2024. 12. 05.

Jól várni adventkor – 7 értékes gondolat, hogy az ünnepre hangolódjunk

Advent a várakozás megszentelése – írta egykor Pilinszky János. De vajon tudunk még egyáltalán várakozni? Hogyan készítsük lelkünket az ünnepre, és miként vezet minket az adventi gyertyák fénye a betlehemi jászolban fekvő megváltó békéjéhez? Az Agapé erről szóló legfrissebb adásának fontos gondolatait szemlézzük.

1. „Isten nem siet. Vele találkozni úgy lehet a legjobban, ha várakozunk, lelassulunk és csendben vagyunk.” (Kő Boldizsár képzőművész)

2. „Én 20 évig meddő voltam, és várakoztam arra, hogy édesanya lehessek. Aztán a kilenc hónap alatt, amíg a gyermekemet vártam, már láttam, hogy a várakozásnak van szépsége, tud áldott lenni. És annak lehet minden percét az Isten dicsőségére élni. Ez lehetne az advent üzenete a mai napig mindenkinek.” (Kun Ágnes Anna református lelkész, operaénekes)

3. „Az is a szerepe a várakozásnak, hogy beszéljünk az időről. Kétféle idő van: a kronosz, amelyben telnek egymás után a másodpercek, percek; és van a kairosz, azaz Isten végtelen ideje. A várakozó idők arra is vannak, hogy össze tudjuk kapcsolni ezt a kettőt, hogy be tudjunk kapcsolódni a végtelen időbe. Képesek vagyunk nemcsak a percről percre múló időben élni, hanem az öröklétbe is be tudunk kapcsolódni – már itt és most.” (Tóth András görögkatolikus pap, mentálhigiénés szakember)

4. „Nekem nagyon fontosak a roráték, vagyis a hajnali misék. A legtöbb helyen hajnali 6-kor vagy 7-kor kezdődik, és persze nehéz felkelni és elindulni, de azok a gyönyörű énekek, amelyeket ott a közösségben együtt tudunk énekelni, mindig kárpótolnak.” (Vass Erika néprajzkutató, muzeológus)

5. „A mai embernek nagyon nehéz a jelenben lenni, mert vagy a múlton töprengünk, vagy a jövőt építjük magunkban. De a jelenben tudunk elcsendesedni, megnyugodni, befelé figyelni. Mindezt nagyon jó közösségben tenni:

az ember mágneses lény, attól töltődünk fel, ha találkozunk egymással.

Magasra emeli az ünnep fényét, ha sokan vagyunk és együtt dobban a szívünk.” (Kő Boldizsár)

6. „Nekem sok tragédia, betegség kísérte az életemet, de mindig az adta a stabilitást, hogy van egy olyan gondviselő Isten, aki engem szeret, és akire én rábízhatom magam. Ennek a kapcsolódásnak a stabilitása adja az összes többi kapcsolódásomnak a lényegét. Ha ez megvan, akkor nincs többé magány érzés. Ez nyilván sok önmunka és isteni kegyelem, de azt hiszem ennek a keresése segíthet annak is, aki karácsonykor egyedül van.”

7. „A szeretet ünnepe már elcsépelt kifejezésnek tűnik, pedig a lényeg benne van: kapcsolódásra vágyunk, szeretetre Istennel és egymással. Épp ezért

nagyon fontos ebben az időszakban a kapcsolataink újjáépítése, tisztogatása, hiszen a szeretet kapcsolatban tud megvalósulni.”

(Tóth András)

Borítókép - Fotó: Dreamstime.com
Szemle Szilágyi Anna
hirdetés