Székely János szombathelyi megyéspüspök volt a HírTV Terc című műsorának vendége, ahol súlyos társadalmi kérdésekről fejtette ki véleményét.
Székely János a beszélgetés elején egy amerikai gondolkodónak a véleményét osztotta meg, amely szerint a rossz értelembe vett globalizmusnak – hiszen van jó oldala is – öt halálos ellensége van:
“Az első halálos ellenség az Isten és a vallás: ez a legalapvetőbb gyökér, ami az embernek tartást ad, mert tudja, hogy az életének mi az oka és a célja, merre kell menni. Mindenekelőtt ezt kell elgyöngíteni.
A második halálos ellenség a család, és azok a szálak, amelyek kötnek bennünket a szeretteinkhez. A szingli a legideálisabb fogyasztó, a legkönnyebben manipulálható. Erről kell meggyőzni az embereket, hogy “magadra gondolj, magadért élj, önmagadat valósítsd meg”.
A harmadik ilyen ellenség a nemzet, azok a kötelékek amelyek az őseinkhez és az anyaföldhöz kötnek, valamint a nyelvünkhöz.
A negyedik – talán meglepő módon – a fizikai értelembe vett föld. Valaki azt mondta, hogy az utolsó magyar nemesek a magyar parasztok voltak, akiknek volt saját földjük, ahol korlátlan urak voltak. Nem lehetett őket a meggyőződésüktől eltéríteni, így ezt a földet is ki kell húzni az emberek lába alól.
Az ötödik halálos ellenség pedig a közösségek: minden olyan hely, ahol az emberek együtt álmodják és tervezik a jövőiket. A globalizmus ezeket a gyökereket fűrészeli, gyöngíti. Mi viszont azt gondoljuk, hogy ezek életet adó gyökerek, a keresztény ember ezeket erősíti és ápolja.”
A beszélgetés során a gyermekvállalás is szóba került, Székely János szerint az európai embernek a mentalitásán kell változtatnia:
“A gyermekvállalás elsősorban nem anyagi kérdés, hanem szív kérdése. Nagymamáink sokkal több gyermeket vállaltak – sokkal nagyobb szegénységben. Fontos lenne a mentalitást alakítani, mert tele vagyunk kényelemmel, de nem látunk túl saját magunkon. Tragikus azt látni, hogy az Európai Uniónak jelenleg egyetlen országa sincs, amely a saját népességének növekedését tudná biztosítani. Mintha az emberek szívéből tűnne el valami: az életszeretet, az önzetlenség: az a tudat, hogy szeretetre születtem, arra hogy az életemet odaadjam. “
A püspököt az abortusz témájáról is kérdezték, aki válaszában kiállt az élet védelme mellett:
“Az emberi élet a fogantatással kezdődik. Az, hogy mikor vágják el ezt az emberi életet, az csak fokozati különbség: ugyanazt az önálló, kicsi, ártatlan és védtelen emberi életet pusztítják el. Talán a modern ember csak azért tudja ezt megtenni, mert nem látja azt, amit tesz. Ha kitennék a magzatot, azt a kicsi gyereket a műtőasztalra, és ott kellene a mozdulatokat végrehajtani – ahogy a koponyáját széttörik és a végtagjait szétvágják – valószínűleg a legtöbb édesanya nem engedné és a legtöbb orvos nem tudná megtenni.
Ami történik, az borzalmas: azt gondolom, hogy néhány száz év múlva az emberiség megdöbbenve fogja látni azt, hogy mi mit csináltunk, hogy mik történtek a mi kórházainkban. “
Korábbi interjúnk a püspök atyával:
A Terc műsora:
Fotó: Magyar Kurír/Merényi Zita