Egy friss felmérés szerint a Bibliaolvasás gyakorisága növekszik – különösen a fiatal felnőttek körében, akik egészen a közelmúltig az a generáció voltak, akik a legkevésbé valószínű, hogy egyáltalán kinyitják a Bibliát.
Az Amerikai Bibliatársulat felmérése szerint az elmúlt évben 38 százalékról 41 százalékra nőtt azoknak a felnőtteknek az aránya, akik évente legalább háromszor olvassák a Bibliát a templomon kívül. Ez nagyjából 10 millióval több felnőttet jelent az USA-ban, akik foglalkoznak a Szentírással – 2021 óta ez az első növekedés a Biblia használatában.
A legnagyobb növekedés a Milleniálok (Y generáció) körében figyelhető meg, ahol a Bibliahasználat 29 százalékkal ugrott meg egyetlen év alatt. A Z generációnál is észrevehető a változás. Ez meglepő fordulat, különösen annak fényében, hogy mindkét csoport jellemzően elmaradt az idősebb generációktól a vallási aktivitás terén.
A tanulmány azt is megállapította, hogy a Szentírás iránti elkötelezettség – amely nem csak a Bibliaolvasást veszi figyelembe, hanem azt is, hogy a Szentírás mennyire befolyásolja valakinek a döntéseit, kapcsolatait és világnézetét – a Z generáció körében 11 százalékról 15 százalékra, az Y generáció körében pedig 12 százalékról 17 százalékra nőtt.
A tanulmány a Szentírás iránti elkötelezettséget tágan határozza meg, figyelembe véve egy sor önbevalláson alapuló viselkedést és attitűdöt. Még ha a számok inkább reménykeltőek is, mint véglegesek, arra utalnak, hogy
a fiatalabbak körében növekszik a kíváncsiság, a nyitottság a hit iránt.
Nem mindegy azonban, hogy a Bibliát csak olvassuk, vagy az életmódunkra, a viselkedésünkre is hatással van. Gyakran úgy kezeljük, mint egy napi teljesítményt: elolvassuk a szöveget, kiemelünk egy verset, esetleg leírunk egy gondolatot. Jézus azonban nem arra kérte a követőit, hogy többet olvassanak – arra kérte őket, hogy tegyenek is valamit azzal, amit hallanak.
„Isten a Bibliát a jellemed átalakulására adta neked, nem csak tájékoztatásra” – írja Rick Warren lelkipásztor, a Céltudatos élet című könyv szerzője. „Amikor alkalmazod, nemcsak olvasod, akkor szilárd alapot építesz az életednek”.
Jézus szerint ez az alap a különbség az összeomlás és a túlélés között. A hegyi beszéd végén ezt mondja: „Aki hallgatja szavamat, és tettekre is váltja, az okos emberhez hasonlít, aki sziklára építette a házát. Szakadt a zápor, ömlött az ár, süvített a szél, és nekizúdult a háznak, de nem dőlt össze, mert szikla volt az alapja. Aki hallgatja ugyan tanításomat, de nem váltja tettekre, a balga emberhez hasonlít, aki házát homokra építette. Szakadt a zápor, ömlött az ár, süvített a szél, és nekizúdult a háznak. Az összedőlt és romhalmazzá vált.” (Máté 7,24-27)
Ez egy figyelmeztetés, nem csak a hitről, hanem az alakulásunkról is. „Amikor Isten Igéjét olvasod, de nem alkalmazod” – mondja Warren – „életed alapja összeomolhat”. Ez nem fenyegetés – ez egy diagnózis. Túl sok keresztény remekül ért a teológiához, de hiányzik belőlünk az önismeret, az empátia vagy az alázat. Warren úgy fogalmaz: „A keresztények lehetnek a legmogorvább, leggonoszabb, legítélkezőbb emberek, akiket a világ valaha ismert – ha soha nem teszünk egy extra lépést, és nem alkalmazzuk a Bibliát az életünkre”.
A Szentírás olvasása anélkül, hogy alkalmaznánk azt, olyan, mintha építési utasításokat hallanánk, majd figyelmen kívül hagynánk azokat a házunk építése közben.
Az építmény egy darabig talán jól néz ki, de amikor jön egy árvíz, kiderül, hogy mire épült. „Ahogy tanulmányozod és alkalmazod is Isten Igéjét” – írja Warren – „erős alapot építesz, amely stabilan tart az élet viharaiban”.
És ez a lényeg. Ne csak olvassuk a Bibliát, hanem hagyjuk, hogy az olvasson bennünket! Hagyjuk, hogy megkérdőjelezze a feltételezéseinket, átrendezze az ösztöneinket, és vezesse az életünket a szeretet, az igazság és az engedelmesség felé. Jézus nem jól értesült követőket keres. Olyan tanítványokat szeretne, akik a gyakorlatba ültetik a szavait, és közben megváltoznak.
Forrás: Relevant Magazine
Fordította: Szilágyi Anna