Szent Péter és Pál apostolok ünnepén XIV. Leó pápa az elmúlt évben kinevezett metropolita érsekekre újból maga helyezte föl jelvényüket, a palliumot, ezzel egy régebbi hagyományt felélesztve.
A pallium egy joghatóságot is jelképező liturgikus jelvény, melyet a pápa és a metropolita érsekek viselnek. Metropolitának nevezik azt az érseket, akinek saját egyházmegyéjén túl az egyháztartományt alkotó szomszédos egyházmegyék felett is van bizonyos kormányzati hatalma. Ami megkülönbözteti a pápai és a metropolita érsekek palliumát, hogy míg a pápa a világon mindenhol viseli a palliumot, addig az érsekek csak saját egyháztartományuk, egyházmegyéik határain belül viselhetik.

2003-ban Szent II. János Pál pápa helyezte fel Erdő Péter esztergom-budapesti érsekre a palliumot
A régen köpenyként szolgáló pallium mára egyfajta stólává egyszerűsödött, amely mintegy gallérként veszi körül a nyakat, elöl és hátul két szárral középen. A palliumon 6 fekete kereszt található, 2-2 a szárakon, 1-1 pedig a vállrészen. A palliumot régen tűkkel rögzítették, ma már inkább csak díszítő elemként szolgál a 3 ékköves tű.

Ternyák Csaba egri érsekre 2007. június 29-én XVI. Benedek pápa adta rá a gyapjúból készült palliumot
Szent II. János Pál pápa 1983-ban bevezette, hogy június 29-én, Szent Péter és Pál apostolok ünnepén ő maga adja át és teszi az elmúlt év során kinevezett érsekek nyakába a palliumot. Ferenc pápa 2015-től változtatott a szertartáson. Csak átadta a metropolitáknak a palliumot, de nem helyezte akkor a nyakukba. A helyi egyházmegyében az adott nuncius helyezte fel az érsekek nyakába, kiemelve ezzel, hogy ez a mozzanat ne csak az egyetemes Egyház, hanem a helyi egyházmegyék számára is fontos ünnep legyen, s így szélesebb körben tudjanak csatlakozni a helyi hívek is az eseményhez. XIV. Leó pápa most újra visszatért a lengyel pápa által elkezdett hagyományhoz.

A görögkatolikus metropoliták nem palliumot, hanem omofort kapnak – Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek metropolita is.
A jelenlegi magyar érsekek közül Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsekre 1999. augusztus 15-én ugyan itthon, Kalocsán adta rá a palliumot Karl-Josef Rauber, az akkori apostoli nuncius. Erdő Péter esztergom-budapesti érsekre 2003. június 29-én már Szent II. János Pál pápa adta föl a palliumot Rómában. Ternyák Csaba egri érsekre 2007. június 29-én pedig XVI. Benedek adta rá az érseki jelvényt. Kocsis Fülöp Ferenc pápa új szabályozása révén 2015-ben már csak átvette a palliumnak megfelelő omofort. Az omofor a görögkatolikus püspökök három csíkkal díszített rendi jelvénye, amely kifejezi az egyházi rend három fokozatát (diakónus, pap, püspök). Amikor az omoforra egy negyedik csík is rákerül, az a metropolitai címet jelképezi. Az omofort 2015. augusztus 1-jén Hajdúdorogon adta rá ünnepélyesen Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius.

Udvardy György veszprémi érsekre járványos időszakban került föl a pallium
A világjárvány miatt 2020-ban Ferenc pápa nem tudta személyesen átadni a palliumokat, így Udvardy György veszprémi érsekre 2020. szeptember 19-én helyezte fel Michael August Blume SVD apostoli nuncius Veszprémben. Német László belgrádi érsek 2023. június 29-én vette át a palliumot Ferenc pápától, melyet 2023. szeptember 8-án helyezett nyakába Santo Gangemi Szerbia apostoli nunciusa a vajdasági Doroszlón.

Német László belgrádi érsekre a Ferenc pápától átvett palliumot Szerbia apostoli nunciusa adta rá
Néhány esetben – a kivétel erősíti a szabályt – külön, szűk körben is történt a pallium fölhelyezése: XVI. Benedek pápa például Castel Gandolfóban, a pápák nyári rezidenciáján adta át 2011. szeptember 21-én adta rá Angelo Scola milanói érsekre a palliumot, Ferenc pápa pedig 2020. október 28-án szintén maga helyezte fel a jeruzsálemi latin pátriárka, Pierbattista Pizzaballa nyakába a palliumot a vatikáni Szent Márta Ház kápolnájában.

A jeruzsálemi pátriárka szintén a járvány idején kapta meg a palliumot, rá maga a pápa helyezte fel.
Képek: Kranyik László/Hajdúdorogi Főegyházmegye, Merényi Zita/Magyar Kurír, Nagybecskereki Egyházmegye, Vatican Media