2025. 04. 03.

Kevesebbet nézzünk a képernyőre és többet egymás szemébe! – kéri Ferenc pápa

Ferenc pápa áprilisi imaszándéka az, hogy új technológiák ne váltsák fel a sokkal értékesebb emberi kapcsolatainkat. Aktuális téma, amelyet nem lehet elégszer hangsúlyozni.

Ferenc pápa áprilisra szóló imaszándéka az úgynevezett „új technológiáknak” szól. A pápa azért kéri az imákat, hogy „az új technológiák használata ne váltsa fel az emberi kapcsolatokat, tiszteljük a személy méltóságát, és merjünk szembenézni korunk válságaival”. Ez egy rendkívül aktuális téma, amely mindannyiunkat érint, különösen a közösségi médiahálózatok óriási kiterjedése és a mesterséges intelligencia szédítő fejlődése miatt.

A technológia van az ember szolgálatában, és nem fordítva

Ferenc pápa hangsúlyozza, hogy „a technológia az Isten által nekünk adott intelligencia gyümölcse”. Ha azonban nem megfelelően használják, negatív hatásai is lehetnek – ezt jól tudjuk. E veszélyek között a pápa megemlítette az elszigeteltséget és a hiteles kapcsolatok hiányát:

hirdetés

„Valami nincs rendben, ha több időt töltünk a mobiltelefonunkon, mint az emberekkel”.

A közösségi médiában megnyilvánuló internetes zaklatás és gyűlölet a másik nagy kockázat, mivel „a képernyő elfeledteti velünk, hogy mögötte valódi emberek vannak, akik lélegeznek, nevetnek és sírnak”.

A pápa arra is figyelmeztet, hogy a technológia „nem használhat csak keveseknek, miközben másokat kizár”, mivel ez egy újabb ok lenne a gazdasági, társadalmi, munkaügyi, oktatási és egyéb egyenlőtlenségek növekedésére.

Imádkozzunk, hogy többet nézzünk egymás szemébe

Ferenc pápa e veszélyek elkerülése érdekében arra hív minket, hogy imádkozzunk azért, hogy a technológiát az emberek szolgálatába állítsuk, felhasználva azt az emberek egyesítésére, a rászorulók megsegítésére, a betegek életének javítására, a személyes találkozás kultúrájának előmozdítására és bolygónk védelmére.

Végül kitért arra, hogy az új technológiák nem szabad, hogy elidegenítsenek minket másoktól és a valóságtól. Ezért

a pápa videóüzenetében azt kéri, hogy „kevesebbet nézzünk a képernyőkre”, és „többet nézzünk egymás szemébe”.

Így képesek lennénk felfedezni, ami igazán számít: hogy testvérek vagyunk, nővérek, ugyanannak az Atyának a gyermekei, és ennek megfelelően tudnánk cselekedni. 

A technológia hatása az életünkre

A Pope’s Worldwide Prayer Network (pápai világméretű imahálózat) nemzetközi igazgatója, Cristóbal Fones atya kifejtette: „Ferenc pápa emlékeztetni akar minket arra, hogy a technológia felelős használata azt jelenti, hogy az emberek és a teremtés szolgálatába állítjuk. Ilyen módon használva

a technológia eszköz lehet arra is, hogy dicsőséget adjunk Istennek, hiszen képességeink és kreativitásunk Tőle származik”.

Ezzel kapcsolatban Fones atya hozott néhány példát, amelyek arra mutatnak, hogy a technológia segítség az embereknek. Említette például a végtelen számú oktatási forráshoz való könnyebb hozzáférést az interneten; a telemedicinát/teleegészségügyet, az egészségügyben használt szoftvereket; a kommunikációt javító szoftvereket, amelyek lehetővé teszik, hogy a világ minden táján kapcsolatot tartsunk, sőt együtt tudjunk dolgozni; az újrahasznosítási technológiákat és a megújuló energiát. „A technológia hatékony eszköz lehet az olyan globális válságok kezelésében, mint a szegénység és az éghajlatváltozás” – mondta a pap.

A technológia etikus használata azonban „mindenekelőtt azt követeli meg, hogy a szív szemével nézzünk másokra, hogy baráti kapcsolatot alakítsunk ki velük, erre hív a pápa is” – folytatja Fones atya. „Ferenc pápa arra buzdít bennünket, hogy fejlesszünk kritikus gondolkodást azzal kapcsolatban, hogyan használjuk az új technológiákat, és milyen hatással vannak saját életünkre és a társadalomra. Arra is ösztönöz minket, hogy felelősségteljesen használjuk a közösségi médiát, hogy az ne hátráltasson, hanem az emberi fejlődést segítse elő”.

Forrás: Aleteia. Vatican News

Borítókép - Fotó: Niccolo Pontigia | Dreamstime.com
Egyéb