2025. 05. 28.

Pornó, lázadás, LMBTQ: a Rálátás evangéliumi válaszokat ad – interjú Ablonczy Áron műsorvezetővel

Hogyan kezeljük, ha gyermekünk pornót néz, vagdossa magát, vagy állandóan a telefonján lóg? Mit tegyünk, ha lázad, és hogyan beszélgessünk vele a szexualitásról, LMBTQ kérdésekről vagy a klímaszorongásról? A református egyház Rálátás című műsora ezekre és sok más, fiatalokat érintő égető kérdésre keres evangéliumi válaszokat, segítve a szülőket, tanárokat és ifivezetőket. A műsor vezetőjével, Ablonczy Áron diósdi református lelkésszel, az ifjúsági osztály vezetőjével beszélgettünk.

Mi a Rálátás című műsor célja? Hogyan kapcsolódik az ifjúság szolgálatának évéhez?

Azok, akik fiatalokkal foglalkoznak, legtöbbször közvetlenül közéjük mennek, akár az iskolában a tanárok, akár a gyülekezetben a lelkészek vagy az ifivezetők. Viszont a legtöbb időt a fiatalokkal a szüleik töltik, és ők vannak rájuk a legnagyobb hatással. Onnan hoznak igazán meghatározó mintákat, a kereszténységgel kapcsolatos szokásokat. Ezért régóta az a koncepciónk, hogy nincs ifjúsági munka szülőkkel való foglalkozás nélkül.

A Rálátás azért indult, hogy a szülőket segítsük abban, hogy lehetnek tanítványozók a gyermekeik felé. Számos olyan témát pendítünk meg, amire egy szülő alapvetően azt mondaná, hogy na, én ehhez nem értek, én ebben bátortalan vagyok, nem tudom, hogy kell csinálni, és nem is kapok segítséget. Onnantól elkezdve, hogy vasárnap hogy vegyem rá a gyermekemet, hogy jöjjön templomba, vagy nem is kell rávennem, vagy járhat máshova, a sokkal nehezebb kérdésekig, például hogy mit csináljak, hogyha pornót néz, hogyha állandóan mobilozik a családi ebéd közben, miért lázad egyáltalán ellenünk, milyen függőségek vannak, hogyan beszéljek vele arról, ha vagdossa magát, egyáltalán milyen mentális állapotban van tinédzserként, miért máshogy reagál? Vagy amikor csak arról van szó, hogy elmehet-e bulizni péntek este, akkor miért veszünk össze ahelyett, hogy megbeszélnénk? Ilyen témákat szedtünk össze azért,

hogy a felnőttek rálátást nyerhessenek, hogy a fiatalok miért úgy működnek, ahogy. A célközönség tehát a szülők, mellette pedig a tanárok és az ifi vezetők is.

A másik cél az pedig az, hogy ez ne egy kulturális műsor legyen, vagy egy szakmai műsor, amelyben fiatalokat érintő, generációs kérdések vannak, amiket mondjuk Tari Annamária, Csíkszentmihályi Mihály, vagy bármelyik pszichológus csinálhat, hanem evangéliumi válaszok. Hogy a Biblia mit ír a szexualitásról, arról, hogy mi van akkor, amikor már nagyon szeretnének lefeküdni valakivel? Vagy mi van akkor, amikor karrierkérdéseik vannak, és érettségi idejére szeretnék tudni, hogyan keressenek sok pénzt, vagy amikor a közösségi média, influenszerkultúra meghatározza őket, akkor mit mond a Biblia ezekről a kérdésekről. Elismertség, siker, pénz, sok más téma van, ami foglalkoztatja őket.

Fotó: YouTube – Magyarországi Református Egyház

Milyen témákkal foglalkoztatok eddig, és miket terveztek még érinteni? Néhányat már említettél.

Foglalkoztunk például a bántalmazással, a mobilozás hatásaival, a szexualitással a fiatalok életében,. De azzal is, hogy miért lázadnak, milyen generációs különbségek vannak, miért nem értjük egymást, miből áll a felnőtté válás folyamata, hogyan nevelhetem hitben a gyermekemet, milyen kiutak lehetnek a függőségekből, mibe szóljunk bele és miben ne, mi érdekli a fiatalokat. Emellett terítéken lesz a közösségi média és a digitális avatar személyiségek, az online játékok, a gamerkedés, a környezetvédelem és a klímaszorongás, LMBTQ kérdéskörök, pénzügyi tudatosság. Arra is keressük a választ, hogy

hogyan segíthetjük a fiatalokat, ha a szüleik elválnak vagy más kríziseket élnek meg, és hogy tudnak keresztény fiatalként egy olyan kultúrában élni, ahol annyi minden különbözik az ő értékeiktől.

Tényleg elég aktuálisak akkor a témák, és ha jól láttam, mindig részt vesz egy szakértő és egy lelkész is a Rálátás adásaiban.

Így van. Mindig egy szakértőt hívunk, aki vagy keresztény, vagy nem; Csomós József pedig nemcsak lelkész, hanem az egyik legtapasztaltabb ifjúsági munkás is, tehát szakmailag is mindegyikhez ért.

Hol lehet látni az adásokat?

Egyrészt a Magyarországi Református Egyház YouTube-csatornáján, másrészt a Spotify-on is fent vannak a részek, ahol podcastként meg lehet hallgatni.

Hogyan lehet bekapcsolódni az Ifjúság évébe, aki kedvet kapna – akár önkéntesként, akár résztvevőként?

Van egy honlap, az ifiosztály.hu, itt mindent meg lehet találni nagyon egyszerűen. A legjobb mód, ha valaki szeretne inspirálódni szülőként, tanárként vagy gyülekezetben szolgálóként, hogy itt küldünk egy heti hírlevelet, amelyben egyrészt minden héten van egy óravázlat, ez alapján konkrétan hittanórán vagy ifi alkalmon a fiatalokkal foglalkozhat. Ezek a vázlatok egy egész évet felölelnek a legalapvetőbb témáktól, például hogy milyen az istenképük, a szorongáson át, a különböző aktualitás korosztályos kérdésekig, mint a szerelem, párkapcsolat, és a végén a misszió is benne van, hogy a körülöttünk lévők felé is ki tudjanak lépni. Ebbe 890 gyülekezet kapcsolódott be és heti szinten kapják ezeket a leveleket.

A másik a Felfelé című videók, ezek 15-25 évesek rövid, 6-8 perces bizonyságtételei, hogy hogy élik meg a hitüket a suliban, egyetemen, munkában vagy az életben, akár sportolóként, vagy diákként, bármiként.

Rálátás és a Felfelé című videókon kívül tehát még be lehet kapcsolódni ezekbe a heti hírlevelekbe, amiben van sok-sok inspiráció, előadások, cikkek, segédanyagok, meglepetések, pályázatok, anyagi lehetőségek, ajándékok, nyári tábortematika – igyekszünk mindennel segíteni.

Borítókép - Fotó: Magyaródi Milán/Református.hu
Interjú Szilágyi Anna
hirdetés