2025. 04. 29.

„A művészet nem önmagáért, hanem a másik emberért van” – idén huszadik alkalommal rendezik meg a Református Zenei Fesztivált

„A zene ott is hatni képes, ahol esetleg a szavak nem használnak” – vallja Szávay László, a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány munkatársa, aki a 777-nek mesélt a Református Zenei Fesztiválról, amelyet idén május 30. és június 1. között tartanak. A huszadik alkalommal megrendezett fesztivál célja, hogy örömöt közvetítsen – nem pusztán vidámságot, hanem az Istentől kapott élet teljességét. A esemény szervezője szerint a programokban idén kiemelt szerepet kap az ifjúság megszólítása, de minden korosztály találhat magának lelki és zenei élményeket, a klasszikus zenétől a népzenén át a jazzig.

„A művészet öröm” – ez a Református Zenei Fesztivál mottója. Miért éppen ezt választottátok, miért ezt hirdeti a fesztivál?

Az öröm itt nem vidámságot jelent, hanem az élet Istentől kapott teljességére utal. A keresztyén ember öröme Krisztusból, megváltottsága forrásából fakad. Ennek egyfajta kifejezése lehetséges a művészetek által is. Ha keresztyén emberként mondjuk, „A művészet öröm”, arra irányítjuk a figyelmet, aki ennek forrása.

Idén 20. alkalommal rendezik meg a Református Zenei Fesztivált. Miben lesz különleges az idei rendezvény, mire számíthatunk?

Tudjuk, hogy „nem csak a húszéveseké a világ”, de azért nagyon örülünk ennek a szép számnak! A református egyházban idén „Az ifjúság szolgálatának éve” van, az alapító Böszörményi Gergely is különösen fontosnak tartotta, hogy fesztiválunk szóljon a fiatalsághoz, ezért a fentiek miatt idén ez hangsúlyosan jelen lesz az esemény programjában.

hirdetés

Fotó: Hurta Hajnalka/RKK

Kérlek, mondj néhány programot, amit szerinted érdemes meglátogatni a három nap során!

A fentiekre folytatásként mindenképpen meg kell említenem a református művészeti iskolák pénteki gálaműsorát a Ráday Házban, valamint a „Zengjetek minden nemzetek!” című gálakoncertet is, amelyen a református iskolák kórusai és versenygyőztes diákjai vesznek részt.

A péntek esti fáklyás felvonulás komoly hagyomány, énekszóval, fáklyák fényében vonulunk végig a Ráday utcán a Kálvin téri templomba, ahol a StEFREM kórus fog szolgálni.

Szombaton kora délután a Prima Volta Zenekar népzenei koncertje tölti be a Kálvin teret, reméljük, muzsikával és tömeggel is, de idén is megtartjuk a múlt évben hatalmas túljelentkezés után megvalósult, idegenvezetéssel egybekötött Csillagtúrát. Szombaton nagyon érdekes témájú kerekasztal-beszélgetésekre és egy rendkívül aktuális, az egyház és a mesterséges intelligencia kapcsolatát firtató előadásra is sor kerül a Ráday Házban. Ugyanitt Vecsei H. Miklós és Tempfli Erik József Attila-műsorát, valamint Beck Zoltán és Grecsó Krisztián zenés irodalmi pódiumestjét is meghallgathatja a közönség. Vasárnap a Kossuth-díjas művészeké a főszerep, fellép a Vujicsics, a Misztrál és a Kaláka is, utóbbi a szervezésünkben megvalósuló Szabó Lőrinc 125 emlékév keretében a költő megzenésített verseiből ad koncertet. Feltétlenül meg kell említenem a Kálvin Kamara Kert vasárnap délutáni jazzkoncertjeit, ahol ifj. Szakcsi Lakatos Béla is fellép tanítványaival, ahogyan kihagyhatatlan a Károlyi–Csekonics-palota programja is, amelyet a klasszikus zenének szentelünk fiatal, ám kiforrott, Liszt- és Junior Prima díjas művészekkel. A Bakáts téri színpadon velünk lesz többek között a Talamba és a Magashegyi Underground is, de moldvai csángó táncházat is tartunk a Tázló közreműködésével, a téren pedig cserkészek várják kézműves foglalkozásokkal a családokat. A XX. Református Zenei Fesztivált természetesen istentisztelet nyitja és zárja.

Kik a fesztivál célközönsége?

A rövid válasz:

mindenki, akinek van füle a hallásra és szíve a befogadásra.

A fesztivál várja az egyházzenén kívül a klasszikus zene, a népzene és a világzene szerelmeseit is, a családokat, a kíváncsi turistákat, városlakókat… Természetesen nagyon ügyelünk arra, hogy a rendezvény „reformátussága” megmutatkozzon, de a közönség nem csak reformátusokból áll – és ez jó, mert így eleget tudunk tenni a magunk módján a missziói parancsnak is.

Fotó: Hurta Hajnalka/RKK

Mennyire nevezhető a misszió eszközének a Fesztivál? Eljuthat az örömhír akár a zenén keresztül a szívekbe?

Teljes szívemből hiszem, hogy igen. A zene ott is hatni képes, ahol esetleg a szavak nem használnak. A fesztivál nem „térítő” esemény, ugyanakkor a látogató lépten-nyomon szembesülhet azzal, hogy egyházi rendezvényen van. Ha csak egyetlenegy valaki a Református Zenei Fesztiválon kapja meg a hit ajándékát, már nem volt hiába az egész éves munkánk.

Sokaknak talán csak a templomi énekek jutnak eszükbe róla – mit kell tudni a református zenei hagyományokról?

A református zenei hagyomány nemcsak gyülekezeti éneklésben, hanem az iskolai oktatásban, a kórusmozgalomban, a kortárs zeneszerzésben, a koncertéletben, sőt, még a jazzben is jelen van. A zsoltárok éneklése évszázadokon átívelő spirituális örökség, amely egyszerre „egyszerű” és végtelenül gazdag is. A magyar református énekkincs óriási gazdagságot rejt, több száz ének és feldolgozás él a gyülekezeti gyakorlatban, az iskolákban, a családokban. Emellett a kóruskultúránk is kiemelkedő, hiszen a református iskolákban, egyházközségekben és zenei műhelyekben generációk óta ápolják a többszólamú éneklés hagyományát. A református jelenlét emellett a kortárs orgonazenében és zeneszerzésben is igen jelentős.

Fotó: Sebestyén László/RKK

Miért ez lett a logó? Mit jelképez?

A Református Zenei Fesztivál logója a saját vérével fiókáit tápláló pelikánt ábrázolja. Ez az egyik legősibb és legszebb Krisztus-szimbólum: a pelikán, ha nem talál táplálékot, a mellén ejtett sebbel, saját véréből ad életet az utódainak. Azt a végtelen szeretetet és áldozatot fejezi ki, amely Krisztus kereszthalálában mutatkozott meg, és amelyből az egész keresztyén élet fakad. Mi is ezt az üzenetet szeretnénk közvetíteni úgy is, hogy kifejezésre juttatjuk:

a művészet nem önmagáért, hanem a másik emberért van.

Fotó: rkk.reformatus.hu

Olvastam, hogy a Református Zenei Fesztivál minden évben egy kezdeményezés mellé áll, és idén a Bárka Tábort támogatja. Erről mondanál néhány szót?

Említettem, hogy a református egyházban idén „Az ifjúság szolgálatának éve” van. A rendezvényt is szervező Református Közéleti és Kulturális Alapítványnál ezért is támogatunk egy olyan kezdeményezést, amely gyermekeknek szerez örömöt, nyújt közösséget, segít feltöltődni. Idén a legszegényebb régiókban élő, hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek, a gyermekvédelmi gondoskodásban élők, a nevelőszülői hálózatban nevelkedő fiatalok és a fogyatékossággal élő fiatalok felé fordulunk a Bárka Tábor támogatásával. Isten áldása legyen a „bárkások” munkáján és fesztiválunk hűséges közönségének adományain!

Bővebb infókért és az idei programokért kattints IDE. 

Borítókép - Fotó: Hurta Hajnalka/RKK
Interjú Szilágyi Anna