Ahogy mi is megemlékeztünk róla, életének 85. évében elhunyt Kozma Imre atya, katolikus pap, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke, a Betegápoló Irgalmasrend korábbi magyarországi vezetője. Felidézzük röviden 5 olyan szolgálatát, amelyet sosem felejtünk el. Több évtizedes szolgálatával arra mutatott, hogy az igazi boldogság, ha nem önmagunkért, hanem másokért élünk.
1. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat megalapítása
1989-ben alapította meg a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot, amely a rászoruló emberek megsegítésére specializálódott. A szervezet azóta is aktívan segíti a hajléktalanokat, betegeket, időseket és a társadalom peremén élőket.
2. Hajléktalanellátás
Kozma Imre atya vezetésével a Magyar Máltai Szeretetszolgálat hajléktalan szállásokat és menedékhelyeket hozott létre, és rendszeresen segít élelmiszerrel, ruházattal és egészségügyi ellátással a legkiszolgáltatottabbak számára.
3. Menekültek megsegítése
1989-ben, a rendszerváltás idején, több ezer kelet-német menekültet fogadott be a zugligeti plébánián. Ezzel komoly szerepet játszott a berlini fal leomlásához vezető folyamatokban.
4. Betegápolás és kórházak támogatása
Kozma Imre atya élete során mindig kiemelt figyelmet fordított a betegek és idősek ápolására. Az általa vezetett szervezet kórházakat támogat, és sok önkéntes munkát végez az egészségügyben.
5. Lelki segítségnyújtás: Nemcsak anyagi, hanem lelki segítséget is nyújtott azoknak, akik szükséget szenvedtek. Számos karitatív tevékenységet szervezett, és közösséget épített, hogy támogassa azokat, akik magányosnak vagy elhagyatottnak érezték magukat.
Kozma Imre atya egész életét mások szolgálatának szentelte, mindig a rászorulók, betegek és kirekesztettek mellé állva. Mindig hitte és hirdette, hogy minden ember méltósága fontos, függetlenül attól, hogy valaki gazdag vagy szegény, beteg vagy egészséges. Sokszor elmondta, hogy mindehhez az erőt Istenből merítette, hiszen a Tőle kapott szeretetet és irgalmasságot tudja másoknak is továbbadni.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat így emlékezett meg a pap életéről:
1940. június 4-én Győrzámolyban született. A győri bencés gimnáziumban érettségizett, majd papi szemináriumba jelentkezett. Döntése komoly elkötelezettséget jelentett, hiszen 1958-ban a papi hivatást választó fiatalok biztosan számíthattak arra, hogy az államvédelmi hatóság zaklatni és üldözni fogja őket.
Kozma Imre atyát 1963-ban szentelték pappá. Első állomáshelye Tát-Dorogbányán volt, majd áthelyezték Budapestre. 1968 és 1977 között a Ferenciek terén álló Alkantarai Szent Péter templomban szolgált. Szokatlan hangvételű, szókimondó prédikációi sokakat megszólítottak, a fiatal felnőtteknek tartott konferencia beszédei alatt zsúfolásig megtelt a templom. Kozma Imre atyát ezekben az években számos alkalommal előállították és kihallgatták, hallgatóságának több tagját meghurcolták és kizárták az egyetemről.
Pályafutásának következő állomása a zugligeti Szent Család plébániatemplom volt. Százak által látogatott hittan óráin azt tanította, hogy a kereszténység nem elmélet, hanem gyakorlat, a templom falain kívül a mindennapokban is meg kell élni hitünket. A közösség tagjainak konkrét segítő feladatokat kellett vállalniuk, ekkor alakult ki az az önkéntes hálózat, amely később a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapját adta.
Az 1989-ben megalakult Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnökeként a szegények, idősek, hajléktalan emberek ellátását szervezte meg. A zugligeti templom kertjében megnyitotta az első menekülttábort a Budapesten gyülekező keletnémet családok előtt, ezzel az akkori Európa legnagyobb humanitárius akcióját indította el, melynek során 48 ezer menekültet fogadtak be Magyarországon. A romániai forradalom alatt segélyszállítmányokat juttatott el a szükséget szenvedő településekre, a délszláv háború alatt kórházi osztályokat, bentlakásos intézményeket és nagy számú civil lakosságot menekített át Magyarországra az általa vezetett szervezet. Felhívásaira önkéntesek százai jelentkeztek, közben országszerte megalakultak a Magyar Máltai Szeretetszolgálat helyi csoportjai. Három és fél évtized alatt a Szeretetszolgálat az egyik legnagyobb magyarországi karitatív szervezetté vált, amely szociális, oktatási és egészségügyi ellátásokból is hálózatot épített ki, intézményeiben és önkéntes csoportjaiban naponta átlag 17 ezer emberről gondoskodik.
1997-ben Kozma Imre atya felvételét kérte a Betegápoló Irgalmasrendbe, mely irányítása alatt megerősödött, és kórházaival az egészségügyi ellátás jelentős szereplőjévé vált. Ötvenhét évesen lett szerzetes, a legtöbben ilyenkor már a visszavonulásukat tervezik, ő a keresztény szemléletű orvoslás újraélesztését tűzte célul, és 82 éves koráig vezette a rend hazai szervezetét.
Pályafutása utolsó szakaszában éppolyan energikus volt, mint fiatalon. 2013-ban pappá szentelésének ötvenedik évfordulójára készülve gyalogosan végigjárta papi szolgálatának állomáshelyeit, 73 évesen 140 kilométeres zarándoklatot tett egy szerzetestársa kíséretében.
Tevékenységét több mint harminc alkalommal ismerték el rangos kitüntetésekkel. 1996-ban az Év emberének választották, 2003-ban a Magyar Köztársaság Középkeresztje díjat vehette át, 2005-ben Prima Primissima díjat kapott, 2010-ben Francia Becsületrenddel tüntették ki, 2016-ban Európa Polgár díjjal ismerték el életművét, és több település önkormányzata is díszpolgári címet adományozott Kozma Imre atyának.