2020.10.27.

Mi történik Lengyelországban? – bloggerünk beszámolója Varsóból

Több templomot is megrongáltak és rendőrökre is rátámadtak a hétvégén Varsóban az abortusztörvények szigorítása ellen tüntető aktivisták – számol be a V4NA nemzetközi hírügynökség. Bloggerünk, Meuwissen Lídia Lelle egészen közel került az eseményekhez, Lengyelországból meséli el nekünk tapasztalatait.

Milyen a közhangulat most Lengyelországban?

Varsó főváros lévén liberális irányultságú, viszont a 38 milliós Lengyelország többsége mélyen katolikus. Mi jelenleg a férjemmel Varsóban élünk, így főleg erről vannak tapasztalataim. Több templomot és szentek szobrait is megrongáltak, megzavarták a szertartásokat, ezért a templomok bejáratához önkéntesek álltak ki védőként.

Engem egyszerre kerülgetett a sírás és a büszkeség, amikor tegnap ezt láttam.

Sírni akartam, mert nagyon fájt az a gyűlölet és agresszió, ami a tüntetőkből áradt, de elképesztően büszke voltam azokra az önkéntesekre, akik csak ott álltak a templom bejáratánál a hidegben, csendesen tűrve azt a rengeteg szidalmat, amit az arcukba kapnak. Oda is mentünk hozzájuk, látszott, hogy már nagyon kifáradtak és lenne jobb dolguk is így vasárnap este, de mondták, hogy addig maradnak, amíg kell. Tehát összességében azt tudom mondani a közhangulatról, hogy van egy hangos, erőszakos csoport, viszont van egy csendesebb, de határozottan kiálló életpárti csoport is. 2017-ben volt egy petíció a most meghozott szabályozásért, amit kb. 830 000 ember írt alá. Ez alapján az életvédők csendes csoportja a nagyobb többség.

hirdetés

Pontosan hogyan szól a törvény? Mit enged meg és mit nem?

Az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek mondta ki az abortuszt a károsodott vagy fogyatékos embriók esetében. Viszont továbbra is van lehetőség arra, hogy abortuszt hajtsanak végre akkor, ha a terhesség nemi erőszak vagy vérfertőzés következménye, illetve, ha a magzat kihordása az anya életét veszélyezteti.

Miért törtek be a templomokba az aktivisták? Volt szerepe a lengyel katolikus vezetőségnek abban, hogy ezt a törvényt elfogadták?

Lengyelországban az egyház és az állam erősen együttműködik. Így szerintem, ha mérgesek a katolikus értékekért kiálló kormányukra, akkor ezzel együtt a katolikus egyházra is. Nekem mindig olyan kettős, hogy miközben a szabadságért harcolnak, mások szabadságát teljesen figyelmen kívül hagyják, kezdve a szabad vallásgyakorlással.

Vannak, akik kegyetlennek tartják ezt a törvényt. Azt mondják, hogy nem lehet kényszeríteni senki, hogy megszülje a beteg gyermekét. Mi az életvédők álláspontja?

Mi a kegyetlenebb? Megszülni valakit, aki nem olyan, amilyennek megálmodtuk, vagy elvenni az életét? A 2019-es lengyel abortuszadatok alapján összesen 1100 abortuszt hajtottak végre. Ebből 1074 babát azért abortáltak, mert Down-szindrómás. Aki már találkozott akár egy ilyen emberrel is, szerintem nem gondolja, hogy kegyetlenség a velük való együttélés. Nyilván nem egyszerű egy downos gyerekkel, de csak mert valaki nem egyszerű ez feljogosít minket arra, hogy halálra ítéljük?

Borítókép: October 26, 2020, (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP / Europress)
Hírek
hirdetés