2021.01.19.

Tényleg a végidőkben élünk? – Székely János püspök gondolatai

„Jézus nem akarja, hogy számolgassuk az időt. Azt akarja, hogy a mostani pillanatban készen álljunk Rá”. Az Emmánuel Közösség Rázós kérdések című eseménysorozatában Székely János szombathelyi megyéspüspök beszélt az utolsó időkről a Jelenések könyve és más igék alapján. Előadásának legfontosabb gondolatait szemlézzük.

Gyakran hallunk a Szentírásban és az Egyház tanításában az idők jeleiről. Jézus arra hívja az Őt hallgatókat, hogy ismerjék fel ezt a legszentebb időt, amikor Isten belép az örökkévalóságból a történelembe, a világba. Azt az időt, amelyet úgy is hív a teológia, mint az „idő közepe”, az idő teljessége.

A II. vatikáni zsinat inkább úgy értelmezte az „idők jeleit”, hogy minden korban az evangélium fényénél kell megvizsgálnunk, hogy merre vezet a Szentlélek, mi a küldetésünk a mostani korban.

A tanítványok azt kérdezgették Jézustól, mikor lesz a vég, és hogyan tudjuk felismerni az előjeleit? Ehhez hasonló a ma emberének kérdése is. Ám Jézus nem arra hív, hogy számoljunk vissza a végidők előtt, sokkal inkább arra, hogy ismerjük fel Őt, aki által Isten belép a világba.

II. János Pál pápa is érezte az idők jeleit, azt mondta:

hirdetés

„a hit ereje a leghatalmasabb erő, amely alakítja a történelmet: ha Isten velünk, ki ellenünk?”.

A legtöbben a Jelenések könyve alapján kezdik el számolgatni, hogy mikor jön el a világvége és mik ennek az előjelei. A Jelenések könyve keresztényüldözések idején történik, műfaját tekintve apokaliptika.  Ez egyfajta „korabeli szamizdat”, mely jelképekben beszél arról, amit nyíltan nem lehetett hirdetni, tehát nemcsak a jövőről, hanem az akkori jelenről is szól.

A 144 ezer egy szimbolikus szám, vagyis nemcsak ennyi ember fog üdvözülni, hanem ez pontosan 12×12, vagyis a választott nép 12 törzsének teljességére utal. A vadállat száma, a 666 a tökéletlenséget jelzi, mivel csak majdnem hét, amely a teljesség száma. Vagyis a gonosz olyannak akar látszani, mint Isten, a világosság angyalának, ám ez becsapás.

A Jelenések könyvének alapüzenete, hogy a történelem ura nem a vadállat, hanem a Bárány, akit megöltek, de mégis él. Ez a könyv nem egy időszalag vagy egy rejtvény, ahol be kellene helyettesítenünk egyes részleteket, hanem egy hatalmas freskó, egy látomás a történelmet irányító igazi erőkről,

a Bárányról, aki a kezében tartja a mindenséget.

Jézus is arra figyelmeztet: „Nem tartozik rátok, hogy ismerjétek az időpontokat és a körülményeket. Ezeket az Atya szabta meg saját hatalmában. De megkapjátok a Szentlélek rátok leszálló erejét, és tanúim lesztek Jeruzsálemben s egész Júdeában és Szamáriában, sőt egészen a föld végső határáig.” (ApCsel 1:7-8.)

Mik a mai idők jelei?

Mire hívja a Szentlélek most az egyházat?

Egy amerikai gondolkodó szerint a globalizmusnak öt halálos ellensége van, melyeket mindenáron el akar pusztítani. Első az Isten és a vallás, hiszen a legerősebben a Teremtőhöz kötődünk. A második a család, vagyis azok a szálak, amelyek a szeretteinkhez kötnek minket, a szingli ugyanis a legideálisabb fogyasztó, ő a leginkább manipulálható. A harmadik a nemzeti identitás, azaz mindaz, ami az anyanyelvhez, a kultúrához és az őseinkhez köt bennünket. A negyedik a fizikai föld, az ötödik pedig a közösségek. A gonosz, a szétdobáló (Diabolos) ezeket a szálakat akarja elvágni, hiszen ezek éltetnek minket. A mai korunk feladata az, hogy ezeket a szálakat még jobban megerősítsük.

 

Székely János teljes előadása megtekinthető ITT.

Borítókép: MTI, Balogh Zoltán
Szemle
hirdetés