A javaslat, hogy az óbudai Sarlós Boldogasszony Plébániatemplom szivárványszínű díszkivilágítást kapjon, komoly vitát váltott ki. A 777 megkeresésére a plébániatemplom úgy reagált: az egyházközség eredetileg a templom felszentelésének 200. évfordulóját szerette volna méltón megünnepelni, azonban a javaslat politikai csatározások középpontjába került. A közgyűlés szerdán dönt a díszkivilágításról.
Ahogy megírtuk, ízléstelen és meghökkentő határozati javaslattal állt elő Barabás Richárd, a Párbeszéd fővárosi képviselőcsoportjának vezetője, aki arra tett javaslatot, hogy az óbudai Sarlós Boldogasszony Plébániatemplom szivárványszínű díszkivilágítást kapjon. Lépése egészen biztosan a Pride korlátozására tett válaszlépés, hiszen a képviselő kiemelt figyelmet szentelt eddig is a rendezvényre és a szexuális kisebbségek érdekeinek segítésére.
A 777 megkereste a Budapest-Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébánia templomot, hogy mit szólnak a fent említett javaslathoz. Válaszukat, amelyet Harmat Péter, a plébánia képviselőtestületének alelnöke küldött a részünkre, változtatás nélkül közöljük:
„A Budapest-Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébánia csaknem egy évszázada a nevében viseli a Budapest szót. A Budapest-Újlaki Templom és közössége – nevéhez méltóan – nemcsak az Újlaki templom és környezete, hanem egész Budapest fizikai és lelki épüléséért, szépüléséért is felelősséget érez.
A Plébánia ezek szellemében különös felelősséget érez például a kezelésére bízott margitszigeti Szent Mihály kápolna fenntartásáért és működtetésért is. Az Újlaki Plébánia közössége szervezi minden év januárjában a kolostorromoknál az egész Kárpát-medencéből zarándokokat fogadó Szent Margit szabadtéri misét is.
Az Újlaki Templom hívő közössége tehát saját templomán túlmutató érzésekkel és gondolatokkal viseltetik Budapest, Magyarország fővárosa iránt. Ezért gondoltunk arra, hogy templomszentelésünk 200. évfordulóját a közvetlen környezetünkön túlmutató, egész Budapest, sőt egész Magyarország számára jelentős módon ünnepeljük meg.
A díszkivilágítás ugyanis nemcsak a II. és a III. kerület polgárai, de a pesti oldal lakói és a Dunán hajózók számára is felejthetetlen látványt nyújthatna, és jól illeszkedne a Duna két oldalán meglevő kivilágított épületek sorához.
Nagyon sajnáljuk, hogy ez a jószándékú és egész Budapest számára kedves elgondolásunk a napi politika viharába keveredett.”
A plébánia eredetileg tehát azért kérte a főváros segítségét a díszkivilágítás ügyében, hogy méltó módon ünnepelhessék meg a felszentelés kétszázadik évfordulóját, és hogy ezzel ajándékozzák meg a budapesti lakosokat.
Mint írtuk, Barabás Richárd az előterjesztésében a Bibliára utalva kéri a szivárványos díszkivilágítást, hiszen annak eredeti jelentése valóban Isten és ember szövetségét szimbolizálja – ezért is különösen fájó a hívő emberek számára, hogy ezt a jelképet egészen más célokra használják fel társadalmi csoportok.
Janó-Veilandics Franciska, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) fővárosi képviselője Vasárnap.hu-nak erről úgy nyilatkozott: „Ferenc pápa éppen azt mondja, hogy a gender-ideológia ma az egyik legveszélyesebb ideológiai gyarmatosítás. Úgy gondolom, ez egy világos üzenet. Végtelenül tisztességtelennek tartom, hogy a Bibliára és pápai idézetekre hivatkozik a frakcióvezető úr annak céljából, hogy kiforgassa az egyház tanítását, és hitelt próbáljon szerezni ennek az álságos kezdeményezésnek.”
A diszkivilágításról – és annak pontos módjáról – szerdán dönthet a Fővárosi Közgyűlés.