2025. 04. 30.

Itt laknak a bíborosok a konklávé alatt

Szigorú szabályok vonatkoznak a konklávén szavazó bíborosokra, akik a pápaválasztás ideje alatt a Vatikán területén található Szent Márta-házban laknak majd. Annak jártunk utána, hogy mit is kell tudni a bíborosok ideiglenes szálláshelyéről.

A 777 podcastjében beszélgettünk Dr. Tóth Tamás atyával, egyháztörténésszel arról, hogy mit is kell tudni a bíborosok lakhelyéről a konklávén és milyen szigorú előírások vonatkoznak rájuk, hogy ne tudjanak kapcsolatba lépni a pápaválasztás alatt a külvilággal.

„A biztonságért a svájci gárda és a vatikáni csendőrség felel. Mindkettőnek megvan a saját szakterülete. Ők biztosítják azt, hogy egy védett övezet legyen a Szent Márta-ház és környéke. Hiszen a modern technika nem csupán azt teszi lehetővé, hogy telefont vigyen vagy ne vigyen be az ember, hanem azt is, hogy kívülről is lehallgassanak adott esetben. A Szent Márta-házban egyébként teljes ellátásban részesülnek a bíborosok. Természetesen a speciális igényekre is figyelnek. Aki a személyzetből ott van a Házban a konklávé kezdetén, arra is vonatkozik az elzártság. Továbbá olyanok is vannak, akik a bíborosok lelkéről gondoskodnak. Gyónásra is van lehetőség, de orvosi személyzet is figyel rájuk” – hangzott el a podcastben.

Természetesen a bíborosok nem önmagukat látják el, hanem van személyzet, aki segíti őket a benntartózkodásuk ideje alatt. Vajon hogyan zajlik az élet a Szent Márta-házban a konklávék idején kívül? Erre is Tamás atya segített válaszolni, aki – amikor Rómában szolgált a Pápai Magyar Intézet rektoraként – maga is megfordult vendégként pár alkalommal a létesítményben.

hirdetés

„Amikor 2013-ban Bergoglio bíborost pápává választották, átköltözött az épületen belül abba a kis apartmanba, amelyet éppen azért alakítottak ki, hogy az újonnan megválasztott egyházfőnek megfelelő szállása legyen addig, amíg kialakítják számára az Apostoli Palotán belül a pápai lakosztályt.

A Szentatya azután mindenkit meglepett, amikor bejelentette, a Házban fog maradni. Ferenc a pápai lakosztályt ezután csak akkor használta, amikor az ottani dolgozószobája ablakából vezette az Úrangyala imádságot.

A Szent Márta-háznak így át kellett gondolni a biztonságát, védelmét, és gondoskodni kellett arról is, hogy azok, akik egyébként ott laknak vagy vendégeskednek (hiszen az épület nem állhat üresen akkor sem, ha nincs konklávé), az új körülmények közt is kényelmesen érezzék magukat ott. Én magam is, ha a Szent Márta-házba vitt az utam, néha véletlenül összefutottam a pápával. Egyik legemlékezetesebb találkozásom az volt vele, amikor épp a recepción intéztem valamit, erre váratlanul megjelent a Szentatya, mert neki is dolga volt ott. Az ember ilyenkor természetesen udvariasan hátralép, és előreengedi a pápát… Talán nem udvariatlanság, ha elmondom azt is, hogy Angelo Acerbi érsek úr, akit Ferenc pápa legutóbb nevezett ki bíborossá, és aki hazánk első apostoli nunciusa volt a rendszerváltás után, a Ház lakója. Amikor egyszer-egyszer ebédre vagy vacsorára hívott a Szent Márta-házba, a maga finom és elegáns humorával mindig azzal próbálta a hely különlegességét kifejezni, az olasz vendéglátók reklámjait parafrazeálva, hogy ez egy „étterem, kilátással a Szentatyára”. És valóban, különleges és megtisztelő élmény volt Ferenc pápával egy légtérben étkezni ilyenkor; még akkor is, ha az ő asztala természetesen egy nyugalmasabb sarokban volt található” – avatott be a háttérbe minket Tamás atya.

Érdekesség, hogy a május 7-én kezdődő konklávén 133 választó bíboros lehet majd jelen a tervek szerint, viszont információink szerint a Szent Márta-házban 131 szoba található.

„Igen, a Szent Márta-házat Szent II. János Pál pápa azért építtette, hogy a pápaválasztó bíborosok szerény, de méltó körülmények közt lakhassanak a konklávé idején. Építését 1996-ban fejezték be, épp abban az évben, amikor életbe lépett a pápaválasztást szabályozó, Universi Dominici Gregis kezdetű apostoli konstitúció, amely a választó bíborosok számát 120 főben maximálta. Ezt a számot azután a pápák többször is túllépték már, és erre joguk is van. Nyilván nem lehet tudni előre azt sem, hogy hány bíboros lesz éppen 80 év alatt, amikor a pápai trón megürül… Ez lesz azonban az első eset, amikor a konklávéra készülők száma meghaladja ezt az irányszámot. Ők mind be is mehetnek, sőt, kötelességük is, ha betegség vagy más súlyos ok nem akadályozza őket. A Szent Márta-házat ennek megfelelően kell felkészíteni: az intézményben, amely két konklávé közt vendégházként szolgál, eredetileg kevesebb, úgy 130 körüli szoba van, amelyek egy része ráadásul a Vatikánban dolgozó papok római állandó szálláshelye is. A lakókat tehát ki kell költöztetni erre az időre, alkalmassá kell tenni a szobákat és a közösségi helyeket – kápolnát, étkezőt, társalgókat – a résztvevők befogadására.

A választó bíborosok közt a szobákat egyébként sorsolással osztják szét, és ráadásul most még azt is meg kell oldani valahogy, hogy mindenkinek hely jusson.”

Borítókép: Dreamstime.com / Lucamato
Nagyvilág