Varga László kaposvári megyéspüspök a kaposvári egyházmegye YouTube-csatornáján közzétett videóban hívott meg bennünket a Remény évében, havi egy nap szigorú böjtre és imára az áldozatok gyógyulására felajánlva. Kifejtette saját tapasztalatait is a böjttel kapcsolatban, valamint evangéliumi példát is hozott, hogy miért fontos felvennünk a szellemi harcot.
Ferenc pápa
Így a Ferenc pápa által meghirdetett Ima évének a végéhez közeledve azt hiszem, tényleg nagy munkát végzett a világban a Szentlélek, és sok ember életét, imaéletét formálta át, hogy így is közelebb kerüljünk a Jóistenhez.
Keresztényként felmerülhet bennünk a kérdés, hogy hogyan viszonyuljunk más vallások követőihez, ha a Szentírásban azt olvassuk és valljuk, hogy Jézus az út, az igazság és az élet, és hogy senki sem juthat el az Atyához, csak Őáltala. Ez a kérdés a napokban világszerte napirendre került keresztény körökben, mivel Ferenc pápa egy fiataloknak tartott vallásközi találkozón úgy nyilatkozott, hogy “minden vallás egy Istenhez vezető út”, és “a különböző vallások olyanok, mint a különböző nyelvek”. Hol van az igazság, ki juthat el Istenhez és majd élete végén a Mennyországba? Robert Barron amerikai püspök ide kapcsolódó beszédét szemlézzük most, melyben arra hívja fel a figyelmünket, hogy sem a vallási diadalmaskodás, sem a vallási relativizmus nem helyes irány.
Hamarosan két Y generációs fiatalt is szentté avathatnak, akik 1991-ben születtek, mély hitük volt és tragikusan fiatalon meghaltak. Carlo Acutist a „digitális kor szentjeként” is emlegetik, mert az interneten népszerűsítette a katolikus hitet. Helena Kmieć pedig nagyon korán belevágott a missziózásba, és egy ideig Magyarországon is szolgált.
A mai napon, április 3-án jelenik meg spanyolul a Ferenc pápával készült legújabb interjúkötet, melyben Javier Martínez-Brocal újságíró kérdezte az egyházfőt, aki nyíltan beszél arról, milyen nehézségekbe ütközött a Vatikánon belül, és milyen kapcsolatban állt a másfél éve elhunyt XVI. Benedek nyugalmazott pápával.
Rónaszéki János atya Horváth Zoltán plébánossal karöltve e hónapban indította útjára a Franciscus Alapítványt, melynek célkitűzése, hogy Ferenc pápa teológiai munkásságát és egyházképét közismertté tegyék az Egyházon belül, így a Szentatya hazai megítélésén javítsanak. Janó atya szerint ahhoz, hogy Ferenc pápát megérthessük, kulcsfontosságú ismernünk azt a teológiai hátteret, amiből érkezett, így a latin-amerikai egyház négy-öt évtizeden át tartó megújulását is. Szinodalitás, egyházszakadás, meleg párok megáldása és a fiatalok megszólítása – kimerítő interjú aktuális egyházi kérdésekről.
Egy lengyel tech-vállalkozó a napokban indította el a “Kódolj a pápával” nevű kezdeményezést. A jelenleg angol, spanyol, olasz és lengyel nyelven elérhető oktatási kezdeményezés célja, hogy a gyermekek világszerte elsajátítsák a digitális jövőjük alakításához szükséges ismereteket és készségeket.
A nemrég elkezdődött szinóduson Kocsis Fülöp görögkatolikus érsek-metropolita is részt vesz, aki Ferenc pápával való találkozása során tegnap különleges ajándékkal lepte meg a Szentatyát; a görögkatolikusok saját márkás baseball sapkájával és pólójával!
Ferenc pápa nemrég írásban válaszolt olyan kritikus témákat érintő kérdésekre, mint például a nők pappászentelésének lehetősége, a szinodalitás létjogosultsága és a meleg párok megáldásának gyakorlata. Az öt bíboros által előterjesztett kérdéseket (latinul „dubia”, azaz kétségek) a Hittani dikasztérium tette közzé október 2-án, hétfőn, azóta pedig jó pár cikk napvilágot látott, melyek szerint Ferenc pápa támogatja a meleg párok megáldását. De mit mondott valójában a főpásztor?
Augusztus 1. és 6. között rendezték meg Lisszabonban az Ifjúsági Világtalálkozót (IVT), melyen katolikus fiatalok százezrei gyűltek össze a világ minden tájáról, hogy megünnepljék a hitüket, és találkozzanak Ferenc pápával. A hét során több lelki programon is feltöltődhettek, az egyik legkülönlegesebb élményt sokak számára a péntek esti keresztút jelentette, amely nem hagyományos módon zajlott le.