcsolatban az élő Istennel a célja. 

Az Ószövetséghez sokszor vonakodva nyúlunk hozzá, van egy kis fenntartás vele kapcsolatban. Milyen élményeket gyűjtöttél és mi volt a legmeglepőbb megtapasztalásod miközben olvastad? 

Azt nem titkolom, hogy nekem az Ószövetség a kedvencem és ezt most nehéz jól érteni. Az Újszövetség nyilván a teljesség, meg az a szövetség, amiben élünk, de amikor az Ószövetséget olvasom, na akkor igazán találkozom azzal az Istennel, aki tűzön-vízen át megy és szenvedélyes. Ehhez tudok visszatérni, amit kérdeztél az elején:

ez egy szerelmeslevél, de igazán határozott módon és nem egy tini srác szerelmeslevele, hogy vagy szeretlek, vagy nem, egyik nap igen, a másik nap nem! Ami még nagyon tetszik, hogy tele van Isten érzelmeivel. 

Valamint felvezeti Jézus előtt az utat, és így egy teljességet kapunk az Ószövetséggel. Nagyon tudunk azonosulni a zsoltárokkal, a prófétáknak az érzelmeivel, szóval szerintem kár kihagyni!

Miért tartod a több ezer évvel ezelőtt élt prófétákat aktuálisnak és hogyan tudnád a mai korban közelebb hozni az emberekhez?

Szerintem ez egy nagyon fontos kérdés! Sokan szakállas öregembereknek képzeljük el őket, mivel sok ábrázoláson így vannak ábrázolva. Hála Istennek többen is megérték az idős kort, szóval ez természetes, de például Jeremiásnál pont a fiatalság jelenik meg, az ő elhívása fiatalkorában történik. Ezzel nagyon sokan tudunk azonosulni fiatalok, hogy ne nézd a korodat, ne vonulj vissza, azért, mert valaki azt mondja, hogy te még fiatal vagy, általad Isten nem szól. Jeremiás is kifogásolja a korát, de Isten azt mondja, hogy

Én vagyok veled és ne engedd, hogy megvessenek ezért. 

Ezenkívül, ha olvasunk róluk, tőlük, akkor bátorságot nyerhetünk, hogy milyen tűzzel hirdették az Úr Igéjét, üzenetét. Szembeszéllel mentek.  A próféta szó jelentése: közvetíti Isten üzeneteit. Nekünk is evangelizációs elhívásunk van és emiatt tudunk azonosulni velük! 

Áttérve az Újszövetségre, a következő kérdés egyszerűnek tűnhet, de talán komplexebb választ is kaptál így, hogy az egészet olvastad, arra a kérdésre, hogy mi volt Jézus feladata itt a Földön?

Nehéz röviden, de Pilátustól fogok idézni: „Íme az Ember!” (Jn 19,5). 

Jézus nemcsak az Isteni teljességet mutatta be, hanem azt is, hogy milyen az ember – ideális esetben. Pont Gájer László atya beszélt az egyik előadásán a Theosisról, amit a korai Egyházban sokat használtak. (Azt jelenti, hogy az emberi természet felveszi az istenit. szerk.) Utalva arra, hogy nemcsak Istennel volt egységben, hanem az emberrel is. 

Jézus bemutatja az embert és számomra ez az, ami identitás alapul szolgál. Ha Jézus életét olvasom, akkor találok benne egyfajta mintát az Istenkapcsolatra, egységet Istennel, bizalmat az Atyában… Továbbá lebontja a megfelelési kényszer okozta falakat, hiszen nagyon sokan támadták, szembement az igazságtalansággal, de a sok-sok imában, amit a hegyen töltött, meggyökereződött Istenben és abban, hogy Ő mit gondol róla, tehát, hogy jól csinálja, amit csinál!

Van-olyan igeszakasz, ami végigkíséri az életedet?

Azt veszem észre, hogy minden élethelyzetemben más az az igehely, ami kimagaslik, de ami nagyon személyesen az enyém, az a szamáriai asszonnyal való beszélgetésből van. Különösen az egyik fordításban nagyon kedves nekem, amikor Jézus azt mondja, hogy „Én vagyok az, aki veled beszélek!” (Jn 4,26) Itt egyébként a Messiási voltát tárja fel, de azért ment oda, hogy vele beszéljen.

Négyszemközt zajlik a beszélgetés, és nagyon személyes az, ahogy Jézus kijelenti magát, ahogy megbocsát neki! Nekem ez az, ami, ha pap lennék, a mottóm lenne (nevet). 

Az apostolok leveleiből mit érzel konkrétan ma aktuálisnak, amin keresztül Isten szól hozzánk?

Nagyon a mély vízbe fogok menni, de a római levelet mondanám. Tudom, hogy ez nem egy könnyed olvasmány, de azt gondolom, hogy nagyon-nagyon meg van alapozva benne, hogy mit tett értünk Jézus, és ezáltal az ember identitása is, hogy kik vagyunk mi Jézusban. A hatodik fejezettől ajánlom kifejezetten, akár a nagyobb hittanosaimnak is. Ami leginkább nagy üzenet lehet most számunkra, az a nyolcadik fejezet, 38. verse: 

“Biztos vagyok ugyanis benne, hogy sem halál, sem élet, sem angyalok, sem fejedelemségek, sem jelenvalók, sem eljövendők, sem hatalmasságok, sem magasság, sem mélység, sem egyéb teremtmény el nem szakíthat bennünket Isten szeretetétől, amely Krisztus Jézusban, a mi Urunkban van.”

Minden szélsőséget felsorol Pál, amivel az ember az élete során találkozhat, a legjobbtól a legrosszabbig, és semmi nem választhat el Isten szeretetétől!

Miért ajánlanád az embereknek, hogy ők maguk is ismerjék meg még jobban Isten igéjét és kezdjék el olvasni a Szentírást? 

Úgy gondolom, hogyha szeretjük Istent, akkor kíváncsiak vagyunk, hogy mit mondott, hogyan vezette a népét, hogyan jutottunk el idáig, vagy Jézusig.

Az Isten ismeretben nagyon segít, és a mi identitásunknak is alapot ad, formálja azt. Mindig tud újat mutatni! Elképesztő, ahogy egy igevers jelent valamit az életed valamely szakaszában, aztán később meg megint másik oldaláról mutatja meg Isten, hogy mit jelent. Kimeríthetetlenül gazdag, de meg kell várni, hogy Isten lobbantsa lángra ezt a vágyat, ezt a szenvedélyt, mert különben nem az igazi, ha nem Tőle jön. 

Tanúságtételeket ajánlok mindenkinek a Bibliával kapcsolatban hallgatni, mert ezek felbuzdítják a vágyat, hogy megismerje a Szentírást!

Interjú