2025. 01. 31.

A család, aki a pápa ruháit varrja

Kik készítik a pápa ruháit? Milyen lehet megörökölni egy szabóságot, egy hivatást? Mennyi időbe telik egy miseruha elkészítése? Hogy vállal szerepet egy szabó Szent Péter új utódjának megválasztásakor? Alessia Gammarelli, a válallkozás tulajdonosa mesélt rendhagyó örökségéről, a munkájáról.

Az egyházi világ leghíresebb római szabóságának kirakata az aktuális egyházi események szerint változik. A helyszín olyan, mintha egy másik korszakból maradt volna meg, a Piazza di Santa Chiara téren rejtőzik, néhány lépéssel a Pantheon mögött. A Ditta Annibale Gammarelli nevet jól ismerik a klerikusok szerte Olaszországban és a világon. Az üzlet 2000-ben felkerült Róma történelmi boltjainak listájára, és valószínűleg a legrégebbi római kézműves vállalkozás, amelyet még mindig az alapító közvetlen leszármazottai vezetnek.

Alessia Gammarelli, hatodik generációs tulajdonos, az első nő, aki a családi vállalkozás élén áll, két unokatestvérével Massimilianoval és Lorenzoval együtt.

Alessia az, aki a közelgő vatikáni ünnepségekre megtervezi az üzlet kirakatát is.

Egy interjúban épp a december eleji kirakatról kérdezték: „Ez kicsit történelmi kirakat, mert ezek közül a tárgyak közül nem mindegyiket használják ma is. Nyilvánvalóan a fekete reverendát és a kápót igen, az övet, a keresztet is. De ezt az egész miseruha készletet és a köpenyt már nem igazán használják. Az anyagok antikolt jellegűek. (…) A cipőket nagyon ritkán használják piros színben, de a szíjakat, a zoknikat szokták. És a birettát talán azért, mert csak a találkozó napján viselik. Ebben a kirakatban ott van a Szentatya ún. zukettója is, amelyet mindig minden kirakatban tartunk, mint megkülönböztető alapdarabok.”

A család pátriárkája, Giovanni Antonio Gammarelli által – 1798-ban VI. Pius pontifikátusa idején – alapították a szabóságot és azonnal a római papság szolgálatába állt.

A család XI. Piussal kezdődően az elmúlt 8 pápának nyújtott exkluzív ellátást.

Most pedig az a megtiszteltetés érte, hogy Ferenc pápa miseruháit készítheti.

A pápa a fehér ruháit, amelyeket naponta visel, szintén Gammarelliék varrják. – ,,Leadják a megrendelést, megadják a méreteket, mi pedig elkészítjük a ruhákat. Körülbelül egy hétig tart egy miseruha elkészítése. A színek nyilvánvalóan különlegesek, ami pedig az anyagokat illeti, mind nagyon jó minőségűek, mind tiszta gyapjú.

Nyilvánvaló, hogy a pápának szánt miseruhák nagy gondossággal készülnek, de a többiek is ugyanolyan jól sikerülnek.”

– osztotta meg a tulajdonos hölgy.

Ferenc pápa fejviseletét is ők készítik, gyakran jönnek az üzletükbe olyanok, akik zukettót szeretnének vásárolni, hogy a Szentatyának adják.

Megveszik tőlük, egy szép kis dobozba teszik, aztán odaadják a pápának, bízva abban, hogy elcserélhetik az övére.

A történelmi szabó család különleges kiváltsága az új pápa megválasztására is vonatkozik. Minden konklávé idején a Gammarelli feladata három különböző méretű – kicsi, közepes és nagy – fehér reverenda elkészítése, amelyek készen várják Szent Péter új utódját.

A kis üzletben mindenütt a korábbi pápák portréi lógnak, vagy vannak kitámasztva az asztalokon és szekrényeken. A falak mentén a padlótól a mennyezetig érő polcokon, szövetek, pamut és selyem gazdag, vörös és lila színekben, valamint fém szálakkal átszőtt díszes brokátok sorakoznak, amelyek szinte mindegyike még mindig Olaszországban készül.

„Rengeteg szövegünk van itt, szinte minden tiszta selyem és mind olasz szövetekből származnak. Néhány Spanyolországból érkezik, de 90% olasz, és ezeket használjuk a szakrális miseruhák elkészítéséhez. (…) A miseruháktól kezdve a cipőkön, kalapokon és kiegészítőkön át minden ruhadarabot kézzel készítünk, ugyanazzal a lelkiismeretes odafigyeléssel a részletekre.

Az idő haladtával a ruháink papok ezreit, valamint az egyház püspökeit és bíborosait is öltöztették.”

– büszkélkedett hivatásukkal a szabónő.

Hetente átlagosan tíz ruhát készítenek, 15 ember dolgozik a cégnél, mindannyian kizárólag kézművesek. „A vállalkozás a mai napig kis kézműves vállalkozás maradt, az összes ruhadarabot itt, a műhelyünkben készítjük, beleértve az összes szakrális miseruhát is, amelyeket mi magunk vágunk és varrunk. Arra törekszünk, hogy tovább vigyük ezt a gyönyörű hagyományt.”

A Gammarelli család, akit az a megtiszteltetés ért, hogy az elmúlt évszázad minden pápájának szolgálatában állhatott, várja, hogy átadhassa a stafétabotot a következő generációnak, biztosítva, hogy örökségük tovább éljen és még évekig formálja a történelmet.

Borítókép - Fotó: EWTN
Egyéb Szemle
hirdetés