Egy híres francia tervező, Jean-Charles de Castelbajac készítette az új, színes miseruháket a Notre Dame számára – azt mindenki döntse el, hogy megfelelő viseletnek találja-e a székesegyházban.
Jean-Charles de Castelbajac 75 évesen rendkívüli karriert futott be divattervezőként. Az általa tervezett ruhákat olyan sztárok viselték, mint Lady Gaga, de egy stylisthoz képest szokatlan módon a katolikus egyház vezetőit is többször öltöztette már.
Talán kevesen tudják, de a divattervező maga is hívő katolikus. Jean-Charles de Castelbajac különösen színes kreációiról ismert – az 1997-ben Párizsban megrendezett Ifjúsági Világtalálkozón a II. János Pál pápa számára tervezett liturgikus miseruha is ilyen volt.
Most pedig a Castelbajac által tervezett miseruhát a Notre Dame megnyitóján több száz pap viselte, köztük Laurent Ulrich érsek is. Castelbajac elmondta, hogy amikor a Notre-Dame-ban pusztító tűzről hallott, feleségével épp Párizs másik oldalán voltak, és úgy vélték, hogy a tűz „szörnyű jel”.
A divattervező célja az volt, hogy szimbolikusan megmutassa, hogyan támadt fel az egyház a lángokból,
így készültek az aranykeresztes, színes miseruhák.
A tervező a következő gondolatokat osztotta meg munkájáról Instagram-posztjában:
„Megtiszteltetés és nagy izgalom számomra, hogy ismét az egyház szolgálatába állíthatom a tapasztalataimat és a művészetemet, és részt vehetek a Notre-Dame újranyitási ünnepségén. A fény és annak ragyogása volt az elsődleges inspirációm, és Couturier keresztjére gondoltam (a Marc Couturier által faragott nagy aranykereszt megmenekült a 2019-es tűzvészben). Munkám középpontjában az arany fény ereje állt. Az ólomüvegablakokat felidézve a színek mindenütt jelen vannak a fehér miseruhákon, az arany kereszt körül.”
A Sorbonne Egyetemen tartott szemináriumon a balkezes de Casteljabac megosztotta a hallgatósággal, hogy úgy döntött úgy, a „gyengébb” kezével rajzolja meg a mintát, hogy az ne tűnjön „túlságosan csiszoltnak”.
Castelbajac úgy szokta aláírni a nevét, hogy egy galambot rajzol köré, ezzel azt szeretné átadni a divatvilágnak, hogy a hit ezen a területen is jelen lehet. Elmondta, szeretne bátorítani másokat is, hogy merjék kifejezni az Istenben való hitüket.
Az új miseruháknak kritikusai is akadtak, akik szerint egy székesegyháznak nem kellene a divatvilág kifutójává válnia, az öltözetek pedig nem véletlenül néznek ki a hagyomány szerint úgy, ahogy.
Forrás: New York Times, Aleteia, France24
Fordította: Szilágyi Anna