2024. 12. 10.

Mit jelent az, hogy Jézus az Emberfia?

Ha azt hitted, hogy a „Krisztus” Jézusnak a vezetékneve, vagy valamilyen saját magának adott megszólítása volt, hát rosszul hitted! Jézus amúgy is leggyakrabban az Emberfiaként emlegeti magát. De mi a jelentősége ennek a névnek? 
A Bible Project magyarra fordított, remek animációs videóját szemlézzük.

„Az Újszövetséget olvasva azt látjuk, hogy az emberek Jézusra leginkább a Krisztus szót használják, más szóval ő a Messiás. De meglepő módon Jézus szinte sosem használta ezt a szót magára, inkább úgy hívta magát: az Emberfia.

A szó az Ószövetségből, Dániel könyvének egy fontos fejezetéből ered. Dániel izraelita hadifogoly volt. Babilonba hurcolták, hogy annak a gőgös, erőszakos királynak dolgozzon, aki lerombolta a hazáját. Rabsága idején Dániel látott egy elég bizarr prófétai álmot. Négy fenevadat látott feljönni a tenger mélyéről. Hibrid, szörnyszerű, egyre rémisztőbb és rémisztőbb lényeket. A negyedik már semmihez sem volt fogható. Erőszakos volt, halált és pusztulást hagyva maga után. Kiderül, hogy ezek mind az erőszakos, gőgös királyokat és birodalmaikat jelképezik. Ez az ábrázolás fontos bibliai témához vezet, mégpedig, hogy az ember egyformán képes nagyon jó és szörnyen gonosz dolgokra.

A Biblia elején Isten az állatokat és az embert egyaránt a föld porából teremti, de később megkülönbözteti az embert, aki azt az uralkodói feladatot kapja, hogy Isten képmása legyen.

Istent képviselve királyként és királynőként uralkodnak a Földön, az Ő nevében. Az embert épp egy fenevad csapja be, aki azt mondja, hogy ők még ennél is többre hívattak. Isten tudja, hogy ebből katasztrófa lesz, így száműzi az embert a fenevadak világába. De Isten megígéri, hogy egy nap születik majd egy ember, aki nem enged a fenevadnak, hanem úrrá lesz rajta és leteríti, miközben az meg őt teríti le.

Itt van Káin, aki féltékeny és dühös testvérére, Ábelre. Isten figyelmezteti, hogy egy állatias késztetéssel a gonosz egy titokzatos, felemésztő formájával áll szemben, a bűnnel. De azt is mondja, hogy Káin úrrá is lehet rajta, ha azt választja. Káin azonban enged a késztetésnek. Utódai tovább terjesztik ezt az állatias erőszakot, ez pedig a vadságáról és büszkeségéről ismert civilizáció létrejöttéhez, Babilonhoz vezet.

Itt raboskodik Dániel, és itt látja ezt a bizarr álmot, aminek még koránt sincs vége. Dániel egyszer csak betekintést nyer Isten tróntermébe, ahol az isteni törvényszék pusztulásra ítéli a fenevadat. Ekkor Dániel észreveszi, hogy nem csak egy mennyei trón van ott. Lát egy alakot, az Emberfiát, ami azt jelenti, ember. Felhőkön érkezik Isten elé, majd elfoglalja a mennyei trónt, hogy uralkodjon a világ fölött. Az Emberfiát az egész emberiség imádja és szolgálja. Ő tehát egy Isten-ember.

Így már érthető, hogy századokkal később a názáreti Jézus miért épp azt a megnevezést használta magára, hogy Emberfia. Azt állította, hogy ő az igazi ember, aki azért jött, hogy szembeszálljon a fenevaddal. Megkísértetett, hogy a fenevad szerint uralkodjon, de ellentétben minden addigi emberrel Jézus nem engedett neki. Sőt, mások életéből is száműzte a fenevadat, és megtanította, hogyan uralkodjanak rajta ahelyett, hogy az uralkodna rajtuk.

Amikor Jézust egy emberi törvényszék halálra ítélte, Ő ezt mondta: „Mostantól fogva meglátjátok az Emberfiát, amint a hatalmas jobbján ül, és eljön az ég felhőin.”

A kereszt csak egy bizonyos szemszögből tűnik szörnyű kínzóeszköznek, Jézus viszont úgy tekintett rá, mint trónjára. Itt leplezte le gonoszságunk embertelen természetét, mert hagyta kiderülni, mire vagyunk képesek, és ezt győzte le isteni szeretetével és életével. Jézus kivégzése valójában az Ő felmagasztalása volt.

Jézus tehát az első ember, aki legyőzte a fenevadat, és így Istennel együtt uralkodhat a világon. Most pedig egy új emberiséget hív életre, hogy mi is ugyanilyen paradox módon képesek legyünk legyőzni a fenevadat, azáltal, hogy meghalunk, majd felismerjük, hogy Jézus élete és ereje a mi életünk és erőnk is lehet, hogy Isten társaiként uralkodhassunk a világon, pont, mint Jézus. A szolgálat, az alázat és az önmagát odaajándékozó szeretet ereje által.”

 

Forrás: Bibleproject.com

Borítókép - Fotó: YouTube - BibleProject
Szemle
hirdetés