2025. 04. 23.

„A pápának egy nagyon gyorsan változó világban kell a változatlan Krisztust hirdetnie” – Tóth Tamás atya

Dr. Tóth Tamás atya 2013-ban már átélt egy konklávét Rómából, így személyes tapasztalatokkal szolgálhat nekünk erről a folyamatról. Egyháztörténész, a Szent István Tudományos Akadémia rendes tagja, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára. Vele beszélgettünk a 777 podcastjében a pápaválasztás menetéről, a konklávé hátteréről!

Ferenc pápa hétfői halála után kedden bejelentették, hogy április 26-án, szombaton lesz a temetése. A bíborosok a világ minden tájáról Róma felé vették az irányt, hiszen a következő hetekben fontos szerepük lesz abban, hogy megválasszák a római katolikus egyház új vezetőjét.

„Húsvég keddjén már megvolt az első bíborosi gyűlés. Tehát a bíborosok elkezdtek tanácskozni. Elkezdődött egy olyan folyamat, amelynek a célja az egyház helyzetének, Ferenc pontifikátusának az értékelése. Ez nagyjából 2 hétig tart. A bíborosok áttekintik az egyház helyzetét, gondolkodnak, vitatkoznak róla – és mindezt imádságos légkörben teszik. A konklávét megelőző időszak nagyon fontos” – beszélt az első napok menetéről Dr. Tóth Tamás atya a 777 podcastjében.

A szentatya temetése után egy 9 napos gyászidőszak kezdődik meg, amelyben hálát adnak az elhunyt pápa életéért, de ebben az időszakban folytatódnak a bíborosok gyűlései is.

hirdetés

„A konklávét a szentatya halála utáni 15-20. napon kell elkezdeni. Tehát valószínűleg a május 5-ei héten lesz a kezdés. II. János Pál pápa rendelkezése 120-ban maximalizálta a pápaválasztó bíborosok számát. Azonban mindenkinek joga van ott lenni, aki nem töltötte még be a pápa halálának a napján a 80. évet.” 

Jelenleg 252 bíboros van, közülük 117-en az előkészítő beszélgetéseken részt vehetnek, de a konklávéra már nem mehetnek be. A bíborosi kollégium dékánja – aki jelenleg Giovanni Battista Re – hívja össze a konklávét, de mivel 91 éves, így már nem lehet ott. Ezért magát a konklávét Pietro Parolin államtitkár bíboros fogja vezetni.

„A bíborosok a konklávé kezdetekor költöznek be a Szent Márta-házba, előtte Róma különböző pontjain laknak és bejárnak a tanácskozásokra a Vatikánba. A Szent Márta-ház egy biztosított terület, ahova elektronikai eszközöket, telefonokat nem lehet bevinni. Ott lesznek a külvilágtól elzárva, hogy a külső hatásoktól mentesen, imádságos légkörben tudjanak pápát választani.”

Az első napon a nyitószentmise után még csak egy szavazást tartanak, utána viszont délelőtt és délután is kettő-kettő alkalommal szavaz a testület.

„Katolikus keresztény emberként akkor teszünk jót, ha hagyjuk, hogy a Szentlélek döntsön és ne a saját találgatásaink, vagy ne a média sokszor befolyásoló ereje legyen az, ami meghatározza ezeket a döntéseket.

Nagyon sokféle elképzelés van. Ezeket a bíboros atyák maguk között majd megbeszélik és eldöntik, hogy mit szeretnének, milyen irányt kövessen a katolikus egyház új vezetője. Nyilván van, aki örül, ha eltalálja a következő pápa személyét, de ez egy összetett folyamat, ahol a Szentlélek is szerepet játszik.”

Hogy hol és milyen körülmények között élnek a bíborosok a konklávé alatt? Milyen szigorú szabályoknak kell megfelelniük? Mennyire ismerik egymást a bíborosi testület tagjai? Kik a jelenlegi testület meghatározó alakjai? Mi lehet az új pápának a legnagyobb kihívása? Többek között ezekről is beszélgettünk podcastünkben!

Borítókép: Vatican Media
777 PODCAST