2024. 11. 28.

A házasság előtti összeköltözés és szex a sok válás oka?

Mit jelent a házasság az egyházjog szerint? Van értelme a keresztényeknek házassági szerződést kötni? Mit lehet veszíteni az esküvő előtti összeköltözéssel? Milyen végletek vannak a gyermekvállalás kapcsán? Többek között ezekre a kérdésekre válaszolt Dr. Vadász Kinga a Szociális Testvérek Társaságának szerzetese, kánonjogász a Uspace podcast adásában. Szemlénk.

„A férfi és a nő egész életközösségére irányuló szövetsége, amely a felek javára, a gyermekek nemzésére és nevelésére irányul. Ezt a szövetséget a szentség rangjára emelték, amelyet a felek – mindketten megkeresztelve – egymásnak szolgálatatnak ki” – ezt mondja az egyházjogi kánon azt mondja a házasságról. Dr. Vadász Kinga kánonjogász volt a Uspece podcast vendég, aki hangsúlyozta, felbonthatatlan az a kötelék, amely érvényesen köttetett és el is van hálva.

A házassági szerződés egy tisztán polgárjogi intézmény, amelynek Vadász Kinga szerint van egy olyan üzenete, hogy „nem vagyok biztos benned, be akarom biztosítani magam”. A szerzetes úgy fogalmazott:

„ha valakinek odaadom az egész életemet, és arra vágyom, hogy együtt jóban-rosszban éljünk, akkor ott a házassági szerződésnek nincsen helye”.

Hozzátette, érdemes megismerni egymást annyira a házasság előtt, hogy lássuk egymást határhelyzetekben, konfliktusokban is, túl a moziba menésen. Ugyanígy érdemes megfigyelni, hogy honnan jön a másik, milyen a családja, ott milyen dinamikák vannak – nyilván nincs tökéletes család és párkapcsolat, de érdemes elgondolkodni azon, hogy ezzel együtt tudok-e élni.

„Sokszor találkozom azzal a tévedéssel, hogy a házasság egy csodaszer, és onnantól kezdve minden megváltozik. De az is nagyon félre tud vinni, ha úgy megyünk bele a házasságba, hogy majd én megváltoztatom/megtérítem a másikat” – mutatott rá Vadász Kinga.

Vajon ahhoz, hogy ennyire mélyen megismerjünk valakit, elkerülhetetlen az összeköltözés már a házasság előtt? „Én azt látom, hogy az összeköltözés egy csapda. A napi rutin szempontjából már úgy éltek, mintha házasok lennétek, már nem beszélgettek, nem randiztok annyit és elveszik az ismerkedés szépsége. Ráadásul ha már ott tart egy pár, hogy összeköltözik, akkor nyilván szexuális életet is él, ami pedig a másik csapda.

Az a kötődés, amelyet biológiai szinten a szexualitás okoz, olyan vakká tesz, hogy onnantól nem veszel észre sok mindent,

és már sokkal nehezebb kilépni a kapcsolatból” – vélte a kánonjogász. Akik tehát túl gyorsan belemennek egy testi kapcsolatba, azok elveszik maguktól a lehetőségét annak, hogy a belső szabadságuk megmaradjon.

A házasság kapcsán arra is kitért Vadász Kinga, hogyha az egyik fél szándéka nem arra irányult a szövetségkötésnél, amely az egyház szerinti házasságot jelenti – örök hűség, jóban-rosszban, elfogadva a gyermekeket, akiket Isten ad – akkor az színlelésnek számít. Ha a feltételek közül valami nem teljesül, és ez bebizonyosodik, akkor felbontható az egyházi házasság.

A keresztények körében ugyanakkor a válások száma alacsonyabb, aminek az is lehet az oka, hogy tudatosabban készülnek rá és komolyabban veszik a hűséget.

A gyermekvállalás kapcsán a szerzetes szerint két véglet van: az egyik, amikor a házaspár tudatosan tesz azért, hogy egyáltalán ne foganjon gyermekük, a másik, amikor a gyermek fontosabb, mint a házastárs, és mindenáron gyermeket akarnak, akár mesterséges úton, lombikprogrammal is – egyik véglet sem jó hozzáállás.

Vadász Kinga arra is kitért, hogy egy vegyes házasság esetén, ha csak az egyik fél katolikus, akkor is kötelesek a gyermeket katolikus hitben nevelni. Ebben az esetben a más felekezetű félnek alá kell írnia egy nyilatkozatot, hogy hozzájárul, hogy a gyermekek katolikusnak legyenek megkeresztelve, és ebben a hitben neveljék fel őket.

Arra a kérdésre, hogy egy szerzetes hogyan tud foglalkozni ilyen mélységben a házasságokkal, Vadász Kinga azt válaszolta: „A Szentlélek vezetése volt, hogy én ebbe a munkába belevágtam. Bár én magam nem élek házasságban,

az elmúlt években láttam több száz házasságot és ugyanennyi tönkrement házasságot, így vélek felfedezni bizonyos mintázatokat.

Azért érzem feljogosítva magam, hogy erről beszéljek, mert fontosnak tartom a prevenciót, és ha rá tudok mutatni, hogy mit rontanak el mások, akkor talán tudok segíteni azoknak, akik még az esküvőjük előtt vannak, hogy elgondolkodjanak, beszélgessenek, kérdéseket tegyenek fel maguknak.”

Borítókép - Fotó: Dreamstime.com
Szemle
hirdetés